Choď na obsah Choď na menu
 


Chcem ťa vidieť...

krasny-zivot-tucniakov.jpg
Cítim, že to, čo ťa trápi, je túžba po láske. Takej, ktorá nezraňuje. Takej, akú si v skutočnom svete nenašla. Lenže ťa sklamem. Láska sa nedá nájsť medzi riadkami. Nevystupuje na veľkých scénach. Láska sedí v publiku medzi dvoma ošúchanými stoličkami, dvoma obyčajnými ľuďmi. Skrýva sa v letmých dotykoch, pohľadoch bez slov, drobných, starostlivých gestách a v každodennej rutine. Knihy sú o veľkých scénach a láska je biele miesto po poslednom riadku.

 

Máte chuť na totálnu oddychovku, pri ktorej sa zasmejete?
Krásny život tučniakov je príbeh, v ktorom sú ukryté ďalšie dva príbehy. Je svieži, vtipný, trefný, často sarkastický s dobrým štýlom písania, ktorý vás baví čítať. Taký mierny mix Bridget Jonesovej a Maxina E.Matkina. Autorka dobre premiešala jednotlivé príbehy, pospájala, aby zapadli do seba ako puzzle.

Čas vraj všetko vyrieši… alebo zamotá?
Miriam má dvadsaťšesť rokov a užíva si život mladej zamestnanej ženy bez záväzkov. Vrúcne, ozajstne miluje iba svoju rebelku babi a čudného psa, ktorý sa k nej pridal na ulici.  Jediným jej nepriateľom je čas, ktorý jej pripomína, čo všetko už nedobehne a nevráti.

Miriam sa rozhodne pre zmenu, lenže práve vtedy utrpí bolestnú porážku – zomiera jej opora babi. Jediná osoba, na ktorú sa vždy tešila a s ktorou chcela prežiť Vianoce, je zrazu preč. „Bez nej má týždeň iba šesť dní,“ uvedomí si Miriam.

Útechu nachádza v mailovej schránke, na bezpečnej pôde rozhovorov s náhodným neznámym. Ich čoraz osobnejší vzťah skomplikujú tučniaky, obézni domáci miláčikovia a jeden príbeh dvoch autorov, ktorý nemal mať nič spoločné s realitou…

 

Krásny život tučniakov mal byť pôvodne len poviedka, ale v určitom bode si príbeh začal žiť vlastným život. A tak vznikla novela,“ tvrdí autorka Ivana Alexi, ktorej kniha vyšla vo vydavateľstve Ikar.
Rozpráva o tom, že každý z nás potrebuje v živote príbeh. Ten svoj, nefalšovaný, ktorý ho bude robiť šťastným. Ako píše neznámy v e-maily Miriam: „Nestavaj pred seba celý život, to je priveľké sústo. Zameraj sa na tie veci, ktoré máš na dosah. Ber deň za dňom, týždeň za týždňom, to sú méty, o ktoré sa teraz snaž. A život príde, pridá sa k tebe, ani si nevšimneš kedy.“

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Zuzana Jurigová Kapráliková.


 

Ivana Alexi patrí k ženám, ktoré stíhajú všetko. Pracuje v administratíve a popri zamestnaní študuje právo na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Píše  poviedky, ktoré uverejňuje na internetovom portáli Slavonica. Novela Krásny život tučniakov osloví najmä ženy, ktoré sa vyhýbajú povrchným vzťahom.

 

 

 

Začítajte sa do novinky Krásny život tučniakov:

Láska sa rada hrá na skrývačku. Tak som sa pred istým časom podujala nájsť ju. Veľkú lásku, ktorá všetko zmení. No jediné, čo sa zmenilo, som bola ja. Fackami, kopancami i pohladeniami mi život otvoril oči. Pomohol mi nájsť podoby lásky, ktoré som pre svoje zanietené hľadanie tej jedinej prehliadala. Ukázal mi rozdiel medzi niekoho milovať a niekoho potrebovať. Našla som starostlivú lásku, na ktorú mi ostali už iba spomienky. Lásku vloženú do teplých dotykov, ktorá ma napriek môjmu nepochopeniu neopustila. Lásku ukrytú v bolesti z obetovania sa pre toho druhého. Možno by som ju našla aj v dlhom objatí dvoch azda bláznov, tancujúcich v čakárni na zázraky do rytmu melódie, ktorú v tichu medzi koľajami počuli len oni. Aspoň v to dúfam... Zato s istotou viem, kde bola. V nekonečných rozhovoroch, vo výbuchoch smiechu, v ťažkých dňoch, vo chvíľach, keď sme mali chuť navzájom sa povraždiť, v nočnom súperení o paplón, v...

Milan Buno, knižný publicista