V edícii Civilizácia vyšla opäť vynikajúca kniha, ktorú označujú za najprevratnejšiu športovú publikáciu posledného obdobia.
David Epstein je investigatívny reportér, ktorý v knihe Športový gén okrem iného spochybňuje populárne pravidlo 10-tisíc hodín. Podľa neho po určitom čase získame dostatočnú zručnosť prakticky v čomkoľvek. Určite to však neplatí v športe, kde do hry vstupuje množstvo iných faktorov – napríklad aj dĺžka vašich rúk či nadmorská výška miesta, kde trénujete.
Tiež píše o účinkoch genetiky a športového tréningu na atletiku. A názorne ukazuje rozdiel medzi amatérom a profi športovcom.

Športový gén
Sú hviezdy ako Usain Bolt, Michael Phelps či Serena Williamsová genetickí mutanti okupujúci svet, alebo sú to normálni ľudia, ktorí prekonali svoje biologické obmedzenia odhodlaním a urputným tréningom? Odpoveď je oveľa komplikovanejšia a zaujímavejšia, než sme si donedávna mysleli.
Epstein sa v knihe zaoberá kontroverznými otázkami, ako napríklad, či sú čierni športovci geneticky predurčení na to, aby vynikali v šprinte aj vytrvalostnom behu. Alebo existujú genetické dôvody, aby sme naďalej v športe oddeľovali mužov od žien? Mali by sme testovať gény malých detí, aby sme určili, v ktorých športoch ich čaká úspech? A dokáže genetické testovanie určiť, komu hrozí zranenie, poškodenie mozgu alebo dokonca smrť na športovisku?
Epstein putuje od rovníka až k polárnemu kruhu, v jeho knihe prehovárajú poprední vedci aj športovci. Recenzie vrelo prijatej knihy sa zhodli na jednom: na svet športu sa po jej prečítaní budete pozerať úplne inými očami.
Vrodené nadanie? Alebo tvrdý tréning?
Keď to spojíme so snahou biológov, fyziológov a športových vedcov rozoznať, ako vzájomný vzťah medzi biologickým nadaním a tvrdým tréningom ovplyvňuje športové schopnosti, dostávame sa k veľkej debate o prírode a výchove a ich dosahu na šport. To si nevyhnutne vyžaduje pustiť sa do citlivých otázok, ako sú pohlavie a rasa. Keďže sa tam vybrala veda, urobí to aj kniha Športový gén.
Všeobecná pravda je taká, že príroda a výchova sú také previazané v akejkoľvek oblasti športovej výkonnosti, že odpoveď je vždy: je to oboje. Ale to vo vede nie je uspokojujúce stanovisko. Vedci sa musia pýtať:
„Ako konkrétne sa tu prejavuje príroda a výchova?“
a
„Koľko každá z nich prispieva?“
„Pri hľadaní odpovedí na tieto otázky sa športoví vedci zatúlali do oblasti moderného genetického výskumu. Táto kniha je mojím pokusom vystopovať, kam sa dostali a preveriť väčšinu toho, čo je známe a o čom sa vedú hádky ohľadom vrodeného nadania vrcholných športovcov,“ píše David Epstein vo svojej knihe.