(Samantha M. Bailey Žena na Hrane, preklad Miriam Ghaniová, Ikar 2021)
Morgan Kincaidová stojí na nástupišti. Pristúpi k nej strhaná žena, strčí jej do rúk dieťa so slovami „Ľúbte ju miesto mňa, Morgan“ a skočí pod prichádzajúci vlak. Nijaká láska sa nevyrovná materinskej. Čo hrozné muselo trápiť čerstvú matku, že sa vzdala dieťaťa a dobrovoľne ukončila svoj život?
Žena na hrane
Psychologický triler Žena na hrane je debutom americkej spisovateľky Samanthy M. Baileyovej. Stal sa bestsellerom v rebríčkoch viacerých významných časopisov. Jedná sa o mimoriadne strhujúci príbeh o dvoch ženách, ktoré sú si podobné a predsa také rozdielne. Morgan sa stáva po samovražde riaditeľky úspešnej spoločnosti Nicole Markhamovej podozrivou zo spáchania trestného činu. Sotila ženu na koľajnice? Zábery zachytené priemyselnou kamerou sú neostré a nie je jasné, čo sa v tej chvíli stalo. Morgan je zúfalá. Tajne túžila po dieťati, ale nie takýmto spôsobom. Odkiaľ nešťastná matka poznala jej meno? Keď sa od právnika dozvie, že jej dokonca maličkú Quinn zverila do opatery, nerozumie už vôbec ničomu a podozrenia voči nej rastú. Snaží sa prísť veci na koreň. Pomocnú ruku jej podáva Nicolin brat Ben. V dvoch striedajúcich sa dejových linkách sledujeme Morganino pátranie a obhajovanie svojej neviny a Nicolino trápenie po pôrode.
Minulosť má dlhé chápadlá
Nicole spoznávame ako úspešnú podnikateľku, má skvelého manžela a čaká vytúžené dieťatko. Všetko sa začína rúcať pred pôrodom. Dostáva výhražný list: „Nezaslúžiš si dcéru. Si vrahyňa. Nebude pri tebe v bezpečí.“ Podobné listy dostávala dlhé roky, no už päť rokov bol pokoj. Kedysi dávno sa totiž stala hrozná vec, s ktorou sa nikdy nevyrovnala a nezmierila. Napriek tomu verila, že minulosť ju už nedostihne. Nemohla sa viac mýliť. Pôrod dieťaťa prebehol hladko, ale od tej chvíle ide všetko z kopca. Výhražné listy, objavujúce sa veci v dome, postava červenovlasej ženy, strach a zúfalstvo. Nicole sa čoraz viac stáva paranoidnou, nevychádza z domu, rúca sa jej svet. Najlepšia priateľka a kolegyňa Tessa pripisuje zlý psychický stav čerstvej mamičky popôrodnej depresii. Lenže je to naozaj tým?
Môže za všetko popôrodná depresia?
Materinská láska je ohromný cit, matka dokáže veľké veci. Bráni dieťa ako levica a urobí, čo je v jej silách, aby ho ochránila. Niekedy to nemusí stačiť. Baileyová vykonštruovala brilantný príbeh o žene, ktorá po pôrode stráca realitu. Do popredia stavia popôrodnú depresiu, ktorou si prechádza mnoho žien. Nicole sa izoluje a niet nikoho, kto by si naplno uvedomil, čím prechádza. Psychóza sa zo dňa na deň zhoršuje. O dcérku sa stará, no o seba už nie. Žije na tabletkách a plánuje samovraždu. Chce pre svoje dieťa to najlepšie a je presvedčená, že ona mu to dať nedokáže. Čitateľky budú určite s Nicole súcitiť a neodsúdia ju za to, čo spáchala. Bailleyová nemoralizuje, nepoúča a nedáva rady ako podať pomocnú ruku človeku trpiacemu depresiou, no aj tak si môžeme vziať niektoré situácie k srdcu a dobre sa poobzerať v okolí, či niekto nepotrebuje pomoc. O duševnom zdraví sa konečne hovorí verejne a knihy sú jednou z možností ako problémy priblížiť širokej verejnosti.
Napätie do poslednej strany
Román Žena na hrane je napísaný veľmi dobre, autorka vie, ako čitateľa udržať v napätí. Zahmlieva a graduje dej, v niektorých okamihoch si nebudete istí, kde je pravda. Morgan sa vrhá do vlastného pátrania bezhlavo, až je to pre čitateľa niekedy frustrujúce. Ale čo má robiť, keď je policajná vyšetrovateľka zaujatá a jej práca nekompetentná? Nicolina linka je veľmi silná a emotívna, Morganina napínavá. Krátke úderné kapitoly poháňajú príbeh vpred. Vzhľadom na silný štart a vynikajúco rozohranú zápletku sa záver môže javiť príliš rýchly a motivácia páchateľa nedostatočná. No aj tak vo vás po dočítaní zostane pocit, že čas strávený pri knihe nebol zbytočný a užijete si ju s poriadnou dávkou napätia.
Ivana Zacharová