Choď na obsah Choď na menu
 


Dom pri jazere

Kate Mortonová

Dom pri jazere

 

 Novinka od IKARU !

Obrázok Prízraky minulosti, ktoré vplývajú na prítomnosť. Prezradené rodinné tajomstvá. Záhady a tajomstvá. Návrat potlačovaných spomienok... Toto všetko využíva vo svojej novinke Dom pri jazere austrálska spisovateľka Kate Mortonová. Svojím debutom spôsobila literárnu senzáciu a okamžite sa stala svetovým bestsellerom. „Mimoriadny debut, nádherne napísaný príbeh plný zvratov, dráždivých tajomstiev a drámy,“ napísal o knihe The Sunday Telegraph.

Dej románu sa začína v roku 1924, keď počas večierka na starobylom anglickom Rivertonskom panstve spácha samovraždu mladý anglický básnik. Jedinými svedkami sú sestry Hannah a Emmeline Hartfordové, ktoré spolu viac neprehovoria.

Dej nás potom prenesie do roku 1999. Deväťdesiatosemročnú Grace Bradleyovú, ktorá zamladi pracovala na Rivertone ako slúžka, navštívi mladá filmová režisérka. Námetom jej budúceho filmu je básnikova samovražda. V Graceiných spomienkach ožívajú komplikované vzťahy medzi jednotlivými členmi šľachtickej rodiny, medzi panstvom a služobníctvom i medzi tradičnou šľachtou a novodobými zbohatlíkmi. Grace vie, čo sa stalo na brehu rivertonského jazera a aké tajomstvo si odniesla do hrobu jej matka. Len ona pozná pravdu o básnikovej samovražde, ktorá nikdy nevyšla najavo, a na prahu smrti sa rozhodne prehovoriť.

Kate Mortonová výborne zachytila začiatok 20. storočia, zmeny, ktoré priniesli vojnové roky, rozpadávajúci sa aristokratický systém, oslobodenie žien od tesných pút spoločenských konvencií. Majstrovsky oživila historické obdobie, ktoré sama nezažila, k čomu jej pomohli aj vložené dobové texty. Skvelá kniha, v ktorej sa snúbia staré rodinné tajomstvá s dojímavým príbehom lásky.

Prečítajte si ukážky z knihy „Dom pri jazere“.

 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.