Disciplína je väčšinou skrytá a jej účelom nie je oslobodzovať, lež obmedzovať. Nepýtajte sa prečo. Buďte opatrní aj s otázkou ako. „Prečo?“ vedie nevyhnutne k paradoxu. „Ako?“ vás uväzní vo vesmíre príčiny a dôsledku. Jedno i druhé popiera nekonečno.
APOKRYFY ARRAKISU
Boj o planétu Arrakis, o zázračné korenie a predovšetkým o moc nad celou známou časťou vesmíru pokračuje…a je oveľa dôležitejší ako doposiaľ.
V piatom pokračovaní kultovej knižnej série Kacíri Duny sa opäť vraciame do piesočných dún. Leto Atreides je mŕtvy a jeho ríša upadá. Počas Rozptylu sa rozpŕchli do neznámych kútov galaxie miliónové davy. Z Arrakisu sa stal Rakis, planéta, ktorú zaplavila púšť – a ktorej hrozí vymretie obrovských piesočných červov.
Do starých končín sa vracajú Stratení a hlásia sa o moc. A nie sú jediní. O nadvládu bojujú rôzne frakcie. Uprostred komplikovanej a neprehľadnej situácie sa objavuje Šíana, dievča, ktoré dokáže jazdiť na červoch ako kedysi Fremeni. Stelesňuje splnenie dávneho proroctva Božského imperátora.
Kacíri Duny
„Piaty diel monumentálnej série Duna je vzrušujúcejší a dobrodružnejší ako ktorýkoľvek iný od čias pôvodnej Duny, s potešujúcim prílevom nových nápadov,“ napísali v Kirkus Review.
A je to pravda. Hoci sa kniha opäť trošku pomalšie rozbieha – na čo sme už u Franka Herberta zvyknutí – postupne to naberie grády a potom už sledujeme perfektne premyslený príbeh. Dobrodružný, akčný, pútavý, stále sa čosi deje.
Lucillová, ktorá si navykla spoliehať sa na skúsenosti Jessicy, jej osobnosti pochovanej pred zhruba päťtisíc rokmi genetických manipulácií Sesterstva, teraz z tohto zdroja vycítila hlbokú hrôzu. Aj tu bol ten známy vzorec. Razil z neho taký intenzívny dojem skazy, že Lucillová začala v duchu automaticky odriekať Litániu proti strachu, ktorú ju naučili pri prvom úvode do obradov Sesterstva: „Nesmiem sa báť. Strach je zabijak mysle. Strach je malá smrť, ktorá prináša totálne zničenie. Budem čeliť svojmu strachu. Dovolím mu, aby prešiel okolo mňa i cezo mňa. A keď odíde, obrátim vnútorný zrak, aby som videl, kam šiel. Tam, kam odišiel strach, nezostane nič. Zostanem len ja.“
A podarilo sa jej znovu nadobudnúť pokoj.
Herbert: „Zaujímalo ma len písanie…“
Frank Herbert dokázal vytvoriť sériu, ktorá láka aj po rokoch. Stvoril svet, ktorý sa vyvíja a predsa v ňom všetko funguje ako dokonale namazaný stroj.
Ako F.Herbert prezrádza, „keď som písal Dunu, v mysli som vôbec nemal priestor na obavy, či kniha zaznamená úspech. Zaujímalo ma len písanie. Dňu, keď som si sadol a začal klásť príbeh na papier, predchádzalo šesť rokov, a skombinovanie viacerých dejových línií, ktoré som si naplánoval, si vyžadovalo taký stupeň sústredenia, aký som ešte nezažil.
Mal to byť príbeh, ktorý skúma mýtus o mesiášovi.
Mal to byť ďalší pohľad na planétu obývanú ľuďmi ako na energetický stroj.
Mal to byť prienik do navzájom prepojeného pôsobenia politiky a ekonomiky.
Mal to byť traktát o dokonalej jasnozrivosti a pasciach, ktoré z nej vyplývajú.
Mala v ňom figurovať droga meniaca vedomie a opis toho, čo môže vyplynúť zo závislosti od takejto látky…“
Kult? Preboha nie!
A podarilo sa. Herbert vyskladal fenomenálny sci-fi príbeh o ľuďoch a ľudských hodnotách, o problémoch a ich možnom riešení, o inom svete, ktorý nás však fascinoval.
No nebolo to tak od začiatku. Najskôr ho odmietlo 12 vydavateľov a neskôr kritika zvozila prvú knihu pod čiernu zem. Nikto jej nerobil reklamu…ale potom sa to začalo lámať.
„Dva roky som bol totiž zavalený sťažnosťami kníhkupectiev a čitateľov, že sa nevedia dostať ku knihe. Pochválil ju Whole Earth Catalog. Stále mi telefonovali rôzni ľudia a pýtali sa ma, či sa náhodou nechystám vytvoriť kult. Moja odpoveď znela: „Preboha, nie!“ spomína Frank Herbert.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: Premedia