Choď na obsah Choď na menu
 


Kultová Sophiina voľba v novom vydaní

sophiina-volba.jpg
Nie je veľa kníh, ku ktorým sa dokážeme vracať opakovane, hoci v sebe ukrývajú množstvo bolesti a temnoty.

Nie je veľa príbehov, ktoré sú také silné a dojímavé, ako je Sophiina voľba od Williama Styrona. Neuveriteľný psychologický román, ktorý spracováva neobvyklým spôsobom zložitú tému vplyvu nacizmu na bežného človeka.
Kniha sa dostala do rebríčka prestížneho denníka Le Monde 100 najdôležitejších kníh 20.storočia.

 

Román Sophiina voľba vyšiel v novom vydaní pod značkou Odeon a môžete si ho hneď teraz stiahnuť aj ako e-knihu.
Styron v príbehu originálnym spôsobom spracúva problematiku druhej svetovej vojny, nacistických vyhladzovacích táborov a „zlaté roky“ v povojnovej Amerike.

Začínajúci spisovateľ Stingo, dvadsaťdvaročný neskúsený južan, nás zavedie do New Yorku roku 1947. V nájomnom dome v Brooklyne sa spriatelí s Nathanom, temperamentným židovským intelektuálom, a so Sophiou, krásnou a krehkou poľskou katolíčkou. Stingo je svedkom ich vášnivého a deštruktívneho vzťahu a neraz musí otrasenej Sophii robiť dôverníka. Sophia pred ním postupne odkrýva svoju minulosť z predvojnového Poľska, koncentračného tábora a napokon aj najväčšie tajomstvo – drastickú voľbu, ktorá ju navždy poznačila.

 

„Čo sa stalo?“ spýtal som sa odmerane so zlou predtuchou.
„Kde je Sophia? Kde je Nathan?“
„Odišli. Obidvaja. Konečne sa rozišli. Tentoraz nadobro.“
Hrdlo mi zvierala úzkosť, keď som sa spytoval: „Kam odišli? Povedali ti, kam idú?“
„Nie. Každý išiel svojou stranou.“
„Nechali ti aspoň nejakú adresu?“
„Veď ti vravím, že každý odišiel iným smerom,“ povedal Morris netrpezlivo. „Nie je tomu ani dvadsať minút. Pošle ma na nárožie, aby som mu zastavil dva taxíky. Keď prídem pred dom s dvoma taxíkmi, ešte furt jej nadáva a ja si poviem: no, aspoňže ju tentoraz nezmlátil alebo čo. Ale on na ňu v jednom kuse ziape. Hlavne o akomsi Osviči. Znelo to tak akosi: Osviči.“
„Teda odišli,“ šeptal som hlboko dotknutý.
„Odišli nadobro,“ prikývol. „A chvalabohu, že je to tak, ako je, to hovorím ja. Ten chlap je golem. Ale Sophia ...Sophie mi je ľúto. To bola hrozne fajn kočka, čo povieš?“
Chvíľu som nevládal povedať ani slovo. „Áno,“ ozval som sa napokom. „Viem.“
„Čo je to Osviči?“ spýtal sa Morris Fink.

 

Román Sophiina voľba bol v roku 1982 sfilmovaný. V hlavnej úlohe sa predstavila Meryl Streepová, ktorá za svoj nezabudnuteľný herecký výkon získala Oscara a Zlatý glóbus.
Ak viete, aké rozhodnutie musela Sophie podstúpiť - je zaujímavé, že vôbec nie je židovka, nemá neárijské rysy a dokonca spĺňa predstavy nacistickej estetiky. Ak je Sophie niečím výnimočná, potom je to jej citlivosť, vnútorná kultivovanosť a inteligencia.
Styron svoju hrdinku vykreslil naozaj plasticky, dokonale a v celom príbehu nás ťahá dopredu: postupne odhaľuje motívy, charaktery ľudí a to nás do posledných strán udržiava v napätí. Osud Sophie sa dotkol mnohých...

 

Stiahnite si ukážku z knihy Sophiina voľba ZADARMO.

 

Americký spisovateľ William Styron sa narodil v roku 1925 v mestečku Newport News vo Virgínii. Študoval na Dukovej univerzite, ktorú absolvoval roku 1947. Štúdia však prerušil na tri roky, keď počas druhej svetovej vojny vstúpil do námornej pechoty.

Písaniu sa venoval už ako sedemnásťročný, ale o povolaní spisovateľa začal vážne uvažovať až po návrate na univerzitu. Od roku 1947 navštevoval kurz o románe v New School of Social Research v New Yorku. Prvý román mu vyšiel v roku 1951 pod názvom Odpočívaj v temnotách. Dielo ihneď upútalo pozornosť nielen čitateľskej verejnosti, ale aj kritiky a prinieslo mu aj prvé významné ocenenie – Prix de Rome.

Po ňom nasledovali ďalšie romány – Dlhý pochod, Podpáľ tento dom, Priznanie Nata Turnera, Sophiina voľba či Viditeľná temnota.