Choď na obsah Choď na menu
 


Slovo majú autori: JOZEF KARIKA

Ďalší kúsok do mozaiky minirozhovorov so slovenskými spisovateľmi.
Všetky nájdete v rubrike 
SLOVO MAJÚ AUTORI.

 

jozef-karika5.jpgSpisovateľ
JOZEF KARIKA

1.Čo nové chystáte v najbližšej dobe pre svojich čitateľov? Prípadne máte niečo rozpísané? 
Jozef Karika: V máji mi vychádza mysteriózny triler Tma. Verím, že rovnako ako predchádzajúci titul Strach, aj Tma vyvolá zimomriavky nejednej čitateľke i čitateľovi.
Koncom tohto roku, alebo začiatkom ďalšieho, by sa na pultoch kníhkupectiev mohol objaviť aj môj triler z obdobia deväťdesiatych rokov minulého storočia.
    

 

2.Prezraďte, či niektorá z Vašich kníh má pre Vás zvláštny význam, prípadne, ktorá je Vášmu srdcu najmilšia a prečo? 
Jozef Karika: Každá kniha je pre autora tak trochu ako dieťa, čiže ťažko vyberať. Povedal by som, že román V tieni mafie je pre mňa najosobnejší, lebo popisuje mnohé reálne zážitky mňa i mojich rovesníkov, ktorí vyrastali v divokých deväťdesiatych rokoch. Osudy príslušníkov tejto generácie ma obzvlášť chytajú za srdce.
Dvojdielny román
Na smrť zas považujem za doteraz najhodnotnejší z hľadiska tematiky a váhy príbehu. Odohráva sa v búrlivých tridsiatych a štyridsiatych rokoch minulého storočia, a to nielen na Slovensku, ale aj v Nemecku či v Amerike. Obsahuje tiež, aspoň pre mňa ako autora, najdojímavejšie pasáže i ľudské osudy.  
 

3.Predpokladám, že ako spisovateľ ste aj čitateľ. Existuje kniha, ktorú by ste mohli odporučiť, ktorá Vás nejako profesijne, alebo ľudsky ovplyvnila? Ktorá je Vašou osobnou NAJ?
Jozef Karika: Takých kníh je veľa, v podstate každý dobrý príbeh prehovára až do duše. Veľmi ma ovplyvnili napríklad knihy od Terryho Pratchetta, ktorý, žiaľ, prednedávnom zomrel. Koncentrovaná ľudskosť a nespútaná fantázia jeho príbehov na mňa hlboko zapôsobili.  

 

4. Čo Vám ako prvé napadne pri slove ROMANTIKA?   
Jozef Karika: Hlavne žiadne presladené klišé! Romantika by pre mňa nemala byť gýčová, ale skôr neopakovateľná a výnimočná, navyše aj prchavá. Povedzme, že veľmi zaujímavý je pre mňa v tomto smere napríklad kontrast medziľudskej jemnosti a divokej prírody.

 

TVORBA 
Zóny tieňa /2005/
Mágia peňazí /2007/
KPMPZ /2007
/
Brány meonu /2009/
súbor esejí Liber 767 /2009/
Kurz praktickej mágie pre začiatočníkov /2007/
V tieni mafie /2010/ 

V tieni mafie II - Čas dravcov /2011/
Nepriateľ štátu /2011/
Na smrť /2012/
Na smrť II - Bez milosti /2013/
Strach /2014/
Tma /2015/

Viac o autorovi sa dozviete na jeho oficiálnej stránke www.karika.sk.

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Jozef Karika

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Skvele

(Andrea R, 29. 5. 2015 21:18)

Super rubrika, ale chcelo by to viac zo sukromia u vsetkych preluskat. Viem, mohlo by to byt lacno posobiace, ale par detailov by potesilo :)