Billy Summers je nájomný vrah s dobrým srdcom. Zabíja len zlých ľudí a je v tomto biznise najlepší. Chystá sa do „dôchodku“, ale ešte vezme posledný džob. Od začiatku mu čosi nesedí a v hlave mu prebleskujú pochybnosti typu „niečo sa pokašle“…napokon, aj vo filmoch dopadnú posledné džoby naprd.
Billy Summers
Billy je bývalý ostreľovač, vojnový veterán z Iraku so štátnymi vyznamenaniami. Dobre vie, ako sa bez stopy vypariť, aj preto ho prezývajú Houdini.
Vymyslia so zadávateľom krytie – má byť spisovateľom, ktorý sa infiltruje do komunity malého mestečka, aby zapadol a zatiaľ čo čaká na svoj terč.
Čas si kráti tým, že píše svoj príbeh a my spoznávame Billa odmalička – od brutálneho detstva až po jeho pôsobenie ako ostreľovača v Iraku. Zároveň chystá všetko na svoj posledný džob, ktorý napokon dokončí, ale ním sa to nekončí a všeličo sa v nasledujúcich chvíľach zvrtne…

Zabijak so srdcom
Billy Summers je novinka od Stephena Kinga a úplne iná, ako sme uňho zvyknutí. Nie je to fantasy, ani horor. Je to mix detektívky a vojnového príbehu. Príbeh o nezvyčajnom hrdinovi, ktorého si rýchlo obľúbite. Príbeh o láske, šťastí a osude.
Billy je dobrý človek v zlom fachu. Niekdajší vojak ocenený svojou krajinou najvyššími vyznamenaniami zabíja…ale iba zlých ľudí. Takých, na ktorých je spravodlivosť zvyčajne prikrátka, ktorí sa môžu vyšmyknúť alebo unikajú. Vo svojej práci je macher. Hrá sa na blbého, lebo tak vie skvele oklamať nepriateľa, ale tiež tých, čo mu zadávajú prácu. Je to istejšie a bezpečnejšie. Navonok pred nimi listuje v komikse, ale doma osamote si číta Emila Zolu.
Navyše v polovici sa Billovi skríži cesta s Alice, za veľmi dramatických okolností a vtedy naberá príbeh ďalšie grády a nečakané situácie…
Najlepšia kingovka za posledné roky
Billy Summers je jedna z najlepších kníh roka 2021 mnohých médií, ako The Wall Street Journal, Apple Books, Booklist, či Esquire.
Stephen King sa predstavuje v najlepšom svetle – príbeh vás pohltí od prvých strán, je fantasticky napísaný, absolútna oddychovka, ktorú nepustíte z ruky niekoľko hodín.
Napínavý, dômyselne premyslený príbeh s neskutočne živými postavami. Podľa People Magazine je to najlepšia Kingova kniha od čias O písaní. A naozaj je to výnimočný román, v ktorom Stephen King ukazuje svoje rozprávačské majstrovstvo, cit pre detail a pritom nenudí, ťahá vás dopredu a vy si to užívate plnými dúškami.
Miloval som vnútorné komentáre Billyho Summersa na to, čo sa deje okolo neho, alebo ako reakcie na ľudí, s ktorými sa rozpráva. Jeho sarkazmus, irónia, suchý humor… Navonok naivný chlapík, ktorý je vynikajúci ostreľovač. No vo vnútri inteligentný muž, ktorý má dobré srdce, empatiu a humor v krvi.
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:
Stephen King
Je autorom vyše päťdesiatich kníh a všetky sa stali svetovými bestsellermi. K dielam, ktoré vyšli vo vydavateľstve IKAR, patria Odpor, Cyntoryn zvieratiek, Outsider, Spiace krásavice v spoluautorstve so synom Owenom, Koniec hliadky, Stratení nájdení, Revival, Pán Mercedes, Doktor Spánok či Pod kupolou, podľa ktorého CBS nakrútila úspešný televízny seriál.
National Book Foundation ocenila Stephena Kinga v roku 2003 Medailou za prínos k americkej literatúre.
Spisovateľ žije v Bangore v americkom štáte Maine s manželkou, spisovateľkou Tabithou Kingovou.
„Koľko dohromady?“
Billy pokrčí plecami. „Nepamätám si to presne.“ Je to sedemnásť. Osemnásť, ak počíta aj prvého, muža s rukou v sadre.
„Bucky vraví, že by si dal ešte jedného, keby ti sadla cena.“
Čaká na Billyho otázku. Billy ju nepoloží, tak sa Nick opäť rozhovorí.
„Cena za tohto ti podľa mňa super sadne. Dáš ho dole a stráviš zvyšok života niekde v teple. Budeš v hojdacej sieti popíjať piňa colady.“ Znovu nasadí ten svoj široký úsmev. „Dva milióny. Päťstotisíc ako preddavok, zvyšok potom.“
Billyho hvizdnutie nie je súčasťou roly, o ktorej ani neuvažuje ako o role, ale ako o svojom blbom ja, o tom, ktoré ukazuje chlapom ako Nick, Frank a Paulie. Je ako bezpečnostný pás. Človek si ho nezapína preto, že by očakával haváriu, ale nikdy nevie, kto naňho vyletí spoza kopca plnou rýchlosťou na jeho strane cesty. To platí aj o ceste života, kde sa ľudia motajú ako bezprizorní a často šoférujú v protismere.
Milan Buno, knižný publicista