Denisa Fulmeková
Topánky z papiera
Ikar 2009
anotácia:
Ženská nespokojnosť…
Koľko je takých, ktorých to v partnerskom, či manželskom vzťahu začína akosi nudiť, čoraz viac stereotypu ich ubíja a začínajú byť nespokojní? Slovenská spisovateľka Denisa Fulmeková sa práve na tomto rozhodla postaviť svoj nový román Topánky z papiera. Zároveň si v knihe trošku uťahuje zo ženských románov – stále ich rada číta, no ako vraví, „prečo sa na ne nepozrieť aj s nadhľadom a osviežujúcou iróniou?“
Hlavná hrdinka románu prekladateľka Hana nemôže manželovi nič podstatné vyčítať. Vojto sa stará o rodinu, občas ju vezme na spoločenské podujatie, zabezpečil ich pätnásťročnému synovi študijný pobyt v zahraničí. No napriek zdanlivo harmonickému manželstvu si Hana čoraz častejšie kladie otázku, či je na prahu štyridsiatky aspoň trochu šťastná. V podstate sa cíti osamelá a na manželovi jej prekáža čoraz viac vecí.
Vo chvíli, keď stretne na večierku svoju lásku z mladosti, bohémskeho výtvarníka Royta, je vystavená skúške vernosti nielen voči manželovi, ale prekvapivo aj svojej priateľke. Vo víre zmien si však uvedomí, že oveľa ťažšie, než prestúpiť akúkoľvek hranicu, je nájsť silu sa za ňu zasa vrátiť. Len ak to dokáže, môže sa zachrániť…
Hlavná hrdinka teda príde vo svojom živote do bodu, kedy sa cíti príliš unavená stereotypom manželstva i profesie. „Mohla a mala by byť spokojná, navonok sa nedeje nič výnimočné, a predsa ju čosi omína a bolí. Navyše v nej tlejú nenaplnené sny, a tak stačí málo a ona urobí osudový krok na neistú pôdu,“ hovorí o svojom novom románe Denisa Fulmeková. Pre názov Topánky z papiera sa rozhodla z prozaického dôvodu – topánky sú dosť silný ženský symbol, prostredníctvom nich ženy neraz vyjadrujú svoj status, náladu, prípadne chuť upriamiť na seba pozornosť. No a prečo z papiera? „Tie sú mostíkom k nepredpokladanému hriechu,“ dodáva Denisa, ktorá vydala viaceré knihy, prispela do poviedkovej antológie Sex po slovensky a je aj autorkou príručky Tarot, 78 krokov k tvorivejšiemu životu.
Prečítajte si ukážky z knihy „Topánky z papiera“.