Bratislavský hrad nedávnou generálnou obnovou získal späť nielen svoj dávny lesk barokového sídla z čias Márie Terézie, ale aj väčší komfort pre návštevníkov. Celkom nové podmienky na prezentáciu svojich bohatých archeologických, historických, umelecko-historických, etnografických a ďalších zbierok dostalo aj Historické múzeum Slovenského národného múzea, ktoré je väčšinovým užívateľom hradného paláca aj ďalších priestorov hradného areálu.
V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska sme pre vás pripravili skvelé tipy, ak máte radi históriu a spoznávanie našich dejín cez jedinečné artefakty. Napríklad také klenoty z holíčskej cisárskej manufaktúry.
Výstavy o Benkovi, Edite Gruberovej aj Keltoch
V suteréne hradu návštevník nájde mimoriadne úspešnú dlhodobú výstavu Kelti z Bratislavy. Na prízemí získa prehľad o výskumoch najvýznamnejšej pamiatky Bratislavy s konkrétnymi nálezmi z archeologických vykopávok vrátane cenných architektonických detailov z rozličných starších období stavebného vývoja hradného paláca.
Na jednotlivých podlažiach pripravujú pracovníci Historického múzea SNM pravidelné krátkodobé výstavy, ktoré dopĺňajú stálu historickú expozíciu. V súčasnosti sú to výstavy Martin Benka, Pokoj ľuďom dobrej vôle (betlehemy), Trianon – zrod novej hranice, Na slávu a chválu, Z pozostalosti Edity Gruberovej.
V rozľahlých priestoroch Rytierskej siene a ďalších priestoroch na prízemí je populárna výstava Miro Žbirka – roky a dni. Najnovším príspevkom do výstavného programu múzea je atraktívna výstava Príbeh holíčskej manufaktúry.
Klenoty z holíčskej cisárskej manufaktúry
Manufaktúru na fajansu založil v Holíči v prvej polovici 18. storočia manžel Márie Terézie cisár František Štefan Lotrinský, aby povzniesol priemyselné podnikanie v krajine. Kaiser-Königliche Holitscher Majolica Fabrique vznikla pravdepodobne v roku 1746. Jej výrobky patria k cenným akvizíciám múzeí a ako jedny z najdôležitejších zbierkových predmetov ich pamäťové inštitúcie s obľubou vystavujú aj v stálych expozíciách. Jedálenské servisy a nádoby vyrábané vo veľkosériách, dekoratívne stolové predmety, predmety dennej potreby, ale aj solitérne kusy či drobné plastiky predstavujú život a stolovanie nielen vysokej šľachty, pre ktorú boli pôvodne určené, ale aj mešťanov.
Výstava holíčskej majoliky, ako ju autorsky pripravili kurátorka umelecko-historických zbierok Andrea Milanová a jej kolega z Múzea mesta Bratislavy historik Daniel Hupko, prezentuje rôznorodú škálu tvarov, dekórov a výrobkov spoločne s ukážkami tvorby svetových dielní, ktoré ju ovplyvnili.
„Slovenské národné múzeum – Historické múzeum vlastní najväčšiu múzejnú zbierku holíčskej keramiky na Slovensku. Formovala sa od dvadsiatych rokov 20. storočia. Jej základ tvorilo 57 predmetov, ktoré v roku 1923 získalo múzeum z pozostalosti grófa Jána Pálffyho,“ pripomína autor Peter Maráky v časopise Krásy Slovenska, v našom najstaršom kontinuálne vychádzajúcom časopise, ktorý si môžete predplatiť TU.
Iné kusy zbierky boli zakúpené v starožitnostiach v Bratislave (firma Nagel), Prahe (firma Nečas) a vo Viedni (firma Glückselig). Aj etnograf Antonín Václavík a pamiatkar Jan Hoffman darovali alebo odpredali vtedajšiemu Slovenskému vlastivednému múzeu niektoré predmety. Do druhej svetovej vojny sa tak podarilo vytvoriť kolekciu takmer 180 kusov prevažne kvalitnej fajansy.
Vzácne zbierkové predmety
Vďaka systematickým a premysleným nákupom reprezentuje zbierka holíčskej manufaktúry v Slovenskom národnom múzeu rôznorodú škálu dekóru a tvarových typov. Hodnotné, menšie či väčšie súbory holíčskej keramiky spravujú aj ďalšie slovenské múzeá. Vystavené predmety sú teda nielen zo zbierok Slovenského národného múzea, ale vďaka kolegiálnej spolupráci s vybranými múzeami a súkromným zberateľom, ktorí ochotne na výstavu zapožičali predmety, sa podarilo zhromaždiť významnú kolekciu.
Výstava predstavuje výrobky holíčskej cisárskej manufaktúry širokej odbornej a laickej verejnosti po prvýkrát v rozsahu, ktorý zodpovedá takmer celej šírke v Holíči vyrábaného fajansového a kameninového tovaru. Rovnako prvýkrát predstavuje aj práce ľudových hrnčiarov, pre ktorých sa holíčska produkcia stala dôležitou inšpiráciou.
Výstavu možno navštíviť na 3. poschodí Bratislavského hradu až do konca roka 2023.
V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska.
Autor: Peter Maráky
Foto: Historické múzeum SNM, Samuel Okkel