Choď na obsah Choď na menu
 


Románova séria Krásna Catherine

Juliette Benzoni

 

Krásna Catherine

 

Obrázok

 

 

Obrázok Jediná láska

 

V prvom dieli rozsiahleho sedemzväzkového cyklu známej francúzskej autorky historických románov Juliette Benzoniovej sa zoznamujeme s ústrednou postavou, krásnou Catherine Legoixovou, ktorej osudy na pozadí historických skutočností z dejín Francúzska upútali už milióny čitateľov v mnohých krajinách sveta.

 

Catherinne už ako trinásťročná stala sa svedkom vyčíňania vzbúrencov a smrti mldého Michela de Montsalvy. Vo výre občianskej vojny sa stretáva neskôr s rytierom Arnaudom de Montsalvy a zaľúbi sa doňho hlbokou, osudovou láskou.

 

Nezabudnuteľné sú opisy vzbúreného Paríža na začiatku 15.storočia a rovnako i zápas hrdinky o naplnenie jej nesmiernej vášne.

 

Krajina krváca, hlavná hrdinka spozná biedu i utrpenie, ale i nádheru a veľkosť citov. Navyše sa okolohrdinky roja záhadné postavy.

 

Získa si dievčina od Seiny lásku najmocnejšieho človeka, kráľa?

 

 

 

Obrázok

 

 

 

Obrázok Zlaté rúno

 

Catherine, hrdinka 7 sväzkového cyklu románov Juliette Benzoniovej sa v druhom zväzku ocitne vo zvláštnom položení.

 

Vydala sa za svoju veľkú lásku, no manžel sa k nej správa odmerane, okolnosti ju priam vháňajú do náručia vojvodu Filipa a stáva sa jeho milenkou.

 

Manžel ju podozrieva zo spolučasti na smrti brata a odcudzenie vrcholí rozchodom. Pred svojou popravou sa jej zverí a hrdinka znenávidí Filipa, vydáva sa na dlhú cestu za svojou veľkou láskou, dostáva sa do obliehaného Orleánu, stretáva sa z Johankou z Arcu.

 

Vojna proti Anglicku je kulisou pre dramatický dej s ľúbostným podfarbením, no zároveň v próze rezonuje i vlastenecký pátos a boj za slobodu prostých Francúzov.

 

Kalvária sympatickej Catherine sa však nekončí.

 

 

 

Obrázok 

 

 

 

Obrázok 3/4

 

Prekrásny slnečný deň, ticho plynie rieka, pomaly sa po nej kĺže čln.  Catherine je konečne s Arnaudom, so svojou láskou, s možom, pre ktorého už toľko obetovala, a ešte koľko bude musieť obetovať!

 

Po noci plnej vášne sa Catherine zobúdza v loďke sama. Znepokojená začne svojho Arnauda hľadať a to, čo nájde na blízkom majeri, ju rukolapne presvedčí, žekrajina sa ešte vždy zmieta v dlhoročnej vojne  a kým celý národ bojuje s Angličanmi, nemôže prekvitať prostá a čistá láska medzi mužom a ženou.

 

Pri hľadaní Arnauda Catherine požiada o pomoc Xaintrailla, jeho verného druha, no získa si ešte mocnejšieho ochráncu - Gauthiera Hrôzostrašného, ktorému zachráni život. Bez Gauthierovej pomoci by ťažko prežila v meste nakazeného morom, ťažko by sama so Sárou putovala krajinou, kde číha tisícoraké nebezpečenstvo. Nie útrapy však nivočia Catherine, ale to, že ju oddelili od Arnauda, že mocný LaTremoille, ktorý si uzurpoval moc v krajine a chce o všetkom rozhodovať namiesto kráľa, uvrhol jej milovaného do odporného, páchnuceho podzemného žalára.

 

Napriek odlúčenosti však Catherine očakáva radostnú udalosť, veď pod srdcom nosí Arnaudovo dieťa a vie, že to bude syn. Natrvalo jej v pamäti ostane deň, keď si s Arnaudom povedali svoje áno.

 

Catherinne, Arnaud, verná Sára i Gauthier, ktorý Catherine chráni nielen z oddanosti, ale aj z lásky, prekonávajú množstvo nástrah na ceste do Montsalvy, kde dúfajú, že nájde pokoj a útočisko, no namiesto toho prochádzajú na spálenisko...

