Určite ste počuli, že na Salmana Rushdieho zaútočil fanatik nožom a dobodal ho. V piatok počas jeho prednášky v New Yorku vybehol 24–ročný rodený Američan libanonského pôvodu na pódium a bodol ho do krku a do trupu. Spisovateľ utrpel ťažké zranenia, čin odsúdili mnohí svetoví lídri a našťastie, jeho stav sa začína zlepšovať. Od nedele už nepotrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie a je schopný rozprávať.
Prečo naňho muž zaútočil a boli na vine jeho Satanské verše? Prečo táto kniha nevyšla v slovenskom jazyku? Prečítajte si.

Salman Rushdie už hovorí i žartuje
Britského spisovateľa indického pôvodu Salmana Rushdieho už lekári odpojili od ventilátora. Autor Satanských veršov už hovorí a podľa jeho kolegu aj žartuje. 75–ročný Rushdie má poškodenú pečeň, prerezané nervy v ruke a pravdepodobne príde o oko.
Podľa prokurátora išlo o „cielený, nevyprovokovaný a vopred naplánovaný útok“ na spisovateľa. Ako možno viete, „kontroverzné“ pre moslimov sú najmä Satanské verše, pre ktoré iránsky ajatolláh Chomejní vydal v roku 1989 na Rushdieho fatvu (podľa nej má každý moslim povinnosť Rushdieho zabiť). Kniha však nechcela a nemienila urážať islam, hovorí o historických záležitostiach, ktoré súvisia s regiónom, kde vyrastal, takže ide o Indiu a Pakistan.
Satanské verše na Slovensku nevyšli, no podľa šéfa vydavateľstva Slovart Juraja Hegera nešlo o fatvu, ani o komplikovanejšie autorské práva. Aktuálne si ich možno objednať len v anglickom jazyku.
Pripomeňme, že Rushdieho nórskeho vydavateľa Williama Nygaarda postrelili začiatkom 90. rokov. Išlo mu naozaj o život, mal tri strelné rany. Rushdieho japonského prekladateľa dokonca zavraždili.
Salman Rushdie v slovenčine
Aj v slovenčine vyšlo niekoľko románov Salmana Rushdieho, a to vo vydavateľstve Slovart. Odporúčame napríklad Deti polnoci v elektronickej forme. Príbeh s prvkami magického realizmu: súkromné dejiny troch generácií jednej rodiny, ktorých životy sa prelínajú s modernými dejinami Indie od roku 1910 až do roku 1976.
Alebo jeho oceňovaný Quijote z roku 2022 o popletenom obchodnom cestujúcom, ktorý je posadnutý televíziou a vydáva sa – podobne ako Cervantesov Don Quijote – na cestu po Amerike, aby získal ruku svojej vyvolenej, indickej televíznej hviezdy.
Alebo staršie diela Pán Zlatého domu (2018), Dva roky, osem mesiacov a dvadsaťosem dní (2016), spomínané Deti polnoci (2011), Čarodejnica z Florencie (2010) a Bes (2003).

Foto: The National, CBC News