Na začiatku bola takmer „bežná“ vražda futbalového rozhodcu v jednej štokholmskej štvrti. Z vraždy obvinili Costu, otca jedného z hráčov. Dôkazy sú jasné, sedia, ale… Rozhodcom bol afgansky utečenec Jamal, je rok 2003 a v Iraku zúri vojna. Naozaj ho zabil Costa? Alebo ide o niečo viac?!
Obscuritas – Útek z tmy.
Krimitriler Obscuritas

Píše sa rok 2003 a USA práve napadli Irak. Neznámy páchateľ zavraždí v Štokholme futbalového rozhodcu pôvodom z Afganistanu. Polícia zatkne búrliváka Giuseppeho Costu a osloví profesora psychológie Hansa Rekkeho, špičkového odborníka na vypočúvacie techniky, aby vymámil z Costu priznanie. Rekke však po prečítaní vyšetrovacieho spisu spochybní teóriu vyšetrovateľov, čo sa stretne s nevôľou. Costa sa dostáva na slobodu a polícia tápe v hmle bez jedinej stopy.
Len Micaela Vargasová, neistá mladá policajtka zo štokholmskej prisťahovaleckej štvrte, ktorá sa stala členkou tímu v podstate omylom, sa odmietne vzdať a vyhľadá Rekkeho na vlastnú päsť. Tento nerovný pár objaví v okolnostiach vraždy nečakané a záhadné prvky. Stopy ich privedú k poľovačke na teroristov zo strany CIA aj k snahe Talibanu odstrániť z Afganistanu hudbu, lebo podľa ich výkladu navádza na hriech.
Kto bol futbalový rozhodca v skutočnosti? Obeť či páchateľ?
„Bol som už v téme slušne sčítaný a, samozrejme, vedel som, že aj mučenie má svoje kultúrne špecifiká, vlastné odtlačky prstov. Dá sa vystopovať. Nielen páchateľ, ale aj súvislosť, v ktorej sa dialo. Ideológia v pozadí zanechá stopy aj na mučenom tele.“
„Ako?“
„Takí talibanci sa napríklad bavili predstaveniami pre divákov. Plnili futbalové štadióny, ako viete, popravovali ľudí, robili z nich kripľov pred publikom. Preto sú aj ich metódy spektakulárnejšie. Bičovanie, klince zabíjané do dlaní, amputácie, kým USA… koniec koncov je to logické… sa vnímali ako veľká demokracia, ktorá nemučí svojich väzňov. Preto bolo americké mučenie diskrétnejšie, vykonávané tak, aby ho nebolo vidieť. A veľmi rýchlo som získal pocit, že zranenia na Kabirovom tele – najmä na hrudi – pôsobia skôr ako dielo CIA než Mullu Omara. To len potvrdilo moju pôvodnú teóriu.“
Niektorí považujú Obscuritas – Útek z tmy za švédsku verziu klasického Sherlocka Holmesa. A s úsmevom to priznáva aj sám autor. „Zrejme by som neutajil, že za inšpiráciu vďačím aj Conanovi Doylemu a jeho Sherlockovi, a vždy, keď sa dalo, som na nich v knihe priateľsky žmurkol,“ dodáva Lagercrantz.
Obscuritas – Útek z tmy má zaujímavú rozprávačskú perspektívu, krátke kapitoly, priamočiare a niekedy až minimalistické dialógy, ktoré prispievajú k dynamike. Lagercrantz postupne a premyslene odkrýva, čo všetko je za vraždou futbalového rozhodcu. Flashbacky z Afganistanu odkrývajú podstatu, pekne sa to na vás valí a vy si spájate všetko do jedného príbehu.
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:
David Lagercrantz
Na švédskej literárnej scéne sa objavil v roku 2009 románom Syndafall i Wimslow (Hriech vo Wilmslowe). Jeho kniha o živote švédskej futbalovej legendy Jag är Zlatan (Som Zlatan, 2011) sa zaradila medzi najpredávanejšie knihy v krajine.
V roku 2015 úspešne nadviazal na trilógiu Stiega Larssona Millennium románom Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti (IKAR 2015) a ďalšími dvoma pokračovaniami Muž, ktorý hľadal svoj tieň (IKAR 2017) a Dievča, ktoré musí zomrieť (IKAR 2019). Román Obscuritas – Útek z tmy je prvou časťou novej detektívnej série.
Milan Buno, knižný publicista