Naložím si na plecia krošňu a vykročím od smerovníka pri Popradskom plese. Zatiaľ mám ešte stále dobré skóre, No pomaly sa blíži remíza. Sú to preteky s časom, v ktorých pribúdajúce roky hrajú proti mne. V momente, kedy sa popruhy na krošne napnú, sústredím sa na každý jeden krok. Od tejto chvíle, až kým nevyjdem na chatu, už nie som ani chatár, ani nosič, som nikto. Som človek, ktorý sa pod nákladom stal slobodným.
Viktor je jednoduchý názov knihy, za ktorým sa však skrývajú desaťročia chatárčenia. Viktor Beránek je 12.chatár známej Chaty pod Rysmi, ktorá ponúka neopakovateľnú atmosféru s príjemným prostredím. Chatárom je už od roku 1979, čiže neuveriteľných 44 rokov, takže má o čom rozprávať.
Kniha Viktor má viac ako dvadsať kapitol zo života tohto obyčajného muža, ktorý sa stal tatranským horským nosičom náhodou.
Viktor. Chatár spod Rysov
Kniha o Viktorovi je spoločným dielom Viktora Beránka a Oľgy Krajčiovej. Ako uvádza hneď v jej úvode ten, o kom je kniha napísaná, „táto kniha vznikla úplnou náhodou. Sezóna skončila, zavreli sme chatu. Bol november a dni boli krátke. Zaparkoval som, vystúpil z auta a podal ruku Oľge. Ani mi nenapadlo, že v tej chvíli sa začala rodiť kniha. Vznikala pomaly, zo spomienok, ktoré sa mi vynárali niekde v hlave. Nahrával som jeden príbeh za druhým, najradšej, keď som šliapal na lyžiach alebo s nákladom hore dolinou. Desiatky hodín rozprávania, opisovania, vysvetľovania sa dostávali na papier.“
V knihe vás čaká 23 kapitol, ktoré sú vlastne vyrozprávanými veselými i smutnými príbehmi zo života Viktora Beránka. Týkajú sa predovšetkým života na Chate pod Rysmi, v horách doma i v zahraničí a zážitkov s viacerými horskými priateľmi. Nájdeme tu i Viktorove zamyslenia o živote a jeho zmysle a vyznania predovšetkým horám, v ktorých je všetko pravdivé.
Spomienky a zážitky
Pri koncipovaní knihy však nebolo takmer nič naplánované. Kniha vznikala spontánne a za pochodu. Ako vysvetľuje hlavný jej protagonista „zo začiatku som mal taký pocit – a vlastne som sa ho do posledného okamihu tak úplne nezbavil, že neviem, o čom by som vôbec písal, či sa moje príbehy budú zdať ľuďom zaujímavé, či mám čo povedať. Vôbec som si nebol istý, či v nahrávaní príbehov a ich prepisovaní máme pokračovať. Niekedy by som to najradšej zabalil. Ale Oľgin náboj a vôľa mi to nedovolili. Nakoniec som si povedal, že svet hôr, ako som ho prežil a poznal ja, by sa vytratil. Jednoducho by sa naň zabudlo. Stretol som v Tatrách veľa zaujímavých ľudí, ktorí prežili ešte zaujímavejšie príhody. Len nie všetci boli ochotní a schopní sa o tie zážitky a spomienky podeliť.“
Podľa slov spoluautorky diela Oľgy Krajčiovej je „kniha Viktor tak trochu o všetkom. Nebudem sa tváriť, že to bolo jednoduché, lebo nebolo. Viktor Beránek mi dovolil nahliadnuť do sveta, v ktorom žil a žije. Tak ako spontánne vznikajú jeho nápady a cesty do sveta, tak vznikala i táto kniha. Viktor mi nedaroval jediný odsek. Prepisovali sme a tvorili dlhé noci, týždne, mesiace. Ale vždy sme sa dokázali zladiť.“
Kniha Viktor môže potešiť všetkých milovníkov hôr a príbehov v nich. Ako však už v úvode naznačuje Viktor „kniha by mohla byť aj odkazom pre generácie, ktoré prišli a prídu po nás, že takto sme v horách žili my. Ja a ľudia, ktorých som poznal, stretol a neraz prežil. Nech sa čitateľ sám rozhodne, či bol ten náš svet a život v ňom dobrý, alebo nie.“