Liečivé rastliny sprevádzajú ľudstvo od najstarších čias a veľkej obľube sa tešia aj v dnešnej modernej dobe. Prinášajú nám hneď dvojnásobný úžitok. Dávajú nám radosť a pohyb pri ich zbere vo voľnej prírode alebo pri pestovaní v záhrade, a zároveň sú pestrým doplnkom zdravej výživy. Majú preventívne i liečivé účinky pri najrôznejších ochoreniach či ťažkostiach.
V Atlase liečivých rastlín nájdete nielen najčastejšie používané liečivé rastliny, ale aj také, ktorým sa treba v prírode vyhýbať. V kategórii liečivých rastlín dnešný svet pozná asi 10-tisíc druhov, v Európe sa ich bežne používa viac ako tristo. Do atlasu vybral Dionýz Dugas viac ako 260 liečivých rastlín s cieľom priblížiť ich poznávanie širokej verejnosti.
Pri každej rastline autor uvádza:
- jej účinky a ochorenia, pri ktorých pomáha,
- presnú charakteristiku, aby ste ju v prírode dokázali spoľahlivo rozpoznať,
- zaujímavosti, ktoré sa k nej viažu.
„Liečivé rastliny fotím už vyše 50 rokov. Môj archív ich obsahuje vyše 500. Keď som robil výber pre tento atlas, samozrejme som na prvom mieste vyberal tie, ktoré sú u nás najpoužívanejšie a najznámejšie,“ hovorí autor 84-ročný Dionýz Dugas.
Atlas liečivých rastlín
Vo väčšine knižných publikácií o bylinkách sa ich spomína niečo vyše stovky. K nim pridával jedovaté, ktoré sa u nás vyskytujú vo voľnej prírode. Hlavne ako výstrahu pred nebezpečnou možnosťou zámeny.
Ďalšou skupinou boli rastliny, ktoré majú overené liečivé účinky, ale sa menej používajú. Mnohé sa považujú za zastarané. Majú však starú tradíciu a ich poznávanie je veľmi poučné.
Nakoniec je tu skupina najčastejšie pestovaných rastlín. „Vyhol som sa takzvaným exotickým rastlinám z ďalekých svetov, s ktorými sa v posledných rokoch v súvislosti s biznisom a s propagáciou doslova roztrhlo vrece. Ich liečivé účinky však nepresahujú ani zďaleka tie spomínané naše osvedčené,“ dodáva autor.
Podobne ako pri hubách, aj pri zbere liečivých rastlín sa pri menej známych rastlinách nespoliehajme na identifikáciu len podľa obrázku, ale spoznávajme nové rastliny s pomocou odborníkov. Návody, ako ich používať, nájdeme v mnohých odborných knihách, na stránkach časopisov či na internete.
„Aj v dnešnej dobe syntetických liekov tvoria liečivé rastliny významnú súčasť nášho života. Ich zber a pestovanie sú milou záľubou, ale zároveň sú užitočnou súčasťou výživy. Mnoho zdravia s liečivými rastlinami,“ odkazuje autor.
Atlas liečivých rastlín patrí do batoha aj knižnice každého milovníka prírody a darov, ktoré nám ponúka.

Dionýz Dugas
Narodil sa v roku 1941 a svoj život spojil s fotografiou. Je autorom vyše tridsiatich obrazových publikácií krajiny a architektúry Slovenska aj zahraničia. Zároveň sa venuje fotografovaniu a propagovaniu liečivých rastlín. Ilustroval a vydal desať knižných publikácií s týmto námetom.
Príručný atlas liečivých rastlín Jaroslava Kresánka z roku 1985 bol prvou knihou o liečivých rastlinách vo vtedajšom Československu, ktorá nebola ilustrovaná kresbami, ale jeho fotografiami. Fotografie byliniek sa stali aj námetom jeho samostatnej autorskej výstavy.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: Skveleknihy.sk