Bestseller Tetovač z Auschwitzu napísala austrálska spisovateľka Heather Morris, ale vyrozprávala skutočný príbeh slovenských židov Laleho a Gity Sokolovcov. Tento román si získal srdcia viac ako 13 miliónov čitateľov po celom svete, u nás na Slovensku sa predalo takmer 40-tisíc výtlačkov a kniha dostala aj filmovú podobu: jedna streamovacia služba pripravila z príbehu 6-dielnu minisériu.
Silný príbeh dvoch Slovákov
V roku 1942 sa slovenský žid Lale Sokolov dostane do tábora Auschwitz-Birkenau. Má robiť tetovača, čiže číslovať väzňov, ktorých nacisti po selekcii nechali nažive, teda vpichávať im do predlaktí čísla s neodstrániteľným atramentom. Bol to jeden z najsilnejších symbolov holokaustu. Minimálnu slobodu pohybu, ktorú mu umožňovala táto funkcia, využíval na získavanie potravín výmenou za šperky a peniaze po zavraždených Židoch, čím nejedného spoluväzňa zachránil pred vyhladovaním. Jemu hrozila za túto činnosť smrť, mnohí iní mu vďačili za prežitie.
Jedného dňa sa v rade na tetovanie vyskytlo vystrašené a roztrasené mladé dievča… Pre Laleho to bola láska na prvý pohľad. Zaumienil si, že popri vlastnom prežití urobí všetko pre to, aby prežila aj Gita.
On sám vedel, aký osud nacisti chystajú jemu aj ostatným väzňom, rozhodol sa však vydržať, zachovať si dôstojnosť a žiť čo najplnohodnotnejšie…
Napriek všetkej svojej drsnosti je Tetovač z Auschwitzu príbehom nádeje a odvahy, a hoci to znie neuveriteľne, aj príbehom veľkej lásky.
Vypočujte si úryvok.
Číta Vlado Kobielsky:
Ten príbeh mi zmenil život…
Pri svojej návšteve Slovenska povedala: „Predstavovala som si pokojný život na dôchodku s mojím manželom. No Laleho príbeh úplne zmenil aj ten môj. Celosvetový úspech knihy zo mňa urobil spisovateľku, ktorá cestuje po svete, stretáva sa s čitateľmi a robí rozhovory so svetovými médiami. Hoci mi Tetovač z Auschwitzu zmenil život, po jeho dopísaní som cítila, že musím vyrozprávať aj Cilkin príbeh.“
Preto Heather Morrisová naďalej cestovala po Slovensku a po získaní dostatočného množstva svedectiev a informácií napísala román Cilkina cesta o jednej z postáv z Tetovača. Trilógiu uzatvára jej kniha Príbehy nádeje.
Z anglického originálu The Tattooist of Auschwitz preložil Peter Fridner.
Pozrite si trailer k seriálu:
Heather Morrisová
Narodila sa na Novom Zélande a v súčasnosti žije v Austrálii. Niekoľko rokov pracovala vo veľkej verejnej nemocnici v Melbourne, popritom študovala aj písala scenáre. Na jeden z nich si v Spojených štátoch kúpila opciu istá oscarová scenáristka. V roku 2003 sa zoznámila s Lalem Sokolovom, rodákom z Krompách, ktorý prežil holokaust. Heather pôvodne napísala Laleho príbeh vo forme scenára, ktorý dosahoval popredné umiestnenia v medzinárodných súťažiach, neskôr ho prepracovala na svoj románový debut s názvom Tetovač z Auschwitzu (IKAR 2018, 2019). Rok nato vydala jeho voľné pokračovanie s názvom Cilkina cesta (IKAR 2020).
Milan Buno, knižný publicista