„Odborníci v čoraz menšej miere vnímajú autizmus ako poruchu a problém, ktorý treba vyriešiť, a hľadia naň častejšie ako na prirodzenú kognitívnu odchýlku s nekonečnými variáciami, prítomnú u 1 – 2 percent celkového obyvateľstva. Ešte nedávno sa však životné príbehy týchto ľudí nepovažovali za hodné literatúry…“ píše v úvode autistický savant a matematický génius Daniel Tammet.
Toto je 9 silných príbehov, 9 rôznych pohľadov na fascinujúce neurodivergentné mysle. Tammet sa po výnimočnej memoárovej knihe Narodený v modrú stredu rozhodol preskúmať životné príbehy ďalších výnimočných autistických ľudí. Jeho kniha Deväť myslí rozbíja všetky stereotypy, ktoré sme kedy mali o ľuďoch na spektre.
„Deväť ľudských myslí v mojich portrétoch vybočuje z takýchto obmedzujúcich klišé, búra zastarané predsudky a každá svojím jedinečným spôsobom ilustruje osobitú moc a krásu autistickej predstavivosti a odhodlanosť i slobodu, s akou objavuje vlastný život,“ vysvetľuje autor.
Deväť myslí
Japonská vedkyňa sa rozhodne skúmať mieru ľudskej osamelosti, pričom vychádza aj z vlastnej skúsenosti s autizmom. Britský detektív vyrieši záhadnú vraždu v mestskom parku vďaka takmer nepostrehnuteľnému detailu. A neverbálny muž prežije plnohodnotný život vďaka reči tela a nezlomnosti svojej matky, ktorá nestratila vieru.
Kniha Deväť myslí približuje jedinečné životné skúsenosti deviatich neurodivergentných mužov a žien. Každý z nich je pozoruhodný vo svojom odbore a každý z nich je výzvou pre nás všetkých i pre naše vnímanie ľudí s autizmom. Daniel Tammet odkrýva vnútorný svet svojich hrdinov a hrdiniek, aby oslávil silu a krásu neurodivergentnej mysle ako aj odvahu, s akou si títo ľudia vybudovali svoje životy.
Spoznajte neurodivergentný svet herca Daniela Aykroyda, matematika a politika Cédrica Villaniho, írskej spisovateľky Naoise Dolan a mnohých ďalších. Deväť myslí je svedectvom krásy a nekonečnej rozmanitosti autistickej predstavivosti v živote i v literatúre.
„Keď dávam ich život na papier, čerpám z obsiahlych rešerší a výskumu, otvorených rozhovorov a vlastnej autorskej intuície. Predstavujem kontext a udalosti, formulujem myšlienky a oživujem realizované rozhovory tak, aby z nich vzišli silné osobnosti a nie karikatúry. Chcem ukázať ich rôznorodé vrstvy, schopnosť rásť a meniť sa, túžbu nájsť zmysel. Niekedy vyplávajú na povrch aj také strán ich života, ktoré si predtým možno sami neuvedomovali alebo im nerozumeli,“ dodáva Daniel Tammet.
Prečítajte si úryvok z knihy:
Kana
„Vážená pani Seiko Noda, ministerka osamelosti,“ začínal sa list, ktorý Kana v mysli písala už niekoľko dní (horizontálne zľava doprava, keďže list bol v angličtine, v jazyku, v ktorom premýšľala najradšej), a po nevyhnutných náležitostiach pokračoval slovami:
„S radosťou vítam vznik Vášho ministerstva a jeho zámer venovať sa rastúcemu problému osamelosti v našej krajine.
Na webovej stránke vlády sa nespomína, kto by mohol z hľadiska osamelosti patriť k najzraniteľnejším. Výsledky výskumov ukazujú, že ,postihnutí‘ ľudia sú často osamelejší než ,nepostihnutí‘, platí to najmä o autistických ľuďoch. Tí nemajú ,postihnutie‘, ale stávajú sa ,postihnutými‘ a ,znevýhodnenými‘, keď okolie nerozumie ich odlišne prepojeným mysliam a nerešpektuje ich potreby. Rešpekt voči ich potrebám pre nich neznamená zvýhodnenie, jednoducho im len umožňuje pohybovať sa na rovnakom hracom poli ako všetci ostatní.
