V roku 2020 vyšiel Zákon o rodine 2. aktualizované vydanie v edícii Veľkých komentárov. Autori publikácie nám ponúkajú podrobný, praktický právny výklad Zákona o rodine. Publikácia vychádza v edícii Veľkých komentárov vydavateľstva EUROKÓDEX. Autormi danej publikácie sú skúsení advokáti a špecialisti na rodinné právo JUDr. Martina Košútová a JUDr. Róbert Bános, ktorí aktuálne už pracujú na treťom vydaní.
Publikácia ponúka cenné rady a napomáha čitateľom nájsť odpovede na otázky, ktoré sa týkajú oblasti rodinného práva. Publikácia okrem iného zahŕňa ucelenú judikatúru a vzory právnych podaní, ktoré vo väčšine prípadov môžu dopomôcť práve subjektom, ktoré sú dotknuté ustanoveniami Zákona o rodine, ale aj napr. študentom právnickej fakulty. V publikácii sa autori podrobne venujú všetkým inštitútom, primárne však rozoberajú inštitút rozvodu manželstva, výživného a striedavej osobnej starostlivosti.
Rozvod manželstva je upravený v § 22 – § 27 Zákona o rodine. K zrušeniu manželstva rozvodom možno pristúpiť len v odôvodneným prípadoch. Nakoľko sa inštitút manželstva považuje za harmonické a trvalé spoločenstvo, ktorého účelom je založenie rodiny zákonodarca v odôvodnených prípadoch umožňuje jeho zánik. Zánik manželstva rozvodom je umožnený najmä v prípadoch kvalifikovaného a nenávratného rozvratu medzi manželmi. Kvalifikovaným rozvratom sa rozumie taký rozvrat, ktorý sa vzhľadom na intenzitu a dĺžku doby narušenia vzťahov javí ako nenapraviteľný. Hmotnoprávnymi dôvodmi zrušenia manželstva rozvodom ustanovenými v § 23 ods. 1 Zákona o rodine sú, že manželstvo už viac neplní svoj účel a od manželov už nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia. Súd môže manželstvo rozviesť len na návrh niektorého z manželov, nakoľko na rozvod manželstva neexistuje právny nárok. O návrhu na rozvod manželstva rozhoduje výlučne súd. Proti rozhodnutiu súdu je možné podať odvolanie, a to buď voči rozhodnutiu ako celku, prípadne len jeho časti.
S rozvodom manželstva je spojené i konanie o úprave pomerov manželov k maloletým deťom na čas po rozvode. Súd rozhodne o rozvode manželstva a o úprave práv a povinností k maloletým deťom spoločným rozhodnutím. Súd následne bude rozhodovať o styku rodičov s deťmi, a to buď do osobnej starostlivosti prípadne striedavej osobnej starostlivosti, o zastupovaní detí, správe majetku a výživnom pre maloleté deti. Úprava práv a povinností k maloletým deťom je možná nahradiť dohodou rodičov.
Predpokladom vzniku striedavej osobnej starostlivosti je dohoda a spolupráca rodičov maloletých detí. Dohoda o striedavej osobnej starostlivosti je najlepším a najžiadanejším spôsobom, a to najmä pre správny psychický vývoj dieťaťa. Striedavá starostlivosť znamená také usporiadanie rodiny, kedy rodičia maloletých detí spolu nežijú, no maloletí majú styk s rodičmi vyvážený, aby ich mohli vychovávať obaja rodičia. Inštitút striedavej osobnej starostlivosti ma záujem na tom, aby rodičia so svojimi maloletými deťmi mohli udržiavať produktívny a láskyplný vzťah i po zrušení spoločnej domácnosti. Ak by nastala situácia, že maloleté deti nemajú záujem o inštitút striedavej starostlivosti, súd by mal daný názor rešpektovať, nakoľko záujem dieťaťa má absolútnu prioritu.
Priamo zo zákona vyplýva povinným osobám povinnosť zabezpečovať vyživovaciu povinnosť oprávnených. Oprávnenými osobami môžu byť deti, či členovia rodiny. Výživné môžeme vymedziť, ako súhrn práv a povinností oprávnených osôb. Ide o zabezpečovanie úhrady ich odôvodnených osobných materiálnych, či nemateriálnych potrieb. Rozsah výživného závisí od druhu vyživovacej povinnosti. Zákon vymedzuje vyživovaciu povinnosť rodičov voči deťom, detí voči rodičom, medzi ostatnými príbuznými, medzi manželmi, príspevok na rozvedeného manžela a príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke. Výživné sa pri striedavej starostlivosti posudzuje individuálne. Otázka výživného sa rieši najmä pri odlišných majetkových pomeroch rodičov, nakoľko dieťa má nárok, aby žilo v rovnakých podmienkach pri oboch rodičoch. Súd pri určení výšky výživného vychádza najmä z nákladov oprávneného dieťaťa na ošatenie, bývanie, vzdelávanie, školské a mimoškolské aktivity, kurzy, telefón a pod. Následne súd má povinnosť určiť majetkové pomery povinných spolu s ich možnosťami a schopnosťami. Súd rozhoduje najmä na základe toho, čo je pre dieťa a pre zaistenie jeho potrieb a života najvhodnejšie. Zo zákona vyplýva, že súd môže v prípade striedavej osobnej starostlivosti rozhodnúť aj tak, že výživné neurčí. Ide o častý prípad v aktuálnej rozhodovacej praxi súdov. Na základe toho dochádza častokrát k úmyselným návrhom na zverenie dieťaťa do striedavej starostlivosti zo strany rodičov, nakoľko v ostatných prípadoch je takýto postup vylúčený.
V prípade, že si neviete rady s návrhom na rozvod, úpravou pomerov manželov k maloletým deťom na čas po rozvode, určením výživného, či obdobnými situáciami v oblasti rodinného práva, „rozvodový právnik Bratislava“ Vám poradí a všetky problémy s Vami vyrieši. Neváhajte kontaktovať skúsených advokátov, aby ste si boli istý, že ste v správnych rukách.
TS, Foto: Freepik.com