Jeho hlas je dobre známy, hoci oveľa viac ľudí pozná texty jeho pesničiek, ktoré naspievali najznámejší slovenskí interpreti ako Elán, Prúdy, Modus, Roba Grigorova, či Mariku Gombitovú.
Hlas Borisa Filana však zaznieva už 26 rokov v jeho relácii Pálenica. A práve teraz vychádza i v knižnej podobe. Humor, s akým dokáže popísať svoje zážitky, je nenahraditeľný a dokazuje to aj v novej knihe Tisíc Páleníc, čo je knižná esencia spomínanej rozhlasovej relácie. Pálenica je zábavný program pre každého, komu to páli….a kniha je čítaním pre všetkých, ktorým to tiež páli.
Filanovský vtip a nadhľad
„Jedno viem istotne, že sme Páleníc vyrobili a odvysielali viac ako tisíc. A je jedno, či ich bolo tisícsto alebo tisícdvesto. Dostal som chuť sa zastaviť a obzrieť,“ píše Filan. Fanúšikovia a čitatelia tu nájdu všetko, čo od známeho autora očakávajú – je plná zamyslení, fejtónov a anekdot napísaných s typickým filanovským vtipom a nadhľadom.
Žánrovo sú texty tak trochu glosy, tak trochu fejtóny, tak trochu eseje, no celým svojím bytím ide o rozvinuté anekdoty a pútavo vyrozprávané príbehy, dochutené povestným filanovským šarmom a poprekladané rozhovormi so zaujímavými ľuďmi, ktoré v Pálenici tiež odzneli. Od bryndze cez mágiu až k baletu, o zaujímavých knihách i významných osobnostiach, Tisíc Páleníc prináša vtipné i dôvtipné a nezriedka aj prekvapivo hĺbavé čítanie.
Kniha Tisíc páleníc
V knihe síce nebudete počuť nezameniteľný hlas Borisa Filana, no základ jeho majstrovského rozprávačstva tam je – príbehy vyrozprávané so šarmom, so skrytými aj zjavnými súvislosťami, či prekvapivými pointami. Jeho príbehy sú láskavé aj ostré ako britva, vedia upozorniť na veci v bežnom živote, ktoré prehliadame a ktoré by sme mohli vnímať aj z iných uhlov pohľadu. V knižke nájdete príbehy o nahote, bryndzi, troch mušketieroch, o bolesti, spánku i peniazoch. Objaví sa tam dáma v zlatom, Andy Warhol, Beethoven, Elon Musk, aj Cyril s Metodom.
Pomedzi krátke texty si môžete prečítať rozhovory s polárnikom Petrom Horkým, historičkou Danielou Roškovou, sochárom Jánom Ťapákom, sinológom Pavlom Dvořákom, hercom Jánom Kožuchom, alebo spisovateľom Dušanom Mitanom.
Ako hovorí Boris Filan, „rozhovory zbavené hlasov a intonácií neopakovateľných hostí sa zmenili na kytice kvetov v herbári“. Stále sú to typické filanovské, kvetnaté, voňavé príbehy, ktoré prinášajú trošku zábavy a pohody.
Boris Filan
Je absolvent dramaturgie a scenáristiky na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU. Cestoval po svete a svoje zážitky opísal v šiestich knihách série Tam Tam. Je držiteľom prestížnej Ceny E. E. Kischa za publicistiku. V televízii mal svoju talkshow Gala-Gala, v rozhlase už niekoľko rokov vysiela Pálenicu, program pre tých, ktorým to páli. V roku 2011 získal cenu Krištáľové krídlo za literatúru.
Vydal tri zbierky poézie a svojich pesničkových textov (Túlavý psík, 69 textov a Kamalásky). Vyšla mu čitateľsky úspešná próza Wewerka, román Klimtov bozk, ktorý získal cenu Kniha roka 2010, poviedkové knižky Bratislavské krutosti, PrešpoRock, Raba Suli Bratislava III., Zabíjačka a iné rozkoše, Po vtákoch, Hodina človečiny, kniha duchovných dialógov Rozhovor Majstra s hlúpym žiakom a výber najlepších filanoviek Cesta okolo seba.
Svoje zážitky z ciest opísal v knihách Vodka, duša, kaviár, Umenie zablúdiť, Rozhovor s tigrom, Káva od Felliniho a Cigary idú do neba. V roku 2020 spolu so synom Oliverom vydali knihu Nebo, peklo, hraj o zložitom, ale krásnom vzťahu otca a syna.
Foto: SkveléKnihy.sk