 

Stretnutie so svokrou, s urodzenou paňou de Montsalvy, sa teda odohrá za celkom iných okolností a Catherine bude musieť i naďalej bojovať o svojho muža. A nielen so svokrov či so sesternicou, ktorá sa náhle zajví a robí si na Arnauda nároky, ale aj so zákernou chorobou.

 

Vydrží Catherine? Bude mať dosť síl? ALbo jej Arnaud zase unikne a nechá ju samú? Je láska mocnejšia než zlo?

 

 

 

Obrázok 

 

 

 

Obrázok Iste mnohí čitatelia s napätím sledovali opis života Catherine de Montsalvy a túžia poznať jeho pokračovanie.

 

V predchádzajúcich dieloch tohto historického románu sme spoznali Catherine ako mladé parížske dievča v čase vojny medzi Armagnacovcami a vojvodom Filipom Burgunským, sledovali sme ju na dvore burgunského vojvodu, kde sa vydala za jeho hlavného pokladníka Garina de Brazey a stala sa vojvodovou milenkou i matkou jeho syna. Po Garinovej smrti a mnohých peripetiách sa zosobáši s grófom de Montsalvy, svojou životnou láskou.

 

Osud im však veľmi nežičí. Dočítali sme sa o mnohých komplikáciách a nešťastiach, čo hojne navštevovali mladý pár, i o dráme, ktorá manželov nakoniec rozdelila.

 

V tomto diele opúšťame Auvergne, kde naša hrdinka prežila možno najhoršie hodiny svojho života. Z Compostelly sa práve vybrala dlhá šnúra pútnikov do Španielska za svätým Jakubom, patrónom chorých. Medzi nimi je aj Catherine, nikým nepoznaná, celkom spývajúca s jednoduchými ľuďmi. Na túto dlhú púť sa vybrala s jediným cieľom - vyprosiť od Boha a svätého Jakuba zdravie pre svojho malomocného manžela. Cesta je plná nástrah, nebezpečia a má prekvapujúce vyústenie.

 

Dovedie Catherine z aubrackých samôt, kde zavýjajú vlky a líšky dávajú dobrú noc, až do kvitnúcich záhrad Granady a Alhambry. Spozná krásny, ale zradný sultánov palác.

 

Nájde na konci svoje šťastie, alebo sa zrútia všetky jej sny a nádeje? 

 

Obrázok

 

 

 

Obrázok Je koniec zimy a Auvergne čaká na nádhernú jar s rozkvitnutými kručinkami a šedivníkmi...

 

Ale rok 1436 sa nezačína sľubne ani pre kráľovstvo, ani pre Catherine. Vyčerpávajúci bratovražedný boj sa skončil Arraským mierom. Richemontovo vojsko vytlačilo Angličanov postupne až k moru, hoci vojna ešte celkom neutíchla, i naďalej rozsieva žiaľ, slzy, krv, smrť...

 

Treba získať späť Paríž,Normandiu, Guyenne...

 

Arnaud de Montsalvy odišiel so svojimi mužmi do Paríža, Catherine zostáva sama, zodpovedná za svojich ľudí. v nebezpečenstve, ktorému musí čeliť vzápätí po manželovom odchode - hrad oblieha gévaudanský vlk, plieniaci veľmož Bérault d´Apchier.

 

Napriek obetavej obrane obyvateľov je Montsalvy jednostaj ohrozené aCatherine sa musí brániť nielen strachu, zrade, vražde a hrôze, ale aj vyhnúť sa lstivej pasci, ktorú pripravili jej manželovi a ktorá má  zničiť ich lásku akrehké, trpezlivo budované šťastie...

 

 

 

Obrázok

 

 

 

Obrázok Pani z Montsalvy

 

Arnaud! Arnaud! CAtherine zostali len zúfalé výkriky, ktorými privoláva milovaného muža. Ich odluka je pre ňu dvojnásobne bolestná tým, že ju nespravodlivo zavrhol. Kde ho však nájsť? Posledný raz sa videli už dávno v Chateauvillain, kde ho ťažko zranili. Odvtedy márne po ňom pátra.

