Choď na obsah Choď na menu
 


Slovo majú autori: ŠTEVA OPREMČÁKOVÁ


Ďalší kúsok do mozaiky minirozhovorov so slovenskými spisovateľmi.
Všetky nájdete v rubrike 
SLOVO MAJÚ AUTORI.

 

opremcakova1.jpg„Nikdy som nemala ambície napísať knihu. To, čo som zažila, ma však nakoplo, aby som to povedala aj iným a týmto príbehom zároveň zatriasla ľuďmi,“ povedala Števa Opremčáková na margo knihy V Írsku prší inak. Odvtedy napísala ďalších 6 kníh, naposledy tento rok Tanec na hrane. 
Čo ste možno nevedeli, už ako 17-ročná napísala román o nemravnom vzťahu s učiteľom. Dala ho prečítať učiteľke slovenčiny a vyslúžila si trojku zo správania.


Spisovateľka
ŠTEVA OPREMČÁKOVÁ

1.Čo nové chystáte v najbližšej dobe pre svojich čitateľov? Prípadne máte niečo rozpísané? 
Števa Opremčáková: 
Len pred pár týždňami som sa tešila z novej knihy. Po siedmy raz a predsa rovnako. Jej názov je Tanec na hrane a rozpráva príbeh lásky medzi staršou ženou a mladším mužom. Podtitul znie ... o láske, akú si „nezaslúži“ ani jeden z tých dvoch“  a to mnohé napovedá.  
Pustila som sa do nového príbehu. Bude to taká tragikomédia, sebairónia ženy, ktorej pomedzi prsty všetko uniká, aby napokon zistila, čo je najdôležitejšie. 

 

2.Prezraďte, či niektorá z Vašich kníh má pre Vás zvláštny význam, prípadne, ktorá je Vášmu srdcu najmilšia a prečo? 
Števa Opremčáková: Správna odpoveď by asi mala byť, že všetky majú pre mňa rovnaký význam, ale pravdou je, že tá prvá, V Írsku prší inak, je ako prvý bozk. Nie dokonalá a predsa vo mne zanechala najhlbšiu stopu. 

 

3.Predpokladám, že ako spisovateľka ste aj čitateľka. Existuje kniha, ktorú by ste mohli odporučiť, ktorá Vás nejako profesijne, alebo ľudsky ovplyvnila? Ktorá je Vašou osobnou NAJ?
Števa Opremčáková: Určite ňou je knižka Claudine v škole a jej pokračovanie Claudine v Paríži od Colettová a Willy. Čítala som ju ešte ako školáčka a práve táto kniha mi otvorila literárny svet.  Možno preto, lebo nepatrila do povinného čítania a bola trochu rebelská.  

4. Čo Vám ako prvé napadne pri slove ROMANTIKA?   
Števa Opremčáková: V klasickom význame sa na romantiku pozerám akoby z okna rodiny Addamsovcov. Musím však priznať, že taká prechádza po pláži, pri západe slnka a s NÍM, to by ma dostalo ešte aj dnessmiley

 

TVORBA 
Tanec na hrane /2015/
Ja, svokra /2014/
Zatiaľ navždy /2013/
Každý má svojho Igora /2013/ 
Planisko /2012/
Židovská krv /2012/
V Írsku prší inak / 2011/

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Števka

(Helena Demková, 5. 7. 2015 21:45)

Všetky jej knihy sa veľmi dobre čítajú, jedným dúškom. Viem si živo predstaviť všetko čo opisuje.Mám všetky jej knihy a už sa neviem dočkať ďalšej.