George Orwell sa preslávil ako kritik totalitných režimov, no vo Farárovej dcére sa obracia k téme osobnej slobody a náboženského pokrytectva. Sleduje príbeh mladej ženy, ktorá sa z poslušnej dcéry farára stáva outsiderkou na okraji spoločnosti.
Je to prenikavý pohľad na život ženy, ktorá musí spochybniť všetko, čo jej bolo kedy vštepené…
Farárova dcéra
Dorothy žije s náladovým otcom, farárom z malého mestečka a plní úlohu poslušnej dcéry a šikanovanej pomocníčky v jeho domácnosti. V myšlienkach sa zaoberá kostýmami pre školskú hru, beznádejou kázania chudobným a dlhmi, ktoré nemôžu zaplatiť. Snaží sa byť ostražitá, aj za ten najmenší hriech či nevhodnú myšlienku sa pichne špendlíkom.
Jej rutina sa rozbije, keď sa ocitne na dne, stratí pamäť a je bez práce v Londýne. Má na sebe hodvábne pančuchy, vo vrecku peniaze a nevie si spomenúť na svoje meno.
Dobrodružstvo hlavnej hrdinky sa pre Orwella stáva príležitosťou zobraziť spoločnosť, v ktorej sú triedne rozdiely osudové, predsudky hojné, príslušnosť k tej či onej cirkvi je samoúčelnou hrou a viera začína slabnúť tvárou v tvár pochybnostiam.
Predstupeň k vrcholným dielam
Dorothy je naivná, ale empatická žena, ktorá si prejde fyzickým a morálnym pádom. Symbolizuje snahu nájsť vlastný hlas v dusivej spoločnosti. Jej otec reverend Hare je bigotný a emocionálne chladný farár.
Hoci Orwell sám neskôr tvrdil, že knihu Farárova dcéra považuje za neúspech, dnes sa na ňu pozeráme inak – ako na dôležitý predstupeň k jeho vrcholným dielam.
Výborne opísal psychologické prežívanie ženy v patriarchálnom svete, vykreslil každodenné formy útlaku a zvolil experimentálnu štruktúru (najmä pasáže o bezdomoveckom živote a školskom systéme). Autentický pohľad na chudobu, biedu a frustráciu. Ostrá kritika cirkevnej a vzdelávacej inštitúcie z pohľadu zvnútra. A samozrejme, predzvesť neskoršej Orwellovej tvorby o spoločenskom útlaku.
„Na románe Farárova dcéra ma fascinuje, že hoci vyšiel v Spojenom kráľovstve o štrnásť rokov skôr, v podstate sa zhoduje so zápletkou románu 1984. Je o niekom, kto je špehovaný, odpočúvaný a utláčaný vonkajšími silami, s ktorými nemôže nič urobiť. Z hľadiska toho, čo neskôr prišlo v Orwellovom písaní, je to veľmi prorocký román,“ tvrdí D. J. Taylor.
Ideálne čítanie pre fanúšikov psychologických románov a sociálnej kritiky.
Foto: SkveléKnihy.sk