Choď na obsah Choď na menu
 


Hriechy mocných

hriechy_mocnych.jpg  Eva Ava Šranková

  Hriechy mocných

      

Anotácia knihy:

Čo všetko je človek schopný urobiť pre lásku? Najmä v časoch, keď štátne alebo rodinné záujmy, ale často aj túžba po väčšej moci, prevládali nad prirodzenými ľudskými citmi.
Ani ľudia z kráľovských alebo vojvodských rodín nemali vždy na ružiach ustlané; byť jedným z členov šľachtického domu nebolo vždy len príjemné a už vôbec nie iba šťastné.
Historický román Hriechy mocných ponúka nielen ľudské osudy a komplikované vzťahy plné intríg, nenávisti a zla z čias talianskych komún, rozporov a bojov v severnom Taliansku, ale tiež zachytáva udalosti zo storočnej vojny, ktorá v 14. a 15. storočí priviedla Francúzsko na pokraj nešťastia.
Ako čistý prameň pôsobí na čitateľa vášnivý a úprimný ľúbostný vzťah osudom skúšanej Francescy di Valleta, ktorú proti jej vôli vydajú za tyranského manžela „s dobrým menom“ Henricha de Moselle.  Francesca opúšťa rodné Taliansko a vydáva sa naprieč Savojskom do Lotrinska, kde ju už netrpezlivo očakáva jej budúci manžel a pán.
Krásna žena zbožňovaná mnohými vznešenými mužmi nachádza však svoje najväčšie šťastie, ale aj utrpenie v hlbokej láske k Enzovi di Challant, priateľovi z detstva.
Ako sa skončí príbeh mladej ženy, ktorá svoj život zasvätila láske v časoch, ktoré nepriali ženám? Pretože pre mnohé z nich bol práve muž tým najväčším nepriateľom...

Môj názor:

Už počas čítania knihy ma prepadali rozporuplné pocity a najmä otázka: „Skutočne toto napísala autorka Izabely?“ Pretože... ufff, úprimne? Prečítať túto útlu knižočku mi dalo riadne zabrať. Nútiť sa do čítania, to znamená jediné – kniha nebaví, neosloví. Žiaľ pri tejto knihe tomu bolo tak. Pozitívne na knihe boli pre mňa len dve veci - autorkina znalosť historických udalostí, do ktorých príbeh vsadila a skutočne pekná, vydarená obálka. Inak pre mňa sklamanie... keby som si knihu kúpila, ako som pôvodne mala v úmysle, teraz by som kúpu veľmi ľutovala!
      Príbeh akoby napredoval, lebo mu nič iné nezostávalo, postavy nevýrazné, bez iskry akoby bez života, prišli mi umelo vytvorené, bez vlastnej vôle.
Francesca
je v knihe opisovaná ako krásavica, z ktorej boli namäkko viacerí muži, ale pre mňa bola stratená a nevýrazná, absolútne ničím ma neohúrila. Zmierená so svojím osudom, absolútne nebojovala o svoj život, išla „kam ju poslali.“ Och, hrošiu postavu som v knihe ešte nezažila. Iste, doba v ktorej žila nebola ľahká, ale prišla mi takou chuderkou, ktorú každý využil vo svoj prospech, taká "radodajka" ako by sa správala aj knižná Angelika. Pravdupovediac si nespomeniem na nijakú inú výraznú postavu v knihe ani na nijakú zápletku, ktorá by mi utkvela v pamäti. O čom to asi svedčí?
 

Pre mňa teda veľké sklamanie a strata času... škoda, po "Izabele" som čakala inú kávu.
Nemôžem inak, len založiť do police a to sa mi už dlho nestalo :(

 V júli 2013 vydal Ikar, a. s.
Počet strán: 224,
paperback

 

© spracovala: Barborka


 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.