Príbeh, ktorý vás zavedie do Neapola, na Sicíliu, zastavíte sa na Cypre, preplávate do Haify, prejdete cez Gazu, Mŕtve more… Aj to je nový vynikajúci historický román o tretej križiackej výprave, ktorú podnikol Richard Levie srdce do Svätej zeme.
Križiak.
„Táto kniha sa v istom zmysle písala takmer sama. O tretej križiackej výprave jestvuje toľko súčasných diel z kresťanského aj moslimského hľadiska, že som sa musel vyrovnávať s oveľa väčším množstvom neuveriteľných, fascinujúcich faktov, než sa dalo vtesnať do románu,“ priznáva Ben Kane.
Drsný a bojovný Križiak
Opäť sa vraciame do roku 1189. Richarda Levie srdce korunujú za anglického kráľa a nastolí v kráľovstve poriadok. Vzápätí vyrazí na namáhavú križiacku výpravu, aby opätovne dobyl Jeruzalem. V sprievode má aj verného írskeho šľachtica Ferdiu, putujú z južného Francúzska až do Itálie, Sicílskeho kráľovstva a ešte ďalej.
Richard napokon vpláva do Svätej zeme a tam ho čaká ťažké dvojročné obliehanie a chýrny saracénsky vodca Saladin. Bol to mimoriadne silný vojenský veliteľ, založil dynastiu, ktorá následne vládla v Egypte a Sýrii viac ako storočie, takže Richard Levie srdce má pred sebou naozaj mocného protivníka.
Pokrytí šípmi ako dikobrazy…
Križiak je opäť veľmi dobrodružný, dramatický a Kane perfektne približuje jedno z najbrutálnejších období histórie. Má to skvelé tempo, parádne opísané bojové scény a rozpracované postavy.
Toto je druhá kniha Bena Kana v slovenčine a tentoraz už naisto presvedčil, že je výborným rozprávačom, ktorý sa drží historických faktov, píše autenticky a pútavo. Chvíľami doslova cítite, ako pečie horúce slnko, trpíte smädom, vdychujete prach a počujete kruté boje so saracénmi. Prežívate hrôzostrašný pochod pozdĺž pobrežia smerom na juh – hmla zahaľujúca poslednú časť kolóny, bojovníci pokrytí šípmi, takže vyzerali ako dikobrazy, vojaci, ktorí padali od horúčavy mŕtvi na zem… Kane má rozprávačský dar a údajne si naštudoval aj mnohé stredoveké pramene.
Vypočujte si úryvok.
Číta Boris Farkaš:
Autentický a pútavý
Príbeh je vždy na prvom mieste a rozprávanie nemôže spomaliť priveľké množstvo detailov. O tom je presvedčený aj autor a drží sa toho. Aj Križiak bol pred vydaním o 15% dlhší – krátil, vyškrtával a predsa je jeho príbeh nabitý historickými faktami, zaujímavosťami a nestráca nič na napätí a pútavosti. A tiež autentickosti.
„Celý príbeh sa v podstate odohral tak ako v skutočnosti, vymyslené sú len postavy Rufusa a Rhysa a niektoré detaily, nie však všetky. Richard naozaj priam vydrancoval Anglicko v snahe získať finančné prostriedky na svoju križiacku výpravu. Putoval z Vézelay do Marseille, uvalil drakonické tresty za zlé správanie na svojich lodiach, pomaly sa plavil do Itálie, vážne ochorel nielen vtedy, ale aj veľakrát počas križiackej výpravy, riskoval život pre sokola a veľkolepým spôsobom vyplával do Messiny. Mamelukov som opísal tak, ako ich zobrazoval stredoveký autor al-Džáhiz,“ dodáva skúsený autor.
Ešte jedna zaujímavosť – román sa nazýva Križiak, no toto označenie sa v 12. storočí nepoužívalo. V tom období sa najčastejšie vyskytovalo slovné spojenie „prijať kríž“. Stojí za povšimnutie, že anglickí križiaci mali na plášťoch biele kríže, francúzski križiaci červené a flámski zelené kríže.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk