Albert Einstein svojho času zložil poklonu jednému Slovákovi a doslova napísal, že „moje vyjadrovacie prostriedky sú prislabé, aby som o ňom povedal všetko tak, ako si právom zaslúži.“ Tým Slovákom bol otec parných a plynových turbín Aurel Stodola, o ktorom vyšiel beletrizovaný životopis Nevzdám to! Aurel Stodola.
Lepšie žiť výnimočne, ako žiť dlho. Nosím meno po najmúdrejšom vladárovi, aký kedy vládol. Kým dýcham, tvorím. Nikto mi v tom nezabráni. Umrieť môžem, no vzdať sa nikdy. Z vlastného rozhodnutia nikdy nič nevzdám!
Jedinečný Aurel Stodola
Nevzdám to! Aurel Stodola je už štvrtý dokuromán Jozefa Banáša: po Dubčekovi, Štefánikovi a Baťovi tentoraz jeden z najvýznamnejších svetových vedcov, ktorý zasvätil svoj život pomoci ľuďom. Nikto zo slovenských vedcov neovplyvnil porovnateľne vývoj technológií v celosvetovom meradle ako vo svojom čase Aurel Stodola.
V knihe nám približuje život Stodolu od detstva, kedy už bol mimoriadne nadaný a veľmi zvedavý. Jeho cestu k vede, do Švajčiarska, kde žil a stretával sa s takými osobnosťami ako Milan Rastislav Štefánik, lekár a nositeľ Nobelovej ceny za mier Albert Schweizer, stretol tam Lenina, a samozrejme, podporovali sa a rešpektovali spolu s ďalším nobelistom Albertom Einsteinom.
Banáš sa pridŕža historických faktov a na pozadí spoločenských a politických udalostí približuje život a prácu Aurela Stodolu. Poctivo a dôsledne na knihe pracoval dva roky, cestoval nielen do Švajčiarska, študoval archívy a rôzne dokumenty, stretával sa s ľuďmi, ktorí mu poskytli informácie, aké ste možno ešte inde nečítali. Vznikol tak jedinečný motivačný a inšpiratívny román o našej významnej osobnosti, ktorú by sme mali lepšie spoznať a na ktorú by sme mali byť právom hrdí.
Vypočujte si rozhovor s autorom v knižnom podcaste:
Nevzdám to!
Osobný priateľ Alberta Einsteina, Alberta Schweitzera a ďalších velikánov svetovej vedy a umenia bol výsledkom vôle a disciplíny. Prísna disciplína a tvorivosť boli základným ukotvením jeho života. V súkromí žil v tichom zúfalstve, navonok však nedal nič znať, naopak, rozdával energiu, pomáhal a povzbudzoval milovaných študentov, ktorí milovali jeho.
Verím v princíp šesť V.“
„Čo to je?“ nerozumel Juraj.
„Ja som si ho takto zadefinoval. Je to jednoduché. Ak máš prvé V – víziu, sen, cieľ a druhé V – vieru, že to prvé V naplníš, zákonite príde aj tretie V a to je vôľa. Ak máš víziu, vieru, vôľu, príde aj štvrté V a tým je vytrvalosť. Potom nesmieš zabudnúť na piate V – vďačnosť tomu hore, čo ti umožnil nadobudnúť tie prvé štyri. Ak máš týchto päť V, nie je možné, aby neprišlo aj to šieste a tým je víťazstvo.“
Milan Buno, knižný publicista