Peter Šloser pôvodne nezamýšľal napísať knihu Profesori zločinu, ale oslovila ho osoba z kriminálneho prostredia a ponúkla mu svoj príbeh. Najskôr váhal, neveril, napokon súhlasil. „Zaujala ma autentickosť rozprávania tejto osoby o vlastnej trestnej činnosti. Do deja som samozrejme zahrnul aj vlastné skúsenosti z policajnej praxe a vyšetrovania,“ vysvetľuje.
Za desať rokov od vraždy priateľa Šišku sa vyprofiloval na úspešného biznismena. Patril do kategórie nenápadných podnikateľov s mnohomiliónovým majetkom. Poučil sa z minulosti, rôznymi formami úplatkov si zaviazal štátnych úradníkov až na úrovni ministrov. Považoval to za jedno z opatrení, ktoré ho malo ochrániť pred prípadnými nepríjemnosťami.
Profesori zločinu
V príbehu inšpirovanom skutočnosťou prežijeme brutálnu vraždu podnikateľa v roku 2020, prestrelku členov bratislavských zločineckých skupín, vyšetrovanie špecifického prípadu karuselového podvodu a autor nezabudol ani na policajné špičky, ktoré sa spreneverili služobnej prísahe.
Podarí sa vyšetrovateľom prísť na koreň spáchaných zločinov alebo zaúraduje vis maior, ktorá pred nich postaví neprekonateľnú bariéru? Snaha čestných mužov zákona je podobne ako v realite sťažená, pretože proti nim stoja ostrieľaní matadori, schopní vyučovať teóriu zločinu na vysokej škole.
Pozrite si TRAILER ku knihe Profesori zločinu:
Mafia riadi tento štát
„Keby si túto knihu prečítal vekslák a mafián Peter Steinhübel, známy ako Žaluď, potešila by ho jedna vec: ako zločin v našej krajine rozkvitol a mafia krásne, bez nejakých problémov riadi tento štát,“ tvrdí P.Šloser.
Podľa neho právoplatné odsúdenia desiatok vysokých štátnych úradníkov, vyšetrovanie ďalších a medializované podozrenia prípadov nenechávajú väčšinu rozumných ľudí na pochybách, že je čosi zlé v tomto štáte. Niečo zhnité. „Na druhej strane tu však máme aj inštitút prezumpcie neviny, ale aj dôkaznú núdzu. No a nakoľko sa pred pár dňami konali u nás voľby, nerád by som predpovedal, či snaha orgánov činných v trestnom konaní nevyjde teraz nazmar,“ dodáva.
Ako predchádzajúce knihy, tak aj v tejto ide o mafiu, kriminálne živly, no nemusíte sa obávať brutality, či potokov krvi. Aj Profesori zločinu sú tak pre mužov-čitateľov, ako aj pre čitateľky. Tých má Peter Šloser dokonca vraj väčšinu. „Naozaj sa snažím opisovať to skutočné policajné zákulisie. A prečo som si zvolil takýto názov knihy? Vystupujú v nej takpovediac elity, ktoré prekročili zákon a ak by sa na vysokej škole vyučoval predmet Teória zločinu, tak by ho mohli učiť a boli by skutočne veľmi známymi profesormi zločinu,“ dodáva Peter Šloser na margo svojej šiestej detektívky.
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Vlado Kobielsky:
Aby nebolo horšie…
Šiesta šloserovka sa nekončí šťastne, skôr možno smutne, no taká je dnes doba. Podobných prípadov, keď skrivodlivosť prevalcovala spravodlivosť, je na Slovensku mnoho. Bolo v minulosti, je teraz a žiaľ, objavia sa aj v budúcnosti.
Našťastie, stále sú v polícii „rovní“ chlapi. Takí, ktorí nepodľahnú tlaku a neskrivia chrbát. Niekedy nesmú veriť ani štátnym orgánom, už tobôž nie prehnitému systému. Skorumpovaných na rôznych úrovniach je príliš veľa a najhoršie je, že nad tým neraz zatvárame oči. Snažíme sa to nevidieť, prípadne to ospravedlňujeme pochybnými argumentmi.
A je dôležité, aby takíto féroví a čistí policajti neprestali milovať svoju prácu. Aby naďalej odhaľovali zločiny a snažili sa dostať zločincov tam, kde patria. Inak to bude s našou krajinou ešte horšie.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: Peter Šloser, Ikar