„V roku 2021 som vyzvala mnoho popredných vedcov a odborníkov aj aktivistov, spisovateľov a rozprávačov, aby prispeli svojimi odbornými schopnosťami. Táto kniha je výsledkom ich práce: súbor základných faktov, príbehov, grafov a fotografií ukazujúcich rozličné tváre krízy trvalej udržateľnosti, a to s jasným zameraním na klímu a ekológiu,“ približuje Veľkú knihu o klíme švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová.
Veľká kniha o klíme
Geofyzici, matematici, oceánografi, meteorológovia, inžinieri či ekonómovia na celom svete využívajú svoje odborné znalosti na to, aby porozumeli kríze, ktorej čelíme. Greta Thunberg vytvorila túto knihu v spolupráci s viac ako stovkou odborníkov, aby nám tieto vedomosti sprostredkovala. Spolu odhaľujú „zelené“ podvody na celom svete a vysvetľujú, ako veľmi sme udržiavaní v nevedomosti. Keď získame úplný obraz, budeme môcť konať. Ak štrajk školáčky dokázal podnietiť protesty na celom svete, akú silu potom môžeme mať my všetci spoločne?
Žijeme v najrozhodujúcejšom období ľudských dejín a môžeme dosiahnuť nemožné. No musíme to byť my a musí to byť teraz.
Pozrite si EXKLUZÍVNE video Grety Thunbergovej:
Sú to alarmujúce fakty!
Veľká kniha o klíme sa zaoberá všetkým, od roztápajúcich sa ľadovcov po ekonómiu, od rýchlej módy po ubúdanie živočíšnych druhov, od pandémií po zanikajúce ostrovy, od odlesňovania po úbytok úrodnej pôdy, od nedostatku vody po suverenitu domorodých obyvateľov, od budúcej produkcie potravín po uhlíkový rozpočet – a odhaľuje aktivity tých, ktorí sú zodpovední, aj zlyhania tých, ktorí už mali tieto informácie odovzdať obyvateľom sveta.
Píše sa v nej o domácnostiach, o podnikoch vo vašej blízkosti, o nakupovaní, o politikoch a štátoch, ktoré zavádzajú, klamú a manipulujú nami. A Greta veru nešetrí nikoho, dokonca ani svoju krajinu Švédsko, ktoré by mohlo byť v mnohom príkladom…no aj ono „podvádza“ a tvrdí, že recykluje oveľa viac ako naozaj robí. Len povedzme plasty odváža z krajiny, aby sa recyklovali niekde v Ázii, či Afrike, kde sa to často ani nestane (nie sú kapacity, možnosti, priestor), no Švédsko si do kolónky napíše tieto odoslané plasty ako „recyklované“.
Takýchto príkladov, príbehov, informácií je v knihe množstvo a niekedy sa nestačíte čudovať a žasnúť. Sú to alarmujúce fakty.
Každý môžeme niečo urobiť…
Len 20 firiem je zodpovedných za tretinu všetkých emisií uhlíka. Na čele rebríčka sú spoločnosti Saudi Aramco, Chevron, Gazprom a ExxonMobil.
V podobných analýzach však chýbajú domácnosti a jednotlivci, ktorí nesú zodpovednosť za to, že kupujú to, čo tieto korporácie predávajú, a za to, že si zvolili takéto vlády. Tie analýzy nemapujú ľudí, ktorých nadmerná, nezmyselná, často až samopašná spotreba ničí planétu, ľudí, ktorých domy, autá, špajze a šatníky sú nadmieru. Takí ľudia sa musia zmeniť. Oni prehnaný konzum nevidia ako prapríčinu ničenia našej planéty.
Viac ako 60 percent emisií skleníkových plynov vzniká zo spotreby domácností. Takmer štyri pätiny pôdy, materiálov a vody spotrebujú domácnosti, pričom najväčšiu zodpovednosť za emisie majú tí najbohatší.
Naša kultúra si cení pohodlie, oceňuje nadbytok, podporuje mamon a skrýva pred nami skutočnú cenu nášho životného štýlu – ignorujúc skutočnosť, že najhoršie dôsledky budú znášať zvieratá a ľudia v nasledujúcich generáciách. Príliš veľa ľudí konzumuje všetkého príliš veľa. Príliš veľa sa plytvá. Majú príliš veľa a príliš bezstarostný život…
Bodaj by si Veľkú knihu o klíme z vydavateľstva Ikar prečítalo čo najviac ľudí. Lebo ako tvrdí Greta, „prvý krok pri riešení krízy nie je hodnotiť celkovú situáciu alebo okamžité konať. To bude až potom. Prvý krok je uvedomiť si, že sme v kríze. A tak ďaleko sme sa ešte nedostali. Ešte si neuvedomujeme naliehavosť klimatickej situácie. Neuvedomujeme si, že už sme v klimatickej kríze…“
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk, Ikar