Príbeh z roku 1843 dokáže ešte aj dnes zaujať a osloviť čitateľov po celom svete. Príbeh už sfilmovali a dostal sa aj do opery. Klasika, ktorá poteší vždy a každého – mladých i starších. Vianočná koleda od Charlesa Dickensa je geniálna novela o lakomom, chladnom, necitlivom mrzútovi Scroogeovi. Ale najmä o jeho náprave po tom, čo ho navštívia traja duchovia na Štedrý večer…
Najslávnejší vianočný príbeh teraz vychádza s krásnymi ilustráciami Lisy Aisato, ktoré vás nadchnú.
Vianočná koleda
Príbeh rozpráva o starom Ebenezerovi Scroogeovi, ktorý miluje peniaze a nenávidí Vianoce. Vždy sedáva sám vo svojom veľkom chladnom dome a zlostne pozoruje rozsvietené okná okolitých domov, kde si ľudia v teplom kruhu rodín pochutnávajú na vianočnej hostine.
Scrooge sa uloží do postele, ale akosi nedokáže zaspať. Vtom ho navštívia traja duchovia a jeden po druhom ho berú na poučné cesty, ktoré by chamtivcovi mali otvoriť oči. Scrooge zistí, že nič nie je také, ako si dovtedy myslel. Prehodnotí svoj životný postoj alebo ostane naďalej plný zloby a nenávisti?
Nesmrteľná klasika
Vianočná koleda sa dá čítať každé Vianoce. Je to jednohubka, ktorá však ide hlboko do charakterov a vnútra ľudí. Čítavá, pútavá a povznášajúca kniha. Výstižný príbeh lakomca, ktorý nevyužíva svoje bohatstvo vlastne ani pre seba, je bezcitných, o druhých sa nestará… Výborné zobrazenie priepasti medzi bohatými a chudobnými v tom období.
Je skvelé, ak sa kniha s takýmto posolstvom a pôvodne zamýšľaná kritika spoločenských pomerov stane nesmrteľnou klasikou, ktorú si radi prečítajú deti aj dospelí.
Navyše teraz nádherne ilustrovaná Lisou Aisato, ktorá patrí k najvýznamnejším nórskym ilustrátorkám. Napísala a ilustrovala šesť vlastných kníh, napríklad Odd má hlavu ako vajce, ktorá bola aj sfilmovaná.
Mnohé jej knižky sa stali v Nórsku bestsellermi napríklad Ryba pre Lunu, Dievča, ktoré chcelo zachrániť knihy alebo Čoskoro zaspíš.
Jej ilustrácie detských kníh Maji Lunde Snehová sestra alebo Strážkyňa slnka jej priniesli celosvetovú slávu a postavili na piedestál ilustrátorov. V slovenčine vyšli aj Všetky farby života.
Osud Vianočnej koledy
Vianočná koleda vyšla po prvý raz 19. decembra 1843. Prvé vydanie sa vypredalo v priebehu niekoľkých dní a Londýnčania hodiny stáli v nekonečných radoch, len aby si ju mohli vypočuť v podaní samotného Charlesa Dickensa. Čitatelia prijali nevšedný príbeh s nadšením a dodnes sa hovorí, že táto kniha vo viktoriánskej spoločnosti nanovo prebudila záujem o vianočné tradície vrátane koledovania a posielania sviatočných pozdravov. Zároveň v Spojenom kráľovstve vyvolala nečakanú vlnu dobročinnosti medzi bohatými priemyselníkmi, neslávne známymi ako „lúpežní baróni“.
Autor dielo pôvodne zamýšľal ako kritiku kapitalistických vykorisťovateľov, dnes však patrí k vianočnej klasike. Vianočná koleda inšpirovala vznik mnohých divadelných hier a animovaných i hraných filmov a neprestajne oslovuje malých aj veľkých čitateľov na celom svete.
Charles Dickens
Patrí k najväčším prozaikom devätnásteho storočia a hneď po Shakespearovi sa považuje za druhého najvýznamnejšieho anglického spisovateľa.
Napísal takmer 20 románov, z ktorých mnohé, ako napríklad David Copperfield, či Oliver Twist alebo aj práve Vianočná koleda – jeho najprekladanejšie dielo, sa stali klenotmi klasickej literatúry. V písaní sa inšpiroval vlastnými skúsenosťami z detstva, keď sa jeho otec dostal do väzenia pre dlžníkov, rodina sa ocitla v biede a malý Charles bol nútený zarábať na živobytie v továrni.
Vypracoval sa vlastnou usilovnosťou a už ako dvadsaťštyriročný, kedy vydal Kroniku klubu Pickwickovcov, dosiahol vrchol spisovateľskej kariéry.
Bol povestný svojou energickosťou, bol obľúbeným rozprávačom a občas zaskočil aj v ochotníckom divadle. Amatérsky sa zaoberal kriminológiou, špiritizmom a hypnózou, rád sa dobre bavil a miloval prechádzky po večernom Londýne.
Foto: SkveléKnihy.sk