Je náročné sa prinútiť prečítať hrubú knihu, keď si na internete vieme vyhľadať stručný obsah v priebehu pár minút alebo si ju môžeme vypočuť vo forme audio knihy. Ak sa vaše denné čítanie obmedzuje na prehliadanie sociálnych sietí a čítanie správ, je na čase vziať do ruky knihu, ktorú ste si už dávno chceli prečítať.
Tu je niekoľko nápadov, ako sa motivovať k čítaniu, a prečo je aj pre dospelých čítanie dôležité.
Ako na motiváciu k čítaniu?
Existuje mnoho spôsobov, ako sa prinútiť viac čítať. My ponúkame nápadov hneď niekoľko:
- Majte knihu vždy so sebou. V čakárni, pri cestovaní hromadnou dopravou alebo pri oddychu v parku.
- Pre milovníkov zoznamov. Vytvorte si zoznam kníh, ktoré chcete prečítať. Ak máte radi pocit z hotovej práce, verte, že prečítaná kniha vám dá omnoho viac ako odškrtnutie v zozname.
- Kupujte lacné knihy. Koniec výhovorkám o drahých knihách. Antikvariáty a bazáre sú plné kníh, ktoré čakajú na prečítanie.
- Nájdite si priateľa na zdieľanie prečítaných kníh. Nielen na cvičenie je dobré mať priateľa, ale aj na čítanie kníh.
- Vytvorte si pohodlný čitateľský kútik. Nepotrebujete nič iné ako pohodlnú pohovku a dostatočne dobré osvetlenie.
Aké výhody má čítanie každý deň?
Kardio pre váš mozog. Čítanie je pre váš mozog to, čo cvičenie pre telo. Posilňuje kognitívne zručnosti, a tak si váš mozog udržujete aktívny. Naplňte preto vašu novú komodu knihami a cvičte každý deň.
Pomáha sústrediť sa. V dnešnom modernom svete je dôležité vedieť reagovať a riešiť komplikované úlohy či situácie. Vďaka schopnosti plnej koncentrácie to bude jednoduchšie. Ako súvisí čítanie so sústredením? Vďaka čítaniu sa prenášate do iného priestoru a často sa nenecháte ničím rušiť. Praktizovaním pravidelného čítania sa schopnosť odbúrať okolité rušivé faktory zlepšuje.
Zlepšuje pamäť. Bez zoznamu povinností sa vám rúca deň? Pri čítaní beletrie si musíte pamätať veľké množstvo postáv a iných detailov a situácií, čím sa vaša pamäť neustále trénuje. Vy si tak budete môcť zapamätať nové veci a jednoduchšie si budete vybavovať tie staré.
Učí empatii. Cez osudy iných ľudí v knihách sa učíte pozerať na situácie z iného pohľadu. Často zisťujete, že veci nie sú len čierno-biele a vďaka tomuto poznaniu sa stávate empatickejší.
Zlepšuje komunikačné zručnosti. Snáď každý zamestnávateľ pri obsadzovaní pracovnej pozície hľadá človeka s dobrými komunikačnými zručnosťami, pretože vedieť komunikovať je umenie. Čítanie vám prehlbuje slovnú zásobu a ak je dielo dobre napísané, doslova preberáme jeho kadenciu, štýl písania a kompozíciu.
Znižuje stres. Tak často skloňované slovo v dnešnej dobe – stres. A pritom stačí 30 minút čítania a vaša hladina krvného tlaku sa zníži. Okrem toho sa zníži aj vysoký tep a vy sa tak upokojíte napríklad po náročnom dni v práci.
Stará sa o mentálne zdravie. Syndróm vyhorenia postihuje stále mladších ľudí, preto sa mentálnemu zdraviu prikladá čoraz väčší dôraz. Životy prezentované na sociálnych sieťach vženú nepríjemný pocit do mnohých bežných životov. Vďaka literatúre, ktorá radí, ako sa vysporiadať s depresiou alebo úzkosťou sa budete cítiť lepšie.
Vytvorte si svoj čitateľský kútik a užívajte si chvíle oddychu a pohody v ňom.
— PR článok —
Foto: sunfe / Shutterstock.com, Freepik.com