Príroda je jeden obrovský supermarket s neustále čerstvým tovarom, stačí si len vybrať a poďakovať jej. Nič od nás nepýta, nič nežiada, iba dáva. „Mojím zámerom je pomôcť vám tieto dary priblížiť, spoznať a vedieť ich využiť nielen pre svoje zdravie, ale hlavne pre zdravie našich detí,“ tvrdí Diana Mozoláková v knihe Liečivá sila divokých byliniek.
Je to praktický sprievodca svetom divokých byliniek, ktorý vám ponúka základné jedlé druhy, ktoré sa skrývajú aj vo vašom okolí či priamo vo vašich záhradách. „Verím, že po prečítaní tejto knihy sa budete na svojich prechádzkach lúkou či lesom dívať na divoké bylinky inými očami a určite niektoré ochutnáte priamo na mieste,“ píše v knihe autorka Diana Mozoláková, ktorá je na sociálnych sieťach známa aj ako Dida, alias Divoká strava.
Liečivá sila divokých byliniek
Divoké bylinky v jedle sú také malé kulinárske bonusy, ktoré do jedál vnášajú nové chute a textúry. Snažíme sa ich pridávať do našich jedál, kedykoľvek je to možné, a dúfam, že po prečítaní tejto knihy budete inšpirovaní k rovnakému postupu.
Väčšina voľne rastúcich divokých byliniek má oveľa viac vitamínov a minerálnych látok ako zelenina či ovocie, ktoré je nielen prešľachtené, ale aj chemicky postrekované.
Na divokých bylinách je úžasné, že majú prirodzenú obranyschopnosť a imunitu.
Divoké byliny obsahujú jednu z najdôležitejších súčastí našej stravy – chlorofyl. Tajomstvo rýchleho uzdravenia a zvýšenia výkonnosti je skryté v chlorofyle. Je to zelené rastlinné farbivo, najpôvodnejšia a najprospešnejšia zložka našej stravy. Divoké bylinky obsahujú veľké množstvo chlorofylu, ktorý: viaže jedy; pôsobí na pôvodcu chorôb; zlepšuje všetky životné funkcie; odstraňuje telesné pachy; podporuje hojenie rán; obsahuje obrovské množstvo aktívnych účinných látok, bielkovín či mastných kyselín.
Bylinky v kuchyni, aj pre zdravie
V knihe Liečivá sila divokých byliniek nájdete nielen praktické a chutné recepty, ale aj spôsoby, ako uchovať liečivé a nutričné hodnoty divokých byliniek na neskôr. Tak si aj v zime budete môcť pochutnať na púpavových kaparách či sedmokráskovom mede.
Diana v knihe napríklad predkladá pravidlá, ako jednoducho a rýchlo odhadnúť účinky niektorých byliniek a rastliniek bez toho, aby ste museli hľadať na internete. Podľa farby, ich kvietkov, stavby rastliny…
Alebo má pre vás 15 spôsobov, ako spracovať divoké jedlé bylinky. Čiže bylinkové maceráty, sušenie a mrazenie, bylinkové prášky, či bylinkový cukor, bylinkové liečivé vína…a pridáva aj recepty, ako si ich zhotoviť.
Bylinkové oleje
Bylinky macerované v oleji mám veľmi rada, pretože sa dajú využiť hneď na dva účely:
- ako zdravý olej na ochutenie šalátov či jedál;
- zvonka, nielen na liečenie kožných problémov, ale aj ako kozmetický doplnok. Mám suchú pleť a už dávno som zistila, že okrem stravy treba dbať aj na to, čo si na pokožku dávam. Koža je najväčší ľudský orgán a všetko, čo na ňu dáme, presakuje do nášho tela. Hlavne pri deťoch sa držím pravidla, že čo sa nedá zjesť, to nepatrí ani na kožu.
Treba bylinky pred konzumáciou umývať?
Nie, netreba, tvrdí v knihe Diana. Ak dodržujete zásady zberu, t. j. zbierate v čistom prostredí, tak neumývajte. Bylinky majú na povrchu tenkú ochrannú vrstvu, ktorá sa skladá z prospešných baktérií. Škoda by bolo o ňu prísť. Ale, samozrejme, ak cítite, že ich potrebujete z nejakého dôvodu umyť, opláchnite ich pod tečúcou vodou. Ja bylinky preplachujem iba v prípade, ak sú na nich viditeľné nečistoty. Stáva sa to niekedy po silných dažďoch, že sú bylinky špinavé od blata.
Milan Buno, knižný publicista