Ľudia chceli chodiť na dovolenky, chceli zážitky, výlety a nechceli chodiť na púte, lebo je to staromódny zvyk. No to, čo sledujeme v posledných dvadsiatich – tridsiatich rokoch je prudký vzostup pútnictva, vrátane slávneho Camina, ktoré sa tiahne naprieč severným Španielskom. V osemdesiatych rokoch sa na púti schádzali dve až tri tisícky pútnikov ročne. Do roku 2019, predtým než začal covid lockdown ich bolo už 350 000.
Tvrdí to britský novinár Peter Stanford, autor knihy Púte – Cesty za zmyslom života.
Je podnetné zamyslenie nad pútnickou praxou a históriou pútnictva a zároveň fascinujúce skúmanie jeho významu v súčasnosti.

(obrad obchádzania Kaaby), Mekka (Saudská Arábia)
Púte – cesty za zmyslom života
Pútnictvo, celosvetový rituál, ku ktorému sa hlásia takmer všetky náboženstvá, je jednou z najtrvalejších civilizačných tradícií. V tejto knihe sa autor a novinár Peter Stanford zamýšľa nad dôvodmi, prečo sa ľudia už veky vydávajú po tých istých posvätných cestách. Z historického pohľadu skúma, ako sa dajú porovnať skúsenosti prvých pútnikov do Jeruzalema, Mekky a Santiaga de Compostela so skúsenosťami miliónov ľudí, ktorí sa v súčasnosti vydávajú na fyzické a duchovné cesty, ktoré im menia život.
„Dôvod, pre ktorý som napísal túto knihu, vychádza čiastočne z mojich vlastných skúseností z ciest do Medžugoria, Jeruzalema, Ríma, ale aj z pútí po Budhovom chodníku v Indii, Machu Picchu či ciest po Amerike. Venujem sa aj fenoménu pútnictva na celom svete a tomu, prečo pútnictvo zažíva v posledných rokoch nebývalý rozmach,“ tvrdí autor knihy.
Pozrite si video autora, Petra Stanforda:
Fascinujúce príbehy pútnických miest
Kniha Púte – Cesty za zmyslom života z vydavateľstva Ikar vás prevedie posvätnými krajinami po celom svete od Baziliky Panny Márie Guadalupskej v Mexiku cez monolitické kostoly vytesané do skál v etiópskej Lalibele až po brehy riek na Kumbhaméle v Indii. Autor skúma historický a duchovný význam týchto miest uzdravenia a vnútornej reflexie a rozoberá ich úlohu križovatiek ciest.
Hoci sa púť zvyčajne vníma ako únik jednotlivca z každodennosti s cieľom sústrediť myseľ a dušu, inštitucionálne a národné boje o moc vždy ovplyvňovali spôsob, akým pútnici prežívajú svoju osobnú cestu.
V knihe sú zhrnuté všetky náboženské tradície, lebo všetkých päť kontinentov má svoje pútnické miesta, ktoré rozprávajú fascinujúce príbehy. Kniha nás podnecuje zamyslieť sa a vzdeláva novú generáciu, ktorá môže nájsť útechu, jasnosť myslenia aj úžasné zážitky, keď sa vydá po stopách pútnikov z minulosti.
Súčasťou knihy je 25 farebných fotografií.
Milan Buno, knižný publicista