Louis L´Amour mal bohaté skúsenosti s kočovným životom, fyzickou prácou aj bitkami. Jeho knihy preto nepôsobia ako romantizovaná fikcia, ale ako autentické výpovede o živote, ktorý dôverne poznal.
„Považujem sa za nositeľa tradície ústneho podania – človeka, ako boli trubadúri, dedinskí rozprávači, muži v tieni pri ohni. Prial by som si, aby si ma ľudia takto pamätali – ako rozprávača. Dobrého rozprávača,“ napísal.
Skutočný kovboj a dobrodruh
Louis Dearborn L’Amour nielenže fyzicky zapadá do jazdeckých topánok drsných postáv, o ktorých píše, ale ako sám hovorí: „Kráčal som po zemi, po ktorej chodia moji hrdinovia.“
Vlastné skúsenosti a celoživotná záľuba v skúmaní historických prameňov poskytli L’Amourovi mimoriadne znalosti a schopnosť chápať ľudí, udalosti a útrapy života na americkom Západe, ktorý sa stal zdrojom jeho popularity.
Tento spisovateľ írskych a francúzskych koreňov dokázal vystopovať svoju rodinnú líniu až na začiatok sedemnásteho storočia a sledovať jej nepretržitý postup na Západ. Keď vyrastal v Jamestowne v Severnej Dakote, mohol do seba nasať priekopnícku históriu svojej rodiny vrátane príbehu o svojom pradedovi, ktorého skalpovali siouxskí bojovníci.
Poháňaný zvedavosťou a túžbou rozšíriť si obzory, odišiel v pätnástich rokoch z domu a vystriedal množstvo povolaní – bol námorníkom, drevorubačom, cvičiteľom slonov, honcom dobytka, baníkom a dôstojníkom logistickej jednotky počas druhej svetovej vojny.
Všetko odštartoval Hondo
Počas svojich „tuláckych“ rokov precestoval svet na nákladnej lodi, plavil sa na džunke (jedna z najstarších plachetníc sveta) po Červenom mori, stroskotal v Karibiku a trpel smädom v Mohavskej púšti. Ako profesionálny boxer vyhral 51 zo svojich 59 zápasov. Pracoval aj ako novinár a prednášateľ. Bol zanieteným čitateľom a zberateľom vzácnych kníh – jeho osobná knižnica obsahovala 17-tisíc zväzkov.
Ako L’Amour hovoril: „Chcel som písať takmer od chvíle, keď som sa naučil hovoriť.“
Po nespočetnom množstve dobrodružných poviedok napísaných pre časopisy vydal v roku 1953 v USA svoj prvý román Hondo. Príbeh Honda Lanea, prieskumníka americkej armády, ktorý chráni ženu a jej syna pred nebezpečenstvom indiánskeho kmeňa a bielych banditov sfilmovali v roku 1953 s Johnom Waynom v hlavnej úlohe.
Knihy vychádzali najmä v češtine, v slovenčine len séria Sackettovci vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ. Spomeňme obľúbené príbehy ako Varovný výstřel, Drsné časy, či Osamělá skála.

Ikonickí Sackettovci
Celkovo mu vyšlo viac než 100 kníh a s celkovým nákladom presahujúcim 270 miliónov výtlačkov sa stal jedným z najpredávanejších spisovateľov v dejinách modernej literatúry. Jeho diela boli preložené do viac než dvadsiatich jazykov a vyše štyridsaťpäť románov a noviel bolo sfilmovaných.
Najznámejšia je jeho séria Sackettovci, ktorá má 18 kníh a sleduje osudy rodiny Sackettovcov od roku 1600 až po 19. storočie. Postavy ako Tell, Orrin, Tyrel a Jubal Sackett sa objavujú v rôznych dobách, štýloch aj častiach Ameriky. Príbehy kombinujú dobrodružstvo, česť, rodinu a osobnú statočnosť.
Väčšina je v slovenčine vypredaná, no čítané si môžete kúpiť napríklad Na bojovom chodníku, alebo Muži zákona.
Mimochodom, jeho knihy nikdy neobsahovali vulgárnosť či erotiku, čo bol jeho zámer – chcel, aby boli vhodné pre celé rodiny, no stále napínavé a hodnotné. Jeho diela sú povinnou literatúrou na mnohých amerických školách, kvôli dôrazu na morálne hodnoty a odvahu.
Louis L’Amour je držiteľ mnohých ocenení. V roku 1983 sa stal prvým románopiscom, ktorému udelili Zlatú medailu Kongresu Spojených štátov za celoživotné dielo. V roku 1984 dostal aj Prezidentskú medailu slobody od prezidenta Ronalda Reagana.
Louis L’Amour zomrel 10. júna 1988. Jeho manželka Kathy a deti Beau a Angelique pokračujú v L’Amourovej tradícii a publikujú jeho dosiaľ nevydané diela.

Zaujímavosti o Louis L´Amourovi
Písal každý deň – aj počas vojny
Počas druhej svetovej vojny slúžil v Indii a v Číne ako dôstojník logistickej služby. Napriek vojnovej službe písal každý deň, často pri petrolejovej lampe, len aby nezanedbal svoju vášeň.
Napísal aj sci-fi a poéziu
Hoci je známy predovšetkým ako autor westernov, skúšal aj iné žánre – písal vedeckú fantastiku, dobrodružné poviedky, básne a aj historickú beletriu. V jeho tvorbe sa objavujú aj filozofické úvahy o osude, čase a zmysle ľudského života.
Zbieral mapy a staré dokumenty
Fascinovala ho história a bol posadnutý presnosťou, pokiaľ išlo o miesta a udalosti. Vlastnil obrovskú zbierku historických máp, cestopisov a dokumentov, ktoré mu pomáhali detailne rekonštruovať prostredie jeho príbehov.
Znalec zbraní a prežitia
L’Amour sa vyznal v strelných zbraniach, lukostreľbe, jazde na koni aj prežití v extrémnych podmienkach. Tieto znalosti často zakomponoval do správania a rozhodnutí svojich postáv, čím im dodával vierohodnosť a charakter.
Nechcel byť považovaný len za autora westernov
L’Amour sa často sťažoval, že ho vydavatelia a čitatelia škatuľkovali ako autora westernov, pričom on sám sa považoval predovšetkým za rozprávača príbehov. Jeho cieľom bolo písať o dobrodružstve, morálke a ľudskej sile, nie len o konkrétnom čase a mieste.
Je po ňom pomenované divadlo a ulica
Na jeho počesť bolo pomenované divadlo Louis L’Amour Theater v rodnom Jamestowne (Severná Dakota) a tiež ulica v Las Vegas, kde dlhé roky žil.
Citát, ktorý vystihuje jeho filozofiu
„Zlato a striebro môžete stratiť, ale vedomosti vám nikto nevezme. S knihami a odvahou môžeš prežiť kdekoľvek.“

Milan Buno, knižný publicista
Foto: wikimedia/White House, ranchingheritage.org
wikimedia/Meribona