Nedostatok pochopenia zo strany okolia vedie k osamelosti rovnako ako nedostatok sociálnych vzťahov. Otvorenie témy nedostatku pochopenia voči ľuďom s odlišne prepojenými mysľami by výrazne prispelo k zmierneniu osamelosti v národe. Súčasne by sa tým v Japonsku mohla zmierniť aj stigma spojená s autizmom a v spoločnosti by sa mohli v širšom rozsahu prezentovať správne informácie a poznatky o autizme a autistickej osamelosti…“
Kde sa to vlastne teraz nachádza? Nikde. V krajine nikoho, kdesi medzi spánkom a precitnutím. Opatrne otvára oči, pozrie sa hore do stropu, dolu na Hviezdu. Nie, počkať, to nie je možné. Hviezda je predsa v nebi. Pevne zatvorí oči, opäť ich otvorí a zbadá Levi. Šteniatko bradáča vrtí bielym chvostíkom a Kana vylieza z postele.
Ako vždy, zobudila sa s prvými ružovými zábleskmi svitania a čvirikaním vrabcov za oknami, opatrne usadenými na telefónnom vedení. Keď vyzrela von, spomenula si, že v sne bola myšou, tancujúcou cirkusovou myškou. Jasne vnímala, ako sa náhli za svojím myšacím ansámblom, od ktorého sa z neznámeho dôvodu oddelila. Cupotá a srdce jej búši ostošesť, pretože ostatné myši na ňu čakajú, bez nej tancovať nezačnú.
Halou sa potichu blížili papuče, zaznelo jemné zaklopanie na dvere, tie sa vzápätí otvorili a do izby nazrela usmiata matka.
„Čaj je hotový,“ povedala Hiromi.
Napriek pobytu v Amerike a mnohým mesiacom stráveným vo Veľkej Británii Kana stále pila zelený čaj. Bez mlieka, bez cukru.
Cestou do kuchyne prechádzala cez obývačku, dlhú a širokú ako šesť tradičných tatami. Pôsobila oveľa priestrannejším dojmom, keďže s Hiromi už väčšinu vecí zbalili do škatúľ. Bol september roku 2021 a ony opúšťali pevninskú oblasť i mesto Ucunomija, ktoré im bolo tridsať rokov domovom, a smerovali na Okinavu. Sťahovali sa do bytu neďaleko prístavnej „americkej štvrte“ Mihama v Čatane a deň ich odchodu sa nezadržateľne blížil. Taxíkom sa odvezú na letisko, dajú posledné zbohom ryžovým poliam, kukuričným lánom a ovocným sadom, na ktorých sa tradične zrkadlí plynutie ročných období. Zbohom horským scenériám a kravskému pachu za oknami auta.
Tridsať rokov života sa zredukovalo na tucet škatúľ. Hiromi bola slobodná matka, Kana jedináčik. Nemalo ich tam veľmi čo ani kto držať. Kanin otec, ktorý sa z ich života už dávno odporúčal, im so sťahovaním finančne pomáhal. Matka, profesionálna vizážistka, ktorá presedlala na estetické poradenstvo, si na ostrove určite nájde novú klientelu.
Ženy zasadli k raňajkám: bagel pre Kanu a fermentovaný ryžový nápoj amazaki pre Hiromi. Stoličky a stôl ešte nezbalili.

Daniel Tammet
Britský spisovateľ a autistický savant s mimoriadnym nadaním na matematiku a jazyky. Narodil sa ako prvé z deviatich detí. Vo svojom memoárovom románe Narodený v modrú stredu (Absynt 2020), rozpráva o tom, ako epilepsia, synestézia, a Aspergerov syndróm hlboko ovplyvnili jeho detstvo. Daniel Tammet účinkoval v dokumentárnom filme Brainman. Je aj autorom ďalších kníh ako Embracing the Wide Sky (Objať šíre nebo), Thinking in Numbers (Rozmýšľať v číslach), Every Word Is a Bird We Teach to Sing (Každé slovo je vták, ktorého učíme spievať), zbierky básní Portraits (Portréty) či románu Mishenka, ktorý napísal po francúzsky. Jeho najnovšia kniha Deväť životov (Absynt 2025) približuje jedinečné životné skúsenosti deviatich neurodivergentných mužov a žien. Každý z nich je pozoruhodný vo svojom odbore a každý z nich je výzvou pre to, ako svet vníma ľudí s autizmom.
Foto: Skveléknihy.sk