Nech máte na Elona Muska akýkoľvek názor – neznášate ho, milujete, obdivujete – toto je biografia, ktorá vás nadchne. Fascinujúci portrét kontroverzného podnikateľa, s ktorým sa spájajú také svetoznáme pojmy ako Tesla, Space X, Neuralink, či Twitter alias sociálna sieť X.
Biografia Elon Musk z pera skvelého životopisca Waltera Isaacsona.
„Každému, koho som urazil, chcem len povedať, že som prišiel s novou verziou elektromobilov a mám v pláne poslať ľudí na Mars vo vesmírnej lodi. Mysleli ste si, že zároveň budem pohodový, normálny chlapík?“ povedal Elon Musk v šou Saturday Night Live v roku 2021.
Životopis Elon Musk
Táto kniha má všetko, čo čakáte od dobrého životopisu…napokon, má vyše 700 strán. Sú tam osobné tragédie, intímne záležitosti, ale najmä úspechy, výhry a pády geniálneho podnikateľa. Isaacson zozbieral množstvo faktov a zaujímavostí od Muskových obdivovateľov, rodiny a spolupracovníkov, ale aj od jeho kritikov. Fascinujúca kniha o veľkom americkom inovátorovi.
Keď bol Elon Musk malý, žil v Južnej Afrike a pravidelne ho šikanovali spolužiaci. Jedného dňa ho skupinka zhodila z betónových schodov a kopala doňho, až mu z tváre zostala opuchnutá kopa mäsa. Týždeň ležal v nemocnici. Fyzické jazvy však boli zanedbateľné v porovnaní s citovými, ktoré mu spôsobil jeho otec, darebák, inžinier a charizmatický fantasta v jednej osobe.
Keď sa Elon vrátil z nemocnice domov, otec mu vynadal. „Musel som hodinu postojačky trpieť, keď na mňa kričal, nazýval ma idiotom a hovoril mi, že som jednoducho nanič,“ spomína.
Otcov vplyv na jeho psychiku pretrváva až dodnes. Z Elona sa stal tvrdý, ale aj zraniteľný muž s dušou večného dieťaťa, mimoriadne vysokou toleranciou voči riziku, túžbou po dráme, epickým zmyslom pre rôzne misie a maniackou náruživosťou, ktorá je bezcitná a niekedy deštruktívna.
Nepožiadal ma o prečítanie…
Isaacson Muska dva roky sledoval, zúčastňoval sa na jeho stretnutiach, chodil s ním po jeho továrňach a strávil hodiny rozhovormi s ním, jeho rodinou, priateľmi, spolupracovníkmi a nepriateľmi. Výsledkom je otvorený vnútorný príbeh plný úžasných historiek o triumfoch a nepokojoch.
„Elon Musk mi umožnil, aby som ho dva roky sledoval, pozval ma na svoje stretnutia, doprial mi desiatky rozhovorov a neskorých konverzácií, poskytol mi e-maily a textové správy a povzbudil svojich priateľov, kolegov, rodinných príslušníkov, nepriateľov a bývalé manželky, aby sa so mnou porozprávali. Nepožiadal ma o prečítanie tejto knihy pred jej vydaním ani ju nečítal či nijako ju neriadil,“ tvrdí autor Walter Isaacson.
Oplatí sa kniha prečítať?
Isaacsonov vyše 700-stranový životopis ide riadne do hĺbky, cítiť v nej autorovo majstrovstvo, vie vystihnúť podstatu, vytiahnuť zaujímavé momenty, dokáže ich podať…no možno až pričasto necháva priestor Muskovi, aby „predal“ svoju vlastnú predstavu. Svoje videnie a chápanie sveta.
Napriek tomu stojí táto biografia za prečítanie, či už máte radi Elona Muska, neznášate ho alebo je vám ukradnutý. Pretože je to príbeh neobyčajného muža so všetkým dobrý a zlým, čo v sebe ukrýva. Geniálneho chlapíka, ktorý veľa dokázal a ešte o ňom budeme počuť.
Napokon, Walter Isaacson tak trochu nastavil vzor písania životopisov. Najmä v neopakovateľných biografiách Leonarda da Vinci, Benjamina Franklina, Einsteina, či Steva Jobsa.
Prirodzene, knihu Elon Musk treba brať trošku s rezervou, nadhľadom a ak treba, overiť si to. Napriek množstvo zdrojov a poznámok, ktoré autor uvádza na posledných skoro 30 stranách. Je jasné, že samotný Musk, ale aj jeho najbližší, či spolupracovníci chcú, aby vyšiel z tohto obrazu dobre, pracovito, tvrdo…aby sa podčiarkol jeho obraz v spoločnosti. Niektoré pasáže už pri zbežnom čítaní laikom, ako je autor tohto článku, nie sú celkom presné, či už ide o dotácie na Teslu (v knihe sa uvádza, že Tesla bola raz kritizovaná, že ju dotovala vláda…no tých kritík bolo oveľa viac a podľa istých odhadov získala Tesla v priebehu rokov asi 3 miliardy dolárov v pôžičkách a dotáciách od štátnych a miestnych vlád).
Walter Isaacson
Napísal životopisy Jennifer Doudnovej, Leonarda da Vinci, Steva Jobsa, Alberta Einsteina, Benjamina Franklina a Henryho Kissingera. Je tiež autorom knihy Inovátori a spoluautorom knihy The Wise Men.
Bol redaktorom časopisu Time, výkonným riaditeľom CNN a neziskovej organizácie Aspen Institute. V roku 2023 mu bolo udelené ocenenie National Humanities Medal.
Je profesorom na Tulanskej univerzite a žije so svojou manželkou v New Orleans.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk