Choď na obsah Choď na menu
 


Slovo majú autori: EVA BIELA BRNDIAROVÁ


Ďalší kúsok do mozaiky minirozhovorov so slovenskými spisovateľmi.
Všetky nájdete v rubrike 
SLOVO MAJÚ AUTORI.

 

"Tak ako píšete vy, môže len ten, kto má veľa odžité." 
Takto reagovala knihovníčka počas diskusie na prvej besede Evy Bielej Brndiarovej. "Táto je veta mnou zamávala, pretože bola až bolestne pravdivá," spomína autorka. "Spomeniem si na ňu zakaždým, keď tvorím príbeh o veciach, ktoré sa niekedy tak ťažko, naozaj ťažko dávajú na papier. Aj preto píšem tak, ako píšem -  často odhaľujem nechcené, zakázané, tabuizované, potláčané, príliš bolestné, nešetrím emóciami a občas aj poriadne pritvrdím, ale len preto, aby som ešte viac poukázala na to najdôležitejšie - na lásku. Obyčajnú ľudskú. Romantikou šetrím, je vzácna, tak ako v živote aj v mojich knihách."

 

brndiarova.jpgSpisovateľka
EVA BIELA BRNDIAROVÁ
1. Čo nové chystáte v najbližšej dobe pre svojich čitateľov? Prípadne máte niečo rozpísané? 
Eva Biela Brndiarová: 
Kým odpoviem, rada by som pozdravila tých, čo ma často prosili o ďalší príbeh a ja som si tak dlho dala načas. Nie vždy - aj keď veľmi chcete, sa to dá. Písať.
Snáď ich poteším správou, že už koncom novembra, po dlhých štyroch rokoch, sa do kníhkupectiev dostane nový román - Vinná. Veľmi ťažko sa písal a dúfam, že sa v ňom nájde čo najmenej /nielen/ žien.
Tak ako v každej mojej knihe aj v tejto sú dve línie. Životný príbeh odsúdenej a sudcu. Nemajú nič spoločné a predsa jeden druhého nevedomky ovplyvnia. Vina a trest na jednej strane, dobro a zlo na druhej a pohnútky vedúce nielen hlavnú hrdinku urobiť nezvratné rozhodnutie - zabiť - zabiť z lásky. Koho a prečo? Kto chce vedieť dozvie sa, ak si knihu prečíta.
 

2. Prezraďte, či niektorá z Vašich kníh má pre Vás zvláštny význam, prípadne, ktorá je Vášmu srdcu najmilšia a prečo? 
Eva Biela Brndiarová: Vždy mi bude najbližšia moja prvá kniha Sila lásky. Je prešpikovaná emóciami, tak ako ja, keď som ju písala. Zmenila mi život, otvorila oči, naučila vážiť si seba.


3. Predpokladám, že ako spisovateľka ste aj čitateľka. Existuje kniha, ktorú by ste mohli odporučiť, ktorá Vás nejako profesijne, alebo ľudsky ovplyvnila? Ktorá je Vašou osobnou NAJ?
Eva Biela Brndiarová: Čítanie bolo, je a bude pre mňa vždy liekom na dušu a práve preto nemám žiadnu, ktorá by bola naj. Stovky prečítaných príbehov som prestala rátať už veľmi dávno. Každý prišiel do mojich rúk v čase, keď som ho potrebovala. Niečo sa naučiť, na niečo zabudnúť, zasmiať sa, poplakať, odpútať od reality. Začala som čítať, keď som ešte čítať nevedela  - prostredníctvom  mojich starých otcov. Im ďakujem za lásku k písmenkám, príbehom.
 

4. No ale predsa len - čo Vám ako prvé napadne pri slove ROMANTIKA?   
Eva Biela Brndiarová: Romantika... to je vôňa lúčnych kvetov, šum stromov, májový dážď, pokojná hladina jazera a západ slnka a veľavravné ticho a objatie v ktorom sa cítiš v bezpečí chránená a milovaná.   


TVORBA 
Sila lásky
Tajomstvá žien
Nehanebné hry
Vinná (čerstvá novinka, 2015)