Legenda o Valentínovi je jednoduchá, dosť nejasná a v histórii sa spomína až takmer dvesto rokov po jeho smrti. Muž menom Valentín, pobúrený rozhodnutím cisára Claudia II. zakázať sobáše, ďalej tajne sobášil až do svojho zatknutia. Vo väzení sa zaľúbil do slepej dcéry žalárnika. Modlil sa za ňu a vrátil sa jej zrak. Keď ho odviedli na popravu, zanechal jej list, ktorý sa končil slovami S láskou, Tvoj Valentín.
Aké tragicky romantické, však?
O láske a zrade je nádherný ľúbostný príbeh založený na legende o svätom Valentínovi.
O láske a zrade
Rím, rok 270 nášho letopočtu.
Keď cisár Claudius II. vydá edikt, ktorým zakazuje sobáše, mestom sa začnú šíriť chýry, že jeden odvážny muž ďalej tajne sobáši mladé páry. Tým mužom je Valentín, notár a vodca zakázanej kresťanskej cirkvi, ktorý verí, že manželstvo je Bohom dané právo, a neváha kvôli svojmu presvedčeniu riskovať život. A tak zároveň s tým, ako rastie jeho sláva, rastú aj obavy o jeho bezpečnosť.
Iris, dcéra rímskeho žalárnika, verí, že keď sa jej vráti zrak, ich rodina sa zbaví ťažkostí. Jej poslednou nádejou sa stáva Valentín a jeho tajná cirkev, no nebezpečenstvo, ktoré jej hrozí zo stretávania sa s ľuďmi označenými za zradcov ríše, je veľké. Napriek tomu náklonnosť medzi Iris a Valentínom čoraz väčšmi silnie a noví priatelia ju postupne privádzajú ku kresťanskej viere.
Keď však obaja mladí ľudia začnú dúfať v spoločnú budúcnosť za hranicami Ríma, situácia sa vyostrí natoľko, že Valentín, Iris a všetci ich blízki musia bojovať o holý život, a zároveň zápasiť s vierou v Boha, ktorý vie prinavrátiť zrak, no nie vždy ochráni svojich nasledovníkov od utrpenia.
Je ľahké dôverovať Bohu, keď robí zázraky, ale budeme Mu dôverovať, aj keď ich nerobí?
Legenda o svätom Valentínovi
Ako autorka spomína v doslove, dochovalo sa len veľmi málo informácií, ako to v skutočnosti bolo, keďže žil okolo roku 270. Takže ide skôr o fikciu, no veľmi pútavú a zaujímavú. „Mojím úmyslom pri písaní tohto príbehu nebolo uctievať svätca, ale vyzdvihnúť Boha, ktorého Valentín a mnohí ďalší mučeníci považovali za hodného uctievania. Za hodného rizika, utrpenia a smrti. Aj v našich životoch príde čas, keď budeme musieť zaujať stanovisko a pritom niečo riskovať. Otázky, ktorým vtedy čelil Valentín, sú rovnaké ako tie, ktorým čelíme my dnes. Rozhodneme sa nasledovať Boha? Je hoden toho rizika? Budeme v neho veriť aj vtedy, keď sa veci nebudú vyvíjať tak, ako chceme?“ dodáva autorka novinky O láske a zrade Jamie Ogle.
V jednej línii príbehu sledujeme ako Valentín, ktorý pracuje ako notár, tajne po nociach sobáši mladé páry.
Druhou líniou príbehu je nevidiaca žena Iris a jej otec žalárnik, ktorý je po uši v dlhoch a tak hrozí, že ak ich nesplatí v určený čas, jeho dcéra pripadne do otroctva vysoko postavenému prefektovi Braccovi. A ten má úchylku na ženy s postihnutím.
„Najprv som zozbierala legendy a porovnala ich s dejinami cirkvi a históriou a kultúrou Ríma v treťom storočí. Potom som vytvorila dejovú líniu knihy, ktorú držíte v rukách. Niektoré zistenia ma fascinovali, napríklad to, že Rimania považovali kresťanov za hrozbu pre národnú bezpečnosť. Rimania verili, že ich moc a úspech pochádza z oddanosti ich bohom a že keď budú tolerovať tých, ktorí sa stavajú proti ich bohom, ríšu postihne úpadok. A po úpadku alebo porážke impéria vždy nasledovalo prenasledovanie kresťanov,“ popisuje Jamie Ogle.
„Bolo to príjemné čítanie s peknými myšlienkami, aj keď s drsným koncom. Šokovala ma vyspelosť života v tej dobe. Človek by čakal, že sa (obrazne povedané) živia korienkami, veď to bolo 3. storočie a tam si fičali pekárne, rušný mestský život, krčmy, taverny. Valentín riešil nájomné a kúpne zmluvy a vo väzení si na hlinených tabuľkách viedli evidenciu väzňov,“ hovorí o knihe bookloverka Jane.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk