1.diel série Kat a Lock…a naozaj originálny kúsok, najmä ak vieme, že je to prvá kniha autorky. Skvelá zápletka, v ktorej dochádza k súboju umelá inteligencia verzus ľudská skúsenosť. Logika verzus inštinkt. AI vo vyšetrovaní zmiznutých osôb…
Mimoriadne aktuálne, keď sa všade hovorí o AI, ChatGPT ap. Stále je to krimi s prvkami sci-fi, moderné a svižné. Mihnutím oka.
Mihnutím oka
V Spojenom kráľovstve je každých deväťdesiat sekúnd niekto nahlásený ako nezvestný. Stratil sa. Zmizol…
Hlavná inšpektorka Kat Franková vie o stratách veľa. Ovdovelá Kat je vyšetrovateľka, ktorá dôveruje svojim inštinktom. Vybrali ju, aby viedla pilotný program, do ktorého je zapojený aj asistent v podobe umelej inteligencie Lock.
Nemyslí si, že je to dobrý nápad. AI môže pomôcť so zberom údajov, ale nemôže predsa robiť úsudky. Nemôže byť detektívom. Zločin je ľudský čin, tvrdí, tak ako môže počítač chápať, čo motivuje človeka?
Napriek tomu dostane za úlohu preskúmať odložené prípady nezvestných osôb.
Kat pracuje pri polícii 25 rokov a tvrdo drela, aby získala hodnosť hlavnej inšpektorky. „Viedla som vyšetrovanie vrážd, zložité nadnárodné prípady podvodov, ktoré viedli k zmenám v zákonoch. Dokonca som chytila aj Astonského škrtiča. Tak prečo by som sa, preboha, mala vrátiť k preskúmavaniu niekoľkých odložených prípadov pre nejaký ministerkin vybraný projekt?“ pýta sa.
Katine inštinkty často narážajú na Lockovu logiku.
Keď sa však Katin nadriadený rozhodne znova otvoriť dva odložené prípady nezvestných osôb, Lock je jediný, kto dokáže Kat pomôcť čo najrýchlejšie získať potrebné informácie. V stávke sú ľudské životy. Dokáže nevšedná dvojica spojiť sily, skôr než sa niekto stane ďalším číslom v štatistike?
„Skutočnou otázkou nie je to,
či myslia stroje, ale či myslia ľudia.
Záhada, ktorá obklopuje mysliaci stroj,
obklopuje aj mysliaceho človeka.“
Locka si určite obľúbite!
Jo Callaghan má výborný štýl písania, takmer vypísaný, od skúseného autora. Vie narábať s napätím, postupne ho graduje, pridáva na obrátkach, vyšetrovanie má švih. Dobre vykreslené postavy a Locka, umelú inteligenciu si asi obľúbite.
„V podstate ide o akési oslavované Alexy, ktoré dokážu spracovať informácie a údajne vyriešiť viac zločinov za zlomok ceny skutočného policajta.“
„To myslíš vážne?“
„Obávam sa, že smrteľne vážne.“ McLeish vstal, prešiel cez miestnosť a vzal zo stola správu. „Podľa štúdie, ktorú si dala vypracovať ministerka, sa v Spojenom kráľovstve každých deväťdesiat sekúnd stratí jeden človek, čím ročne vznikne viac ako tristotisíc prípadov. To zaberie polícii veľa času, presne štrnásť percent, a náklady na jeden prípad sa odhadujú na dvetisícpäťsto libier. To je štyrikrát viac ako priemerná krádež vlámaním. Táto správa tvrdí, že gro práce v prípade nezvestných osôb – preskúmanie výsluchov, záznamov, kamerových záznamov, telefónov a všetkého možného – môžu vykonávať pomocní asistenti, čo vedie k ,významným‘ úsporám času a nákladov polície.“Foto: Lindeni.sk