Keď sa povie meno Stephen King, všetci vedia – kráľ hororu, ktorý už desaťročia píše skvelé knihy, mnohé sfilmovali a ani dnes neuberá na plyne. Stále vychádzajú novinky, ale tiež staršie bestsellery v nových vydaniach.
King už predal vyše 400 miliónov kníh, napísal takmer 70 románov a viac ako 200 poviedok. Desiatky jeho kníh sfilmovali do seriálov alebo filmov – spomeňme Vykúpenie z väznice Shawshank, Zelená míľa, To alebo Žiarenie.
A to je prípad knihy Podpaľačka, ktorá vyšla ešte v roku 1980 a teraz v slovenčine v novej grafike.
Získala nezvyčajnú schopnosť
Podpaľačka je príbeh o 8-ročnej Charlie, ktorá má dar pyrokinézy, čiže dokáže ovládať oheň. Jej otec Andrew a mama Vicky sa totiž ešte počas štúdia ako dobrovoľníci zúčastnili na pokusoch, pri ktorých im podali údajne neškodnú drogu a následne ich podrobili psychologickým testom. V realite im však vstrekli oveľa nebezpečnejšiu látku, novoobjavený syntetický hormón, ktorý radikálne ovplyvnil ich osobnosť a zanechal na nich vážne následky.
Niektorí ľudia sa po testoch zbláznila, iní zomreli, oni síce prežili, ale získali nezvyčajné schopnosti. Najmä Andrew získal schopnosť mentálnej dominancie. Do toho vstupuje špeciálna spravodajská služba DSI, ktorá chce využiť tieto schopnosti na vojenské účely, a tak sa Andrew a jeho rodina ocitajú na úteku.
Kniha, ktorá desila aj Kinga
Podpaľačka má na Stephena Kinga len nezvyčajných 488 strán, ale vtiahne vás do príbehu v podstate hneď. Majstrovsky mieša realitu so sci-fi, má to svoje napätie a všadeprítomný strach, ohrozenie a navyše výborne zvládnutý záver.
Typická kingovka zo silných 80.rokov. Bez zbytočných opisov a zdržiavania, má to švih, pár postáv, ktoré King dobre psychologicky rozpracoval.
Stephen King sa viackrát vyjadril, že pri písaní Podpaľačky ho desila samotná myšlienka príbehu. Nebál sa hororových prvkov, ale toho, ako reálna sa mu zdala myšlienka vlády experimentujúcej s psychotropnými drogami a vývojom nadprirodzených schopností u ľudí.
King sa inšpiroval skutočnými experimentmi CIA, najmä projektom MKUltra, kde vláda testovala LSD a iné látky na nič netušiacich ľuďoch. King v rozhovoroch priznal, že ho desilo, aké neetické a nebezpečné môžu byť experimenty so zmenou vedomia, a že podobné scenáre vôbec nemusia byť sci-fi. Podpaľačku napísal s vedomím, že kniha môže byť varovaním pred nebezpečnými vládnymi praktikami.
V jednej poznámke v predslove knihy povedal: „Táto kniha bola pre mňa desivá. Nie pre strašidlá, ale preto, že som cítil, že niečo podobné by sa naozaj mohlo stať.“
Neváhajte, Podpaľačka vás dostane!
Ak ste váhali, či si prečítať Kinga, alebo nemusíte jeho horory, no máte radšej napínavé trilery, Podpaľačka v novom vydaní a s novým dizajnom vám určite dobre sadne do domácej knižnice.
Mimochodom, v tomto vydarenom dizajne, ktorý pripravuje skvelý ilustrátor, spisovateľ a režisér Emil Křižka, vyšli v posledných rokoch viaceré kingovky, ako Cujo, Holly, Billy Summers, Temná veža, či Cyntoryn zvieratiek.
Dobrá správa pre fanúšikov Stephena Kinga – tento rok vyjde nové vydanie svetového hitu Carrie pri príležitosti 50.výročia vydanie, tiež Zelená míľa a už v máji novinka Vábenie temnoty, kolekcia najlepších a dosiaľ nepublikovaných poviedok od tohto kultového rozprávača.
Z anglického originálu Firestarter (Futura Publications. MacDonald and Co. Ltd., London 1986) preložila Veronika Redererová.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: Skveleknihy.sk