Bylinky boli kedysi doménou botanikov a ľudových liečiteľov. Dnes sa tešia obľube medzi dospelými aj deťmi, medzi ľuďmi, ktorí sa pomocou krehkej krásy a energie týchto rastlín vracajú späť k zdravšiemu spôsobu života.
Dokazuje to aj nový Herbár, v ktorom nájdete 20 byliniek. Môžete ich použiť ako liek, ale aj v kuchyni. Nechýbajú tipy na voňavé bylinné čaje, sirupy ci tinktúry. Okrem toho sa dozviete aj o histórii a vzniku herbárov.
„Pri tvorbe sme mysleli na všetko, pretože vieme, že zachovávanie tradícií robí život zaujímavým a obohacuje ho,“ tvrdí autorka Miriam Latečková, milovníčka byliniek a zakladateľka projektu Babičkina záhrada. „Okrem množstva bylinných receptov mu nechýba ani možnosť zaznamenať si poznámky alebo príbehy, ktoré sa vám spájajú so zberom bylín. Pre vaše vlastné bylinkové dobrodružstvo sme pripravili špeciálne strany, kde si môžete usušené bylinky nalepiť.“
Nádherný Herbár
Herbár zostavila Miriam tak, aby sa vám s ním dobre pracovalo, aby bol praktický a aby práca s ním bola intuitívna.
V prvej časti herbára nájdete praktické tipy a rady pre prácu s bylinkami, ich výberom, zberom, sušením aj lisovaním. Spísala vlastné praktické skúsenosti, aby tvorba herbára pre bola vás radosťou a zábavou.
V druhej časti herbára nájdete 20 jej obľúbených byliniek, ktoré sú ľahko dostupné a bez veľkého pátrania ich nájdete na celom Slovensku. Vybrala tiež také, ktoré sú nenáročné na lisovanie, aj v prípade, ak ste úplný začiatočník.
Ak by sa vám málilo nazbieraných byliniek podľa tohto herbára, autorka pripravila pre vás čisté stránky na pridanie ďalších. Môžete si tak herbár obohatiť o ďalšie byliny, ktoré vás zaujali a ktoré chcete mať vo svojej zbierke. Stačí už len doplniť názov bylinky, jej účinky, prípadne osvedčený recept.
História herbárov – fakty aj recepty
V stredoveku prinášali herbáre množstvo informácií o bylinách, ich využití v liečiteľstve a ich účinkoch. Na tú dobu boli na vysokej odbornej úrovni. Herbáre boli písané encyklopedickým štýlom s abecedne zoradenými rastlinami s ich farmakologickými a niekedy až magickými účinkami. Obsahovali tiež kuchynské recepty z bylín aj legendy spojené s jednotlivými rastlinami. Boli bohato ilustrované a štylizované. Najskôr boli uchovávané v kláštoroch, časom aj v centrách vzdelanosti. Vďaka svojej odbornej úrovni sa využívali aj v bohatších domácnostiach ako praktické príručky na liečenie a varenie.
Neskôr si herbáre ako zbierky sušených rastlín zakladali aj cestovatelia kvôli zmapovaniu svojich ciest, okolitej prírody a života v nej. Staré herbáre dokonale dokumentujú, ktoré rastliny sa v ktorej časti Slovenska či sveta vyskytovali vo voľnej prírode, alebo mali dokonca umeleckú hodnotu, keď sa z nich stali spomienkové knihy na cesty ich tvorcov.
„Tvorba herbára nie je rýchla, práve naopak. Spomaľuje uponáhľaný život okolo nás. Je to od začiatku do konca fascinujúca voňavá cesta, upokojujúci relax, kreatívne vyjadrenie, harmónia v duši, komunikácia s prírodou, spôsob meditácie aj nekonečné poznanie. Tak nech vás táto cesta baví,“ odkazuje autorka Miriam Latečková.
Čo po zbere?
Najideálnejšie je, ak si so sebou na zber zoberiete pijavé papiere a tzv. prepravnú knihu na okamžité vylisovanie rastlín. Ak to nie je možné, pracujte s nazbieraným materiálom okamžite po príchode domov. Rastliny s väčšími okvetnými lístkami si okamžite po odtrhnutí vysušte v kvete aspoň vatou, aby si udržali želaný tvar, kým s nimi začnete pracovať.
• Rastlinky dôkladne očistite od hliny a chrobáčikov, ktorých ste si domov priviezli. Niekedy sú v kvetoch tak dobre skrytí, že ich objavíte až na druhý deň.
• Na čistenie listov od prachu a hliny použite vlhký vatový tampónik alebo čistiace tyčinky do uší, podľa krehkosti materiálu, s ktorým budete pracovať.
Všetky tipy a rady, ako si krok za krokom vytvoriť vlastný herbár nájdete v knihe Herbár od Miriam Latečkovej. Úžasná pomôcka, krásne spracovaný a naozaj od človeka, ktorý miluje bylinky a má s nimi obrovské skúsenosti. Ideálny tiež ako darček pre toho, na kom vám záleží.
Milan Buno, knižný publicista