Ako vnímate veľryby? Ako obrovské monštrá, ktoré naháňajú strach? Alebo ako vznešené tvory ohromujúcich rozmerov, o ktorých by ste chceli vedieť viac?
Či už odpoviete kladne na prvú alebo druhú otázku – máme pre vás úžasný tip na knihu Do hĺbky: Svet vo veľrybe. V niektorých pasážach vám vyrazí dych. Prekvapí vás a možno šokuje. Každá strana je nasiaknutá láskou k prírode, krásnymi detailmi, ktoré potešia…no zároveň vystrašia. Pretože už pri ich čítaní si uvedomíte, akí sme zraniteľní. Ako sa všetko mení… Nádherná meditácia o prírode a našom vzťahu k nej.
Pre mňa jedna z najlepších
Šéfredaktorka pre detskú literatúru a non-fiction vo vydavateľstve Ikar Lucia Hlubeňová“
„Rebecca Giggs podáva svoje osobné skúsenosti a vedecké poznatky veľmi pútavým spôsobom. Ak si myslíte, že viete o veľrybách pomerne dosť, táto kniha vás vyvedie z omylu. Dočítate sa v nej o veľrybách, ktoré sú také zriedkavé, že im vedci nedali ani meno. Alebo o veľrybách, ktoré zmenili chemické zloženie atmosféry. Priznám sa, že knihu som nevedela pustiť z rúk a dovolím si tvrdiť, že je to pre mňa jedna z najlepších tohto roku, ktoré som prečítala. Vrelo ju odporúčam,“ odkazuje šéfredaktorka L.Hlubeňová.
Do hĺbky: Svet vo veľrybe
Keď spisovateľka Rebecca Giggs videla, ako na pláži v jej rodnom meste uviazol vráskavec dlhoplutvý, začala uvažovať o tom, ako život veľrýb odráža podmienky v oceánoch. Zhromaždené vedecké poznatky podáva priam básnickým štýlom. Veľryby v jej podaní sú veľké vo všetkých zmysloch slova: sú to živočíchy ohromujúcich rozmerov, ale aj nesmierne vznešené tvory, mytológiou ospievané cicavce či obávané monštrá.
Kniha spája prírodovedu, filozofiu a ďalšie vedné disciplíny a snaží sa nájsť odpovede na otázky:
- Ako veľryby vnímajú ekologickú zmenu?
- Ako ľudské technológie prenikli do kultúry veľrýb a ako ju zmenili?
- Čo nás môže pozorovanie veľrýb naučiť o zložitom, krehkom a nádhernom živote?
Dozviete sa o veľrybích piesňach, ktoré sa šíria po celom svete v pravidelných vlnách ako popové skladby. Vyberiete sa do Japonska na palubu lode, ktorá loví veľryby, a ponoríte sa do najhlbších morí, aby ste zistili, ako sa plastové znečistenie šíri v podmorskom prostredí.
Autorka ponúka živý opis prírodného sveta a zároveň jasne definuje a do hĺbky analyzuje výzvy, ktorým ľudia čelia, keď sa snažia vcítiť do iných živých tvorov a pochopiť svoje miesto na planéte.
Čo nás veľryby učia o živote
Kniha Do hĺbky: Svet vo veľrybe získala viaceré ocenenia, napríklad v roku 2021 Medailu Andrewa Carnegieho za výnimočnosť v non-fiction. Bola tiež finalistom Kirkus Prize za non-fiction v roku 2020. Úžasný príbeh o živote veľrýb, ktorý môže všeličo naučiť nás samých. O sebe, o našej planéte, aj našich vzťahoch k iným druhom zvierat. Rebecca Giggs skúma prírodný svet s neuveriteľnou zvedavosťou, vnímavosťou a vie nám to sprostredkovať spôsobom, ktorý si zamilujete. Je citlivá, učí sa, snaží sa pochopiť, píše poeticky, no súčasne má všetko podložené faktami. Posledné desiatky strán tvoria zdroje – rôzne články, knihy, výskumy. Nič nenechala na náhode.
„Veľryby sú cicavce,“ začali, „podobne ako my.“ Toto zistenie prekvapilo ľudí, ktorí boli zvyknutí vnímať všetky morské živočíchy ako ryby. Zarazene zdvihli obočie a potom prikývli. Cetacea je latinský názov pre rad veľrybotvarých cicavcov. Pomenovanie pochádza z gréckeho slova ketos, ktoré prešlo do latinčiny ako cetus a označuje veľké morské zviera. Tento rad zahŕňa veľryby, delfíny a sviňuchy. „Veľryby majú hrubú podkožnú vrstvu tuku, ktorá sa nazýva veľrybí tuk,“ vysvetlil muž v kaki oblečení a zopol ruky. Snažila som sa predstaviť si, ako asi vyzerá veľrybí tuk, ale napadol mi len dezert z agaru, ktorý sa predáva v kórejských supermarketoch. Je priehľadný, vysokokalorický a má veľmi zvláštnu konzistenciu. Hoci v oceáne veľrybí tuk izoluje a vďaka nemu má zviera stálu vnútornú teplotu, na súši ho táto podkožná vrstva zadusí.
„Problémom tejto veľryby nie je podchladenie, ale presný opak,“ vysvetlil ochranár. Hoci my sme sa chveli od zimy, veľryba sa len niekoľko metrov od nás doslova zaživa varila vo vlastnom tele.
Rebecca Giggs
Autorka je z Perthu v Západnej Austrálii. Jej práce vyšli v zborníkoch Best Australian Essays (Najlepšie austrálske eseje), Best Australian Science Writing (Najlepšie austrálske vedecké práce), Best Australian Stories (Najlepšie austrálske príbehy), v časopisoch Granta, Aeon, The Atlantic, The New York Times Magazine a Griffith Review.
Vo svojej populárno-náučnej tvorbe sa zameriava na to, čo si ľudia myslia o zvieratách a ako s nimi súcitia v čase technologických zmien a ekologickej krízy. Do hĺbky je jej prvá kniha.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: Instagram/RebeccaGiggs, SkveléKnihy.sk, Ikar