„Sci-fi pre premýšľavých čitateľov. Ak máte radi komplexné svety, prekvapivé zvraty a myšlienkovú hĺbku, toto je vaša kniha.“
Keď ľudstvo padne a inteligenciu nadobudnú pavúky, vzniká fascinujúci konflikt civilizácií, ktorý nemá v žánri sci-fi obdobu. Deti času od Adriana Tchaikovského je majstrovským románom o vývoji, prežití a o tom, čo znamená byť človekom… alebo niečím celkom iným.
Komu bude patriť naša ZEM?
Adrian Tchaikovsky vo svojom románe Deti času prináša ambiciózny a filozofický príbeh, ktorý presahuje rámec klasickej space opery. Vychádza z predstavy, že ľudská civilizácia zničila samu seba, no v záblesku zúfalstva vysiela do vesmíru genetický program, ktorý má na vybranej planéte vybudovať novú, inteligentnú formu života – ideálne z opíc. No pokus sa nevydarí.
Experiment sa zvrhne a planétu osídlia… pavúky. Presnejšie druh Portia, ktorému genetická manipulácia pomáha evolučne napredovať. Vzniká civilizácia, ktorá sa vyvíja od primitívnych štruktúr až po technologicky vyspelú spoločnosť – so všetkým, čo k tomu patrí: filozofiou, náboženstvom, konfliktmi aj spoluprácou.
Vypočujte si knižný podcast s prof. Jurajom Malíčkom o knihe Deti času:
Originálny sci-fi svet
Zatiaľ čo pavúky za tisíce rokov vybudujú vlastný svet, ľudstvo sa medzičasom zredukuje na hŕstku preživších na chátrajúcej lodi. Hrdinom knihy je Holsten, klasický historik, ktorý sa spolu s ostatnými pokúša nájsť nový domov. Ten nájdu práve na planéte, ktorú kedysi plánovali terraformovať. No tá už má svojich obyvateľov.
Nasleduje epický stret civilizácií, ktorý Tchaikovsky spracováva brilantne – bez pátosu, ale s hlbokým pochopením pre evolučné, sociálne aj etické otázky. Nejde len o súboj o planétu, ale o konflikt dvoch veľmi odlišných predstáv o tom, čo znamená byť inteligentnou bytosťou.
Deti času si vyslúžili množstvo prestížnych ocenení, medzi nimi aj Arthur C. Clarke Award za najlepšie sci-fi roka 2016. Kritici oceňujú vedeckú presnosť, detailnú prácu s evolúciou, ako aj schopnosť autora vytvoriť empatiu k tvorom, ktoré by väčšina z nás radšej zabila topánkou.
Vypočujte si úryvok.
Číta Peter Sklár:
Pavúky? Moje najlepšie rozhodnutie v živote…
Mimochodom, Adrian Tchaikovsky má vzdelanie v zoológii a práve to sa výrazne premieta do štruktúry príbehu. Vytvorenie civilizácie inteligentných pavúkov je podložené reálnymi poznatkami o hmyze, správaní, sociálnej organizácii či vývoji.
V pôvodnom návrhu mali byť hlavnými postavami práve geneticky upravení primáti, ale autor sa napokon rozhodol pre nečakaný zvrat – pavúky – a dnes priznáva, že to bolo najlepšie rozhodnutie v jeho kariére.
Pokračovanie príbehu pod názvom Deti skazy opäť posúva hranice žánru – tentoraz k moru a inteligentným chobotniciam.
Z anglického originálu The Children of Time (Pan Books an imprint of Pan Macmillan, London, 2015) preložil Michal Jedinák.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: Skveleknihy.sk