Odveká otázka, ktorá zabáva deti aj filozofov a trápi vedcov – čo bolo skôr? vajce alebo sliepka?
Možno sa konečne blíži k rozlúšteniu. Cestu k nej totiž vydláždila dvojica nadšených fyzikov Thomas Hertog a Stephen Hawking.
Všetko sa dozviete v knihe O pôvode času.
O pôvode času
Prečo je vesmír taký, aký je?
Ako sa to všetko začalo?
Ako sa to môže skončiť?
Azda najpálčivejšia otázka, na ktorú sa Stephen Hawking počas svojho výnimočného života snažil odpovedať, znela:
Ako to, že vo vesmíre vznikli také dokonalé podmienky pre život?
S cieľom vyriešiť túto záhadu skúmal Hawking teóriu Veľkého tresku, ale jeho raná práca narazila na krízu, keď jeho výpočet predpovedal mnoho veľkých treskov, ktoré vytvorili multiverzum – nespočetné množstvo rôznych vesmírov, z ktorých väčšina by bola príliš bizarná na to, aby sa v nich udomácnil život.
Hawking a jeho priateľ a spolupracovník Thomas Hertog, ktorý pôsobil na Katedre teoretickej fyziky v Cambridgei, pracovali na tomto probléme dvadsať rokov a napokon objavili novú teóriu vesmíru.
Stephen mal v sebe čosi čarovné. Hoci sa sotva mohol pohnúť, vdýchol do nášho rozhovoru poriadnu dávku života. Vyžaroval z neho magnetizmus a charizma, aké som vídal len zriedka. Jeho široký úsmev a výrazná tvár, zároveň srdečná a hravá, spôsobili, že aj jeho robotický hlas znel veľmi osobne a dokázal ma vtiahnuť hlboko do vesmírnych záhad, o ktorých uvažoval.
Nahliadli do extrémnej kvantovej fyziky kozmických hologramov, vydali sa na cestu späť v čase k našim najhlbším koreňom, až narazili na hlbšiu úroveň evolúcie, v ktorej sa samotné fyzikálne zákony transformujú a zjednodušujú, dokiaľ častice, rôzne sily a dokonca aj samotný čas úplne nezmiznú. Pochopili, že fyzikálne zákony nie sú nemenné, ale vyvíjajú sa, keď sa formuje vesmír, ktorý riadia.
Muž, ktorý inšpiroval milióny
„Táto kniha veľmi zrozumiteľne vysvetľuje záverečnú teóriu Stephena Hawkinga. Thomas Hertog, jeden z jeho najbližších kolegov, vykresľuje Hawkinga nielen ako geniálneho fyzika, ale aj ako úžasne odhodlaného človeka,“ povedal Graham Farmelo, autor knihy The Strangest Man.
Rozsiahla kniha O pôvode času poskytuje zrozumiteľný prehľad toho, čo už o kozmológii vieme, a prináša aj odvážne nápady, ako vykročiť do neznáma. Slúži ako úvod do Hawkingovej konečnej teórie, predstavuje prechod jeho filozofie z pohľadu „zdola nahor“ na pohľad „zhora nadol“ a predpovedá príchod ďalších, veľkolepejších teórií, ktoré ešte len čakajú na objavenie.
Prekvapivé, úžasné, fantastické, a predsa skutočné informácie, ktoré úplne zmenia náš pohľad na vesmír a na naše miesto v ňom.
„Stephen pevne veril, že odvaha našich otázok a hĺbka našich odpovedí nám umožní bezpečne a múdro navigovať planétu Zem do budúcnosti. Príbeh jeho života, v ktorom po desivej diagnóze ALS našiel vôľu milovať, mať deti, zažiť svet vo všetkých jeho rozmeroch a uchopiť vesmír, inšpiroval milióny ľudí a zostane silnou metaforou toho, čo môžeme ako ľudstvo dosiahnuť,“ píše Thomas Hertog.
Foto: SkveléKnihy.sk, Tatran