Choď na obsah Choď na menu
 


Slovo majú autori: MARTINA MONOŠOVÁ


Ďalší kúsok do mozaiky minirozhovorov so slovenskými spisovateľmi.
Všetky nájdete v rubrike 
SLOVO MAJÚ AUTORI.

 

"Život nám ponúka veľa pekného a zaujímavého a záleží iba od nás, či si to vieme všimnúť. Nemíňajme svoju energiu a svoj drahocenný čas na boj so zbytočnosťami. Ak aj v dnešnom svete nie je všetko ideálne, nemalo by nám to brániť v radosti zo života a ani pri napĺňaní nášho poslania. Veď ak nezvládame spojku, kúpme si auto s automatickou prevodovkou a s duchom objaviteľa vyrazme v ústrety vlastnému osudu," píše na svojej stránke spisovateľka, dizajnérka a cestovateľka Martina Monošová.

 

monosova5.jpgSpisovateľka
MARTINA MONOŠOVÁ
1.Čo nové chystáte v najbližšej dobe pre svojich čitateľov? Prípadne máte niečo rozpísané? 
Martina Monošová: 
Moji čitatelia sú zvyknutí, že im prinášam novú knihu v pravidelnom polročnom intervale a usilujem sa tento interval dodržať, pretože sama rada siaham po knihe predovšetkým v čase dovoleniek a sviatkov. Vtedy si každý nájde čas, svet sa trochu upokojí, spomalí a môžeme sa venovať sami sebe, svojmu vnútru v intímnom rozhovore s príjemnou knihou. Nerada prezrádzam detaily pripravovaných kníh, pretože som poverčivá, ale budem sa snažiť tento svoj dobrý polročný zvyk aj naďalej dodržať.
Momentálne sa venujem práci na troch knihách: na voľnom pokračovaní Lekcií z nenávisti, na faktografickej knihe o výtvarnej tvorbe mojej mamy, kde hrám hlavne úlohu fotografky, no a potom mám už dva roky rozpísaný príbeh, ktorý je z celkom iného súdka, než sú moji čitatelia zvyknutí.

 

2.Prezraďte, či niektorá z Vašich kníh má pre Vás zvláštny význam, prípadne, ktorá je Vášmu srdcu najmilšia a prečo? 
Martina Monošová: Autor má k svojim knihám veľmi podobný a citlivý vzťah ako rodič k svojim deťom. Každé dieťa má rád, ale každé inak, a vôbec nie je ľahké vybrať nejakého favorita.
Možno Sladké sny, pretože je to príbeh čistej až naivnej lásky od úplného začiatku až do konca, alebo Miluje-nemiluje, idem!, ktorá mala asi najväčší úspech u odbornej kritiky, pretože okrem otázok vzťahov, v ktorých sa trápia dve hlavné hrdinky, som priniesla čosi ako civilný prierez históriou moderného Slovenska, ktorý vyšiel (okrem iného aj) k 25. výročiu Nežnej revolúcie.
Pre otvorenosť témy mám rada Perly tej druhej a vďaka hľadaniu pravdivého pohľadu na skutočnosť si vážim svoju knihu Klišé, ktorá bola práve v spôsobe napísania príbehu cez trojpohľad na tú istú vec krátko po vydaní napodobňovaná aj od niekoľkých kolegýň v žánri. A ako vraví klasik: niet väčšieho prejavu uznania než napodobňovanie :-)
(Pozn. Klišé z roku 2010 je vypredané, vo vydavateľstve PT Marenčin však práve vychádza nové vydanie)

 

3.Predpokladám, že ako spisovateľka ste aj čitateľka. Existuje kniha, ktorú by ste mohli odporučiť, ktorá Vás nejako profesijne, alebo ľudsky ovplyvnila? Ktorá je Vašou osobnou NAJ?
Martina MonošováJednoznačne všetkým ženám odporúčam knihy Susanny Kubelkovej. Pre každú ženu po dvadsiatke by sa mali stať povinným čítaním. Keď nájdem v antikvariáte akúkoľvek knihu Kubelkovej, okamžite ju kupujem a potom ich rozdávam ako prvú pomoc, prípadne ako hlavný liek svojim priateľkám a známym, ktoré majú problémy so vzťahmi a predovšetkým so sebavedomím.
Jej knihu sú nielenže zábavné a dobre sa čítajú, ale v jadre sú veľmi poučné a zároveň aj prekvapivo nadčasové. Ukazujú smer, akým sa môže ženská duša oslobodiť od hlúpych predsudkov a nájsť samú seba - a to všetko sa deje bez premúdrelých slov, ale veľmi zábavnou formou. A hoci sa všetky jej knihy stali celosvetovými bestsellermi, nepochopím, že nie je ešte známejšia, keďže svoje názory na život neochvejne priniesla už v osemdesiatych rokoch. (Kto máte problém, rada vám Kubelkovú pošlem. Urobila som si zásoby :-) )

 

4. No ale predsa len - čo Vám ako prvé napadne pri slove ROMANTIKA?   
Martina Monošová: Romantika je v živote veľmi dôležitá, možno najdôležitejšia, aj keď sa to v dnešnej modernej dobe nezdá. Spolu so zmyslom pre humor predstavuje základ, na ktorom sa dá vybudovať čokoľvek, čo si zaumienime: od dobrých a fungujúcich vzťahov, až po ozajstné materiálne bohatstvo. Romantiku totiž môžeme vložiť do všetkého a hneď svojmu konaniu/úmyslu dodávame pozitívny náboj.
Osobne odlišujem romantiku od sentimentu, ktorý nie je mojou šálkou kávy, pretože lacne hrá na city a ktorý mňa osobne veľmi obťažuje v literatúre a aj v ostatných druhoch umenia. Ale romantika je dôležitá, pretože pravá romantika obohacuje a nasycuje dušu. Okrem toho skrýva v sebe potenciál tajomstva, akoby ona sama bola iba počiatkom príbehu, ktorý určite chceme zažiť - a nezáleží na tom, či na papieri alebo v skutočnosti, ako tiež nezáleží na tom, či túto výzvu príjmeme alebo nie. Romantika je prísľubom niečoho krajšieho, čo príde, alebo môže prísť. Asi preto s ňou treba zaobchádzať nielen veľmi opatrne, ale dbať o to, aby z našich životov nikdy neodišla - pretože (a znovu budem parafrázovať, tentokrát známu reklamu): dáva našim životom krídla.
Dá sa žiť aj bez krídel, ale taký život predstavuje iba sled stroho po sebe sa odohrávajúcich faktov.

 


TVORBA 
Lásky o piatej /2005/
Anglické prebúdzania /2006/

Klišé /2010/ 
Zlodeji bozkov  /2012/
Sladké sny /2013/
Lekcie z nenávisti /2013/
Miluje-nemiluje, idem! /2014/
Perly tej druhej /2014/

Pozrite si oficiálnu stránku Martiny Monošovej.

 

Náhľad fotografií zo zložky Martina Monošová