Slovensko je aj vďaka veľkému množstvu žijúcich operencov veľmi pestrofarebnou krajinou a ponúka veľa prírodných zákutí s najrôznejšími vtáčími druhmi. Presvedčí nás o tom aj kniha Ivana Kňazeho pod názvom Vtáčie územia.
Operená krajina
Ako uvádza vydavateľ knihy Daniel Kollár, „fauna Slovenska je naozaj mimoriadne pestrá a odhaduje sa na niekoľko desiatok tisíc druhov živočíchov, ktoré žijú v lesoch, pri vodných tokoch a plochách, ale aj na poliach, stepiach, lúkach či pasienkoch, t. z. v otvorenej krajine, ktorej rozloha na Slovensku neustále rastie. V plnej miere to platí aj o jednotlivých vtáčích druhoch. K nim treba ešte pridať aj prostredie skál či alpínskych lúk, pretože vo vysokohorskom prostredí hniezdia viaceré dravé vtáky, ktoré sú ozdobou tohto atraktívneho prírodného prostredia.“
Pokoj v duši
V úvode knihy sa autor textovej a obrazovej časti knihy Ivan Kňaze vyznáva zo svojho vzťahu ku vtáčej ríši: „Ornitológia a moje milované vtáčiky ma sprevádzajú celý život, robia mi radosť a spôsobujú pokoj na tele aj duši. Keď sa človek započúva do spevu vtáka, cíti sa zrazu zdravší a silný ako ten dub v lese.“
Pozorovanie vtáčikov
„Za môjho 50-ročného aktívneho života pri pozorovaní vtákov som prešiel mnohokrát celé Slovensko a usúdil som, že niet hádam ani jedno malé miestečko v našej krajine a jej prekrásnej prírode, kde by som neobjavil aspoň jeden vtáčí druh. Vždy ma však vedelo veľmi potešiť, keď som prišiel nebadane na územie, kde sa to len hemžilo vtákmi rôznych druhov“, prezrádza autor knihy Ivan Kňaze. Zameriava sa na život a správanie vtáčích druhov, ktoré sú typické pre jednotlivé chránené vtáčie územia.
Správanie a zvyky operencov
Viete, ktoré vtáčiky žijú počas zimy starostlivý život vo veľkých spoločenstvách?
Ktorý samček nôti každý rok pre samičku nádhernú ľubozvučnú pieseň, že prekoná aj najlepších vtáčích spevákov a každý rok ju neustále vylepšuje?
Alebo kde hniezdia svrčiak šalviovitý či lyska čierna?
Autor knihy dodáva: „V tejto knihe chcem priblížiť nielen to, na ktorom vtáčom území žije určitý vtáčí druh, ale aj jeho aktuálne pozorovanie a správanie tak, ako som ho prežil. A to precítenie prajem aj vám. Pozývam vás s touto knižkou do prírody a prajem veľa pekných zážitkov pri objavovaní a pozorovaní vtáčikov, pretože ony sú tu aj pre nás.“