 

Má o ňom nejasné znepokojujúce správy, že sa spojil s Johankou z Arcu. Ale je to naozaj ona?...

 

Kým to zistí, musí prejsť cestou plnou nástrah, útrap, úkladov a vrážd, a presvedčí sa o oddanosti svojich dvoch mladých spoločníkov, o nevyhasnutom plameni Filipovej lásky, stretne starých priateľov i nepriateľov, ktorí ju takmer znesú zo sveta svojim ohavným činom...

 

Jej neľahká púť za láskou a rodinou sa má však skončiť až v Montsalvy. Až tam môže znovu nadobudnúť stratený pokoj. Nájde ešte v sebe toľko síl?

 

 

 

Obrázok 

 

 

 

Po niekoľkých rokoch som sa konečne znova dostala ku kompletnej sérii Krásnej Catherine, ktorú mám uloženú v hlave ako vzácnu spomienku.Neviem, ako na mňa bude pôsobiť, keď sa do nej znova po rokoch začítam, ale dúfam, že tak isto ako pred rokmi.

 

Jediné negatívum, ktoré môžem k tejto sérii povedať je katastrofálny obal. Vydavateľstvo nahodilo na prezentáciu knihy absolutny umelecký blud, ktorý čitateľa skôr odstraší než zaujme.  

 

 

 

Obrázok

 

 

 

Poznámka : komentár Kristína:

 

 

Juliette Benzoni napísala „Catherine“ na objednávku, malo to byť niečo ako „Angelika“ od manželov Golonovcov. Ja milujem obe knihy, ale „Catherine“ ostáva mojou najlepšou knihou vôbec. A prečo? Nuž, Catherine som čítala pred Angelikou, to po prvé. Po druhé: Catherine je síce silná žena a žije obdobne dobrodružný život ako Angelika, ale je len človek. Angelika je dokonalá, až nemôže byť skutočná. Catherine nikdy nevedie svoj vlastný podnik, nikdy nie je veľká liečiteľka. Nie je skvelá strelkyňa a zároveň kuchárka a nehovorí štyrmi cudzími jazykmi. A Arnaud je síce krásny, ale zároveň hrdý, pyšný, arogantný, no pritom čestný a veľmi dobrý vojak, typický šľachtic 15. storočia. Na rozdiel od dokonalého Joffreya de Peyrac nie je žiadny vedec, poet, pirát, dobrodruh či milovník.

 

     Catherinin a Arnaudov príbeh lásky je plný sĺz, utrpenia, bolesti, pýchy, ale aj nádhery, obetovania a odovzdania. Láska je v „Krásnej Catherine“ síce hlavným nosníkom deja, avšak zďaleka nie jediným. Táto kniha naučí dejepis ako žiadna učebnica, historické postavy ožívajú na stranách, až máte dojem, že sú to vaši priatelia a žijete ich veľkolepé či smutné životy s nimi. Tiež sa dozviete mnoho z geografie Francúzska, Belgicka či Španielska, a ak ste fanúšik dávnej minulosti, inšpiruje vás to k návšteve všetkých miest, o ktorých sa v Catherine dočítate. Všetko je podané veľmi zaujímavo a sviežo, nie sú to žiadne nudné suché historické fakty či hodina zemepisu. Pre mňa zostáva táto kniha tým najlepším propagačným materiálom na návštevu Francúzska, a zároveň najkrajším ľúbostným historickým príbehom. Aj keď kvalita jednotlivých dielov kolíše, päť hviezdičiek a pusinka je spravodlivé ohodnotenie.

 www.catherinedemontsalvy.ch - krásna webstránka v angličtine a francúzštine, komplet info ku knihám aj seriálu, videá, fotky a aj oveľa viac. A administrátorka Mistral - sama vášnivá čitateľka Benzoniovej - vás veľmi rada a srdečne privíta do rodiny fanúšikov, ak sa jej rozhodnete napísať, či pozdraviť samotnú neprekonateľnú Juliette Benzoni :-)

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Juliette Benzoni

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Krasna Catherine - cela seria

(Ivana, 6. 11. 2020 11:36)

Zdravim :)
Ma prosim niekto celu seriu na predaj? mam zaujem.
kontakt:szarvasova.ivana@gmail.com
dakujem

Re: Krasna Catharine 7

(Ľubka, 2. 10. 2020 11:15)

Prosím máte túto knižku? lubka001@gmail.com

Kniha mojho zivota

(Gabriela, 26. 2. 2014 13:09)

Rada by som zakupila vsetky diely Krasnej Katariny v slovencine. Prosim, ozvite sa mi na e-mail adresu g.onufrakova@btinternet.com Vopred Vam dakujem.

