Levanduľová záhrada je retrospektívny príbeh francúzskej šľachtickej rodiny, ktorý sa odohráva v dvoch časových líniách a my sledujeme Emilie, poslednú dedičku rodu, ako postupne odhaľuje rodinné tajomstvá. Prináša jej to aj veľa bolesti, zármutku, nemilých prekvapení…no zároveň ju to posilňuje a posúva dopredu.
Ak ste si obľúbili knihy Lucindy Rileyovej, siahnite aj po Levanduľovej záhrade. Lucinda stále píše nesmierne citlivým a empatickým perom. Vierohodne prepletá príbehy jednotlivých postáv, dokonale vám to do seba zapadá a to všetko na pozadí majstrovsky vykreslenej atmosféry danej doby. Navyše vie udržiavať vašu zvedavosť do posledných stránok, takže si celých takmer 400 strán dosýta užijete…

Levanduľová záhrada
Emilie de la Martinières, posledná dedička starobylej francúzskej aristokratickej rodiny, prichádza po smrti rodičov Édouarda a Valerie na zámok v južnom Francúzsku. S dedičstvom sú spojené aj starosti, ako naložiť s chátrajúcou budovou a vinárstvom. Našťastie sa zoznámi so Sebastianom Carruthersom, obchodníkom s umeleckými dielami, ktorý jej ochotne pomáha. Spoločne objavia v pivnici tajnú izbičku, kedysi slúžiacu ako úkryt.
V druhej línii príbehu sa prenesieme do okupovaného Paríža počas druhej svetovej vojny. Constance Carruthersová z Yorkshiru príde do Francúzska ako agentka britských špeciálnych operácií a jej úlohou je napojiť sa na ilegálnu sieť hnutia odporu. Nepodarí sa jej to a uviazne v parížskom dome Édouarda de la Martinières, ktorý často navštevujú vysokí dôstojníci SS. Robí spoločnosť Édouardovej nevidiacej sestre Sophii. Tá sa zamiluje do nemeckého dôstojníka a spolu s Constance za dramatických okolností ujdú na zámok v južnom Francúzsku.
Emilie sa vydá za Sebastiana a začne sa zaujímať o rodinnú históriu aj o to, ako do nej zapadá jej manžel. Hľadanie pravdy o minulosti jej prinesie mnohé, neraz bolestné prekvapenia a zasiahne aj jej osobný život. Emilie však nakoniec vyjde z tohto procesu oveľa silnejšia, ako doň vstupovala.
Pohladenie čitateľskej duše…
Knihu Levanduľová záhrada preložili do dvadsiatich jazykov a predalo sa z nej viac ako milión dvestotisíc výtlačkov. Je to očarujúci historický príbeh o rodine, lojalite, láske a súdržnosti. Rileyová sa opäť ukazuje ako zručná rozprávačka, ktorá vie šikovne prepojiť históriu, špionážne pozadie, lásku, krásne opisy krajiny do celku, ktorý je pohladením pre čitateľskú dušu.
Zrazu pocítila na pleciach stáročnú ťarchu svojich predkov a zmocnil sa jej smútok z toho, že sa táto obrovská a vznešená rodová línia zúžila na jednu slobodnú, bezdetnú tridsaťročnú ženu. Jej rodina prežila stáročia pustošenia a brutality, ale v rozsahu päťdesiatich rokov, po dvoch svetových vojnách, zostal nažive už len jej otec.
Aspoň sa nemám s kým hádať o dedičstvo. Podľa starého Napoleonského kódexu totiž súrodenci dedili majetok svojich rodičov rovnakým dielom. Existovalo veľa rodín, ktoré takmer zruinoval nesúhlas jedného z detí s predajom majetku. Bohužiaľ, v tomto prípade patrila k priamym dedičom, les héritiers en ligne directe, len ona…
„Levanduľová záhrada je ako nádherný kvet. Tak ako levanduľa, aj ona sa pýši bohatou, prenikavou vôňou dokonalého ľúbostného historického románu. Rileyovej svety splývajú do pestrého prúdu ako kvety v starostlivo udržiavanej záhrade,“ napísali v Exposure Media.