Choď na obsah Choď na menu
 


Kniha o pastierovi

Joann Davisová

Kniha o pastierovi

Obrázok

 

Ikar 2010

Obrázok Kniha, ktorá vyvolala medzinárodný ohlas a záujem vydavateľov. Kniha, ktorá prišla na svet za zvláštnych, dokonca tajomných okolností. Kniha, o ktorej Paulo Coelho povedal: „Nadčasový príbeh o človeku, ktorý hľadal novú cestu. Je to podnetné a dojímavé rozprávanie.“ Kniha o pastierovi, ktorá vychádza aj na Slovensku, rozpráva nádherný príbeh o tom, ako jedna modlitba zmenila svet...

 
Autorka Joann Davisová ju objavila náhodou, keď po smrti profesora angličtiny Orlanda Robertsa kúpila jeho starú usadlosť vo Vermonte. Bola to ruina, vodovodné kohútiky tiekli a dvere škrípali. Všade samé fascikle, truhlice a plno kníh. A medzi nimi akási kniha napísaná zmiešaninou holandčiny a angličtiny z 11. až 16. storočia. Na väzbe knihy z jemnej kože bol vytlačený obrázok pastiera a medzi stránkami lístok „Treba dať preložiť“. Profesor Roberts to už nestihol, a tak Joann Davisová našla prekladateľských expertov z najvýznamnejších univerzít a rok pripravovali Knihu o pastierovi.
 
Príbeh o pastierovi Jošiovi sa začína na trhovisku, kde chlapca Dávida bil otec. Pastierovi prišlo chlapca ľúto, zastal sa ho, a keď ho otec vyhodil z domu, prichýlil ho. Pastier sa potuloval po krajine a chlapec ho nasledoval. Zakrátko sa k nim pridala aj bývalá otrokyňa Alžbeta, ktorej starý otec rozpovedal príbeh o „novej ceste“. Pastiera jej rozprávanie zaujalo a všetci traja sa vybrali hľadať novú cestu. Cestou postupne stretli Rozprávača, Lekárnika a Slepca. Všetci traja im rozpovedali príbehy plné podobenstiev, obrazov, mravných ponaučení.
 
Obrázok Kniha si získala čitateľov na celom svete nielen rozprávačstvom, ale najmä magickou atmosférou, ktorá z nej sála. Joann Davisová je už dlhé roky skúsená knižná redaktorka a spisovateľka. Jej knihy vyšli v Taliansku, Mexiku, Japonsku či v Indonézii. „Takáto kniha prichádza iba raz za uhorský rok,“ zhodujú sa kritici i čitatelia o knihe, ktorú autorka venovala „ľahkovážne štedrým a neúnavne láskavým“.
 

Prečítajte si ukážky z knihy „Kniha o pastierovi“.

Útla knižka, ktorú prečítate za 2 hodiny, ale jej posolstvo vo vás zostane roky.

Skutočne máte pocit, že držíte v rukách niečo vzácne, nádych  histórie, ktorú táto kniha v sebe ukrýva.

Anotácia je v celku výstižná, k nej už niet čo viac dodať, a ani by som to nevedela napísať tak, aby som nepokazila zážitok z čítania.

V neposlednom rade ma veľmi zaujalo, ako sa autorka k tejto knižke dostala.  Veru, niečo také sa nestáva každý deň.´Jej prvopis pochádza z dávnych dôb, pri čítaní  textu na to netreba zabúdať, aj ho treba tak vnímať. Kniha však osloví všetkých, ktorí ju vezmu do ruky a podľa mňa by nemala chýbať v žiadnej knižnici. 

Je  zvláštna, jedinečná a má svoje čaro.  Hodnotiť ju srdiečkami by som sa neodvážila.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.