Re: Kniha mojho zivota

(Katarína, 3. 3. 2014 17:12)

Ja mám všetky časti ak máte záujem cena 4 € za kus

Re: Re: Kniha mojho zivota

(Katarína, 3. 3. 2014 17:14)

kontakt kstrycekova@gmail.com

Re: Re: Kniha mojho zivota

(Simona, 1. 2. 2015 14:59)

Dobrý deň, ešte je ponuka aktuálna ? ja by som mala záujem o Krasna Catherine 7.. Dajte mi prosím vedieť na mail sima.galbova@gmail.com

Re: Re: Kniha mojho zivota

(Panikova Katarina, 15. 4. 2015 19:45)

mam zajem o všetky diely nevem či je to ešte aktualne dakujem za odpověď Panikova.K@seznam.cz

Re: Re: Kniha mojho zivota

(Agata, 15. 7. 2016 14:15)

Ahoj. Máš ešte stále knižky Krasna Catherine. Mám záujem. Môj mail: a.dudasova86@gmail.com. Ďakujem

Re: Re: Kniha mojho zivota

(sandra janosova, 8. 1. 2017 17:02)

Dobry den chcela by som sa spytat ci mate este na predaj knihy? Dakujem

Re: Re: Re: Kniha mojho zivota

(Jana, 24. 4. 2017 17:29)

Mate este zaujem o knihy Krásna Katarína?

Re: Re: Re: Re: Kniha mojho zivota

(Darina Ševčíková, 2. 5. 2017 17:51)

Dobrý deň.
Mám záujem o celú sériu. Napíšte mi prosím cenu.
darinka.sevcikova@gmail.com

Re: Re: Re: Re: Kniha mojho zivota

(Michaela, 14. 8. 2017 12:45)

Mate este tieto knihy?

Re: Re: Kniha mojho zivota

(Mia, 13. 6. 2017 21:36)

Rada by som kupial knihy Krásna Katarína, mate ich ešte na preda? mia.lux@azet.sk

Re: Krasna Catharine 7

(Ľubka, 2. 10. 2020 11:13)

Prosím máte túto knižku?

Krasna Katarína

(Jana, 15. 8. 2017 22:51)

Máte ešte záujem o kompletnú sériu Krásnej Kataríny? Predám len celú sériu nie jednotlivo..knihy sú ako nové, čítala ich 1 osoba, nepoškodené. Cena 20€. lokalita Bratislava,Piešťany,Trnava. hodulovajana@gmail.com.

Re: Krasna Katarína

(Jana Romanova, 19. 8. 2020 15:05)

dobry den,mam zaujem o celu seriu krasnej catheriny,ak ju este mate napiste jana.romanova01@gmail.com

Kupa 1 a 7 dielu Krasna katarina

(Padyšáková dada, 16. 3. 2020 19:55)

Kupim prvy a 7 diel krasnu katarinu, prosim uz davno hladam, vopred dakujem zaslite na adresu Hladky majer,984 01 Lučenec
E mail drpadysakova@gmail.com

Re: Kupa 1 a 7 dielu Krasna katarina

(mkastierova@centrum.sk, 14. 4. 2020 19:15)

Mám 1a2 ale je to jedna kniha ešte staré vydanie. Mám aj 3/4 a 5.ak máte záujem napíšte.

Krásna Catherine

(Daša, 16. 11. 2019 11:58)

Dobrý deň, ak by mal niekto záujem mám na predaj knihy Krásna Catherine časť 3/4 a 5. Ak by mal niekto záujem napíšte mi na hneda123@azet.sk

Krásna Catherine

(Kvetoslava, 5. 11. 2019 21:25)

Kúpim 7.časť románu Krásna Catherine,prosím.kvetkam1@gmail.com


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

následující »