„Nebojte sa snívať. Nebojte sa vyskúšať meniť veci okolo seba. Možno sa sny nenaplnia a nič veľké sa napokon nezmení, no vy budete spokojní, že ste to vyskúšali. Že ste neostali v kúte a zabojovali ste. Že váš život má zmysel.“
Triler Andreja Kisku
Prezident – dvadsať dní na prežitie je politický triler, v ktorom sa prelína fikcia so skutočnosťou. Bývalý prezident Andrej Kiska sa rozhodol pre fiktívny príbeh, aby mohol doň vložiť rôzne pikošky, názory, svoje pohľady na politickú situáciu. Aby to malo šťavu, spád a čitateľov to bavilo. „Táto kniha je fikcia, no je tam mnoho situácií, ktoré som naozaj zažil a bude záležať len na čitateľovi, čo všetko tam nájde a odhalí,“ usmieva sa bývalý prezident.
Veľký rozhovor s A.Kiskom o knihe si môžete vypočuť v podcaste Knižný kompas. Prečo napísal fikciu a nie memoáre? Nakoľko je príbeh autentický, ako vymýšľal mená svojich postáv a ktoré „bondovské“ vychytávky sú reálne, ktoré vymyslené? Aj o tom hovorí v podcaste:
O čom je triler Prezident?
Príbeh sa začína inauguráciou prezidenta Patrika, ktorý vo voľbách porazil premiéra Vargu. A začína sa dvadsať dní, ktoré preveria novú hlavu štátu zo všetkých uhlov. Na domácej scéne napätý vzťah s premiérom. V pozadí ukrajinsko-ruská vojna, do ktorej prezident zasiahne viac, ako by si možno želal. Vystúpi v OSN, stretne sa s americkým prezidentom a snaží sa udržať na uzde ruského prezidenta Stepina ukrajinskú hlavu štátu Berdija.
No a popri tom sa vinie osobná linka prezidenta – vzťahy v jeho najbližšom okolí, dcéra Dominika, dom v Malinove a najmä rodiaca sa láska k Eliške, členke prezidentského tímu.
Čo je realita a čo fikcia?
„Pred týždňom prišiel poštou Patrikovi anonym. ´Pre každú sviňu sa varí voda. Dostali sme aj iných, väčších frajerov.´ Cítil zlovestný príznak pre budúce mesiace.“
O kom rozprával vtedajší premiér Robert Fico na spoločnom obede s prezidentom Andrejom Kiskom, keď hovoril o svini a variacej sa vode? „Nechcem rozvádzať detaily, ale dnes má táto osoba vysoké politické postavenie,“ tvrdí exprezident.
„Túžil som odovzdať svoje posolstvo, svoje myšlienky a názory čo najväčšiemu počtu ľudí. Uvažoval som ako na to. Pripravil som si koncepty dvoch kníh, biografie, či memoárov a fiktívneho príbehu. Prišiel som však na to, že keby som chcel napísať skutočné pamäte, musel by som opísať reálne situácie a udalosti. A keby som opísal to, čo sa stalo medzi prezidentom a premiérom, alebo aj vo vzťahu k iným politikom, ktorí sú stále v politike aktívni, možno by to nebolo slušné,“ dodáva Andrej Kiska.
Náš názor
Počas čítania vás niektoré pasáže prekvapia, možno šokujú a asi sa občas zamyslíte, či sa naozaj dávajú miliónové „všimné“ len za to, aby ste kryli určité veci, prípadne len držali krok. A či naši politickí zástupcovia naozaj vypijú také kvantá alkoholu…
Politický triler Prezident – dvadsať dní na prežitie nie je zo súdka svetových kúskov aké písali Daniel Silva, Jeffrey Archer, John le Carré, Tom Rob Smith, či Frederick Forsyth.
To si treba priznať a možno sme to ani nečakali. Na takých autorov treba dorásť, vypísať sa a Kiska je len na štartovacej spisovateľskej čiare. No prvý krok zvládol nad očakávania a oplatí sa ho prečítať.
Po úvodných stranách, ktoré sa možno rozbiehajú pomalšie, dostane príbeh spád. A budete sa baviť napríklad nad bojom márnomyseľného premiéra s buldodžou povahou proti čerstvo zvolenému prezidentovi, ktorého ľudia zvolili náhodou a nepochopiac, kto najviac pomáha tejto krajine. Budete hľadať rôzne indície k reálnym udalostiam a osobám.
Kiska vytvoril z marketingového hľadiska veľmi slušnú knihu. Napätie, dobrodružstvo, politika na najvyšších miestach a láska, ktorá to na pozadí krásne prepája. Ponúka čitateľovi rôzne emócie, vypäté situácie, detaily z prezidentského paláca, fungovania politiky, aj zo zahraničných ciest. A samozrejme, na záver de facto happy end.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: Ikar, FB/Andrej Kiska