Choď na obsah Choď na menu
 


Lucia Sasková a jej nový príbeh Unesená

unesena1.jpg
„Niekedy som až príliš naviazaná na svoje hrdinky, čo je asi normálne, ak sa autor prepojí so svojím príbehom. Ale je pravda, že občas až priveľmi prežívam s nimi bolesti, trápenia. Premýšľam spolu s nimi, snažím sa na svet pozerať ich očami a dávam si otázky, čo by robili, ako by reagovali, konali... a to je dosť vyčerpávajúce,“ prezrádza Lucia Sasková na margo nového príbehu Unesená.

Vo svojej deviatej knihe dokazuje, že sa vie zhostiť každej témy, neraz kontroverznej, alebo veľmi citlivej a podáva ju čitateľom spôsobom, ktorý ich chytí od prvých strán. „Aj táto nová kniha je akousi sondou do vnútorného života hlavnej hrdinky, ako som to robila vo svojich predchádzajúcich knižkách. Faloš, pretvárka, manipulácia...to všetko je stále okolo nás, len si na to treba dávať pozor,“ tvrdí autorka.

 

Po tragickej smrti rodičov čaká hlavnú hrdinku život, na aký nebola pripravená. Pracuje ako sestrička u stomatológa, užívala si viac menej „mama hotel“ a zrazu sa jej život obráti naruby. Trápia ju vážne finančné problémy, žije od výplaty k výplate a okrem práce nikam nechodí.

Hoci nikoho nehľadala, úplnou náhodou jej do života vstúpi príťažlivý muž, ktorý na rozdiel od nej nemá núdzu o peniaze. Zdá sa jej však až príliš dokonalý a najmä príliš záhadný, aby s ním riskovala hlbší vzťah. Čím dlhšie sa s ním stretáva, tým viac znepokojivých otázok si kladie:
Prečo sa s ňou Dávid neukazuje na verejnosti?
Kde sa skrýva, keď sa neozýva niekoľko týždňov?
A prečo o svojej práci zaryto mlčí?

Hlavná hrdinka sa proti svojej vôli postupne ocitá vo svete, v ktorom ide o peniaze a o život – o nič viac, o nič menej. Odrazu nič nie je, ako sa zdá, nikto nie je tým, za koho sa vydáva, a ona sa musí rozhodnúť, na ktorej strane bude stáť.

 

 

Unesená je príbeh zo súdka a la Zlatokopky, ktorými si Lucia Sasková získala desaťtisíce fanúšičiek. „Musím priznať, že po tej predchádzajúcej knihe Odsúdená som si musela trošku oddýchnuť, bola to ťažšia téma, tak som chcela napísať niečo ľahšie. Niečo, čo ma nebude tak vnútorne rozožierať, ako to bolo pri Odsúdenej a Rozpoltenej,“ tvrdí Lucia.

Je to príbeh o pretvárke, ktorá je, žiaľ, všade naokolo. A niekedy je ťažké rozhodnúť sa, komu dôverovať a kto len predstiera. Kto vami manipuluje a kto chce skutočne vaše dobro. Ako sa vyznať v takomto svete? A dá sa to vôbec?

Ako vraví hlavná hrdinka, "všetko chce čas. Ten síce nelieči, no pomôže zvyknúť si na všetko". A možno vám ten čas dopraje aj život, aký ste si vysnívali a človeka, s ktorým ste bytostne túžili byť...

 

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Dominika Žiaranová:


 

Kniha Unesená má nádhernú a nezvyčajnú obálku, ktorá sa leskne a z rôznych strán vyzerá rozlične. „Ja som tušila, že vydavateľstvo si dá záležať a vytvoria nejaký wow efekt, že to bude pekná obálka na prvý pohľad. Ale keď som ju videla prvý raz, nevedela som sa vynadívať. Skúmala som ju aj päť minút, z každej strany, lebo je iná, tie odlesky, efekty...neuveriteľné, čo dnešná tlač dokáže...proste, neviem sa na ňu vynadívať a verím, že ju ani čitatelia neprehliadnu na pultoch kníhkupectiev,“ pochvaľuje si Lucia Sasková, autorka novinky Unesená, ktorá vyšla vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ.

Milan Buno, knižný publicista