Skúsení právnici prišli na trh s novou publikáciou s názvom Vzory a povinná dokumentácia zamestnávateľa – Pracovné právo. Publikácia bola v roku 2018 vydaná vydavateľstvom EUROKÓDEX, s. r. o. a venuje sa najmä oblasti pracovného práva. Autormi publikácie sú špecialisti z oblasti pracovného práva JUDr. Róbert Bános a JUDr. Jozef Lukajka, PhD. Autori pri písaní danej knihy vychádzali najmä z praxe, ktorú počas rokov nadobudli.
Publikácia je písaná zrozumiteľnou rečou, aby bola ľahko použiteľná pre každého podnikateľa. V danej edícii vzorov si autori dali za cieľ predložiť podnikateľom vzory, ktoré sú potrebné pri každej podnikateľskej činnosti z pohľadu pracovnoprávnych vzťahov. Dané vzory sú ponímané tak, aby podnikatelia každému porozumeli a práve preto sa v publikácii pri každom vzore nachádzajú vysvetlivky spolu aj s rozhodnutím súdu, ktorý rozhodol v podobnej veci.
Pracovné právo
V publikácii sa autori podrobne venujú vzniku pracovnoprávneho vzťahu a dohody, skončeniu pracovného pomeru, vymáhaniu nárokov a škody spôsobenej zamestnancom, podaniam v konaní s inšpektorátom práce, ochrane osobných údajov u zamestnávateľa, povinnej dokumentácii zamestnávateľa podľa osobitných predpisov a dokumentácii e-shopu.
Výpoveď dohodou neexistuje
V sekcii skončenie pracovného pomeru nájdeme množstvo vzorov, ktoré sa týkajú napr. návrhu na skončenie pracovného pomeru dohodou, dohody o skončení pracovného pomeru, výpovede z dôvodu neuspokojivého plnenia pracovných úloh a mnoho ďalších… Zákon definuje štyri spôsoby skončenia pracovného pomeru, a to skončenie dohodou, výpoveďou, okamžitým skončením alebo skončením v skúšobnej dobe. Ľudia si často krát myslia, že je možné podať výpoveď dohodou, no takýto inštitút neexistuje.
Poznáme buď skončenie pracovného pomeru výpoveďou, alebo skončenie pracovného pomeru dohodou. Výpoveď môže podať buď zamestnávateľ či zamestnanec. Zákonník práce poskytuje zamestnancom zvýšenú ochranu a upravuje im jednoduchšie podmienky ukončenia pracovného pomeru. Zamestnanec je oprávnený podať výpoveď z akéhokoľvek dôvodu, resp. bez uvedenia dôvodu. Na druhej strane zamestnávateľ má stanovené podmienky, ktoré je povinný dodržať, inak mu hrozí že výpoveď bude neplatná. Zamestnávateľ je oprávnený dať výpoveď zamestnancovi len z dôvodov, ktoré sú upravené v zákonníku práce. Pracovný pomer sa končí uplynutím výpovednej doby, ktorá je upravená § 62 Zákonníka práce.
Skončenie pracovného pomeru dohodou je najjednoduchším spôsobom skončenia pracovného pomeru medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Ku platnému skončeniu pracovného pomeru dochádza 2-stranným právnym úkonom, a to prejavením vôle oboch strán. Dohoda musí byť uzatvorená slobodne a zamestnávateľ nemôže zamestnanca nútiť k jej uzatvoreniu. Taktiež by mala byť uzatvorená písomne, no ak bude uzavretá ústne je platná, pokiaľ dôjde ku skončeniu pracovného pomeru. Dôvody skončenia pracovného pomeru nemusia byť v dohode uvedené. Pracovný pomer končí dohodnutým dňom, ktorý je uvedený v dohode.
Dostali ste sa do fázy, kedy chcete odisť z práce, nakoľko Vás už dostatočne nenapĺňa? Neviete akým spôsobom bude najideálnejšie skončiť pracovný pomer? Ste z okolia Šale a neviete na koho sa obrátiť? „Právnik Šaľa“ Vám na všetky otázky zodpovie a odporučí Vám najlepšie riešenia.
TS, Foto: Banos.sk, Freepik.com