Londýn koncom 18.storočia. Do malého bylinkárskeho obchodíka, ktorý je starostlivo skrytý v malých uličkách, mieri zvláštna klientela…
Stratená apatekárka je napínavý príbeh o tajomstvách, pomste a sile ženskej spolupatričnosti. O tom, že aj naprieč storočiami si ženy vedia pomôcť, ak sa ocitnú v problémoch…
Nezabudnuteľné postavy, žiadny presladený príbeh, skvele vykreslená atmosféra Londýna spred dvoch storočí…a plno zaujímavostí, ktoré zvyšujú atraktivitu tejto knihy.
Sarah Pennerová majstrovsky prelína dve časové línie a rozohrala originálnu zápletku. „Kvôli tomuto románu som skúmala rôzne bylinné a domáce recepty, čo bolo časovo veľmi náročné, no aj zábavné. Prezerala som si digitalizované liekopisy a podrobne študovala niektoré známe prípady otravy v osemnástom a devätnástom storočí,“ tvrdí v rozhovore autorka. Prečítajte si ho nižšie.
Stratená apatekárka
Rok 1791.
Po celom meste si ženy šepkajú o záhadnej apatekárke Nelle, ktorá namiesto liekov predáva jedy, aby svoje zákazníčky oslobodila od tyranských a zradných mužov. Osud apatekárky však ohrozí fatálny omyl jej dvanásťročnej priateľky, ktorého následky sa tiahnu ďaleko do budúcnosti.
Súčasnosť.
Nádejná historička Caroline uteká pred manželskými problémami a desiate výročie svadby trávi sama v Londýne. Pri potulkách mestom natrafí na starodávnu fľaštičku, ktorá ju privedie k sérii nevyriešených vrážd spred vyše dvoch storočí. Nečakaný objav v nej prebudí dávno zabudnuté ambície a navždy zmení smer, akým sa uberá jej život.
Sarah Pennerová: „Elixíry, ktoré liečia i zabíjajú.“
Čo vás inšpirovalo k napísaniu knihy Stratená apatekárka?
„Keď som dostala nápad na Stratenú apatekárku, predstavila som si ženu-lekárničku, ktorá pracuje v skrytom obchode v tmavej londýnskej uličke. Vedela som, že chcem, aby na nej bolo niečo temné, a tak som sa dostala k jedu. Tejto počiatočnej vízie som sa držala počas celého písania.
Pri slove apatéka si väčšina z nás predstaví obchod so sviečkami a množstvom sklenených fľaštičiek. Je v nich niečo čarovné – elixíry, ktoré liečia i zabíjajú. V príbehu som chcela rozvinúť toto kúzlo tak, aby mal čitateľ pocit, že naozaj vstúpil do starého lekárnického obchodu.“
Sú Nella, Eliza, Caroline alebo niektoré z ďalších postáv inšpirované skutočnými postavami?
„Mnohí sa ma pýtali, či som sa pri postave Nelly inšpirovala Giuliou Tofana, talianskou travičkou, ktorá žila v 17. storočí. V skutočnosti ma táto žena neinšpirovala, keďže som sa o nej dozvedela, až keď som knihu odovzdala svojmu vydavateľovi. Pri písaní knihy som študovala známe prípady otráv v Británii a Giulia Tofana mi nejako unikla. Vzhľadom k tomu, že jedy maskovala rovnako ako apatekárka v mojej knihe, je to naozaj veľmi zaujímavé.“
Tam, kde písal aj Dickens…
Už ste niekedy navštívili Londýn? Boli ste v Britskej knižnici?
„V Londýne som bola veľakrát! Kvôli tomuto románu som skúmala rôzne bylinné a domáce recepty, čo bolo časovo veľmi náročné, no aj zábavné. Strávila som veľa času v Britskej knižnici a prezerala si staré rukopisy a drogistické denníky. Prezerala som si digitalizované liekopisy a podrobne študovala niektoré známe prípady otravy v osemnástom a devätnástom storočí.
Bola som prekvapená množstvom rastlín a bylín, ktoré sú vysoko toxické a fascinovalo ma, keď som čítala o šikovných, aj keď neúčinných prostriedkoch, ktoré používali predchodcovia súčasných lekárnikov.
Mojím obľúbeným miestom je Ye Olde Cheshire Cheese – krčma, ktorá sa tam nachádza od 16. storočia. Písali v nej aj Dickens a Tennyson! Keď vojdete dnu, máte pocit, akoby ste sa vrátili v čase.“
Na čom teraz pracujete?
„Nemôžem prezradiť všetky detaily, ale poviem to takto: stále ma to ťahá k písaniu v historickom prostredí s atmosférou plnou zvratov a zápletiek so ženskými postavami – rebelkami. To sú veci, ktoré sa čitateľom páčia na Stratenej apatekárke a ja im môžem sľúbiť, že rovnaké prvky nájdu aj pri ďalších mojich knihách.“
Ohlasy z médií na Stratenú apatekárku
„Očarujúce… Ako dobre uvarený lekvár, ktorý obsahuje všetky správne prísady, v správnej miere a jeho výsledkom je román, ktorý vás svojím kúzlom celkom pohltí.“
–Bookpage
„Strhujúce…Hudobná próza… Podmanivý príbeh o sile tajomstiev a hľadaní správnej cesty.“
–Historical Novel Review
„Odvážny a vydarený debut! Autorka presvedčivo spája tri hrdinky a dve časové osi do jedného príbehu o jede, pomste a tajnom spoločenstve žien, ktoré pomáhajú iným ženám vo svete, ktorý je proti nim…“
–Kate Quinnová, New York Times (autorka seriálov The Alice Network a The Huntress)
„Podmanivý debut, ktorý oslavuje silu žien po stáročia.“
–Kristin Harmelová, New York Times (autorka knihy Kniha stratených mien)
Sarah Pennerová
Narodila sa a vyrastala na severovýchode Kansasu, v malom zrubovom domčeku zasadenom hlboko v lese. Vyštudovala Univerzitu v Kansase, odbor financie. Písať začala v roku 2015, no písaniu sa intenzívne začala venovať až v roku 2021.
Nie je to tak dávno, keď sa Sarah Pennerová každé ráno o 5.00 prebúdzala, zapálila sviečku a pustila sa do práce na románe o apatekárke, ktorá pomáha iným ženám zbaviť sa mužov, ktorí ich v živote zradili.
Teraz je spisovateľkou na plný úväzok a je nadšená z toho, že sa so svojou predstavivosťou môže podeliť s celým svetom.
Kniha Stratená apatekárka sa okamžite stala bestsellerom a bude preložená do 40 jazykov.
Foto: Fortuna Libri, sarahpenner.com