Deň čo deň sa na svete dejú veci, ktoré nemožno vysvetliť na základe známych zákonov vecí. Deň čo deň sa o nich chvíľku hovorí a zase sa zabudne a to isté tajomstvo, ktoré tie veci prinieslo, ich zase odnáša, aby sa záhada zmenila na zabudnutie. Taký je zákon toho, čo sa má zabudnúť, lebo to nemožno vysvetliť…
Empúzion je najnovší román Olgy Tokarczukovej – jej prvý po získaní Nobelovej ceny za literatúru. September 1913, Görbersdorf v Dolnom Sliezsku.
Uprostred hôr stojí už pol storočia prvé sanatórium pre pľúcne choroby. Mieczysław Wojnicz, študent z Ľvova, dúfa, že nový druh liečby a krištáľovo čistý vzduch v kúpeľnom mestečku zastavia, ak nie rovno vyliečia jeho chorobu.
Empúzion
Mieczysław sa ubytuje v penzióne pre mužov. Schádzajú sa tam chorí z celej Európy a podobne ako na Čarovnom vrchu Thomasa Manna, aj oni spolu neúnavne diskutujú a filozofujú – s obľubou pri poháriku likéru so zvučným názvom „Schwärmerei“.
Pánov zamestnávajú naliehavé otázky: Bude v Európe vojna? Ktorá forma vlády je najlepšia? Ale aj zdanlivo menej naliehavé otázky, napríklad či existujú démoni alebo či možno určiť, kto napísal text – žena alebo muž?
A „otázkou žien“ sa táto chlapská družina zaoberá mimoriadne rada. Aj malý görbersdorfský svet im ponúka množstvo tém.
Deň po Mieczyslavovom príchode spáchala samovraždu manželka ich domáceho. A vôbec, v okolitých horách vraj často dochádza k záhadným úmrtiam. Mieczyslaw však netuší, kto môže byť ďalšou obeťou temných síl.
„Pod zdanlivo nenápadným zovňajškom sa ukrýva čosi prekvapujúce. Tokarczuk knihou vzdáva hold románu, ktorý je pre ňu veľmi dôležitý – Čarovnému vrchu. Je však príliš dobrou spisovateľkou na to, aby Mannov svet len reprodukovala. Rýchlo sa ukazuje, že ho prevracia celý naruby,“ napísala Natalia Szostak pre Wysokie Obcasy a Literaturstadt Podcast o knihe Empúzion dodáva: „Na Empúzione je geniálne to, že ženy sú tu permanentne prítomné, hoci sú neprítomné.“
V tejto chvíli ho premkýna dobre známa melanchólia, vlastná ľuďom presvedčeným o ich rýchlej smrti. Cíti, že tento svet okolo neho je kulisa namaľovaná na papierovom filmovom plátne, že by mohol do tejto monumentálnej krajiny strčiť prst, vyvŕtať do nej dieru a tá by viedla rovno do ničoty. A že ona, ničota, by sa odtiaľ začala hrnúť von ako povodeň a nakoniec dosiahla aj na neho, chytila ho pod krk.
Olga Tokarczuk
Je autorkou poézie, prózy, esejí, scenárov a jedna z najčítanejších a kritikmi najlepšie hodnotených poľských autoriek. Je dvojnásobná držiteľka prestížnej ceny Niké, Medzinárodnej Man Bookerovej ceny a držiteľka Nobelovej ceny za literatúru, ktorú jej udelili v roku 2018. Poľská spisovateľka ju získala za naratívnu fantáziu, vyzdvihnutie lokálnych tém, ako aj za to, že jej diela sú plné vtipu a vynaliezavosti. Vo vydavateľstve Premedia vyšli jej romány Pravek a iné časy, Cez kosti mŕtvych pluh svoj veď a Empúzion.
V tejto edícii už vyšlo:
Jack London: Tulák po hviezdach
Olga Tokarczuk: Cez kosti mŕtvych pluh svoj veď
Annette Bjergfeldt: Kodanská pieseň piesní
Ann-Helén Laestadius: Ukradnutý
Kjersti A. Skomsvold: Dieťa
Pascal Mercier: Perlmannovo mlčanie
Olga Tokarczuk: Empúzion
Vydavateľstvo Premedia pripravuje:
Erlend Loe: Tiché dni v Mixing Part
Gerd Nygardshaug: Mengeleho zoo
Kim de l’Horizon: Kniha krvi
Robert Seethaler: Celý život
Olga Tokarczuk: E. E.