Ak máte radi životopisné príbehy, máme pre vás skvelý tip. Je o mladej žene, ktorá v 18-tich rokoch utiekla od tyranskej rodiny aj pred utláčaním v Saudskej Arábii a svojím rozprávaním doslova uchvátila celý svet.
Kniha sa volá Rebelka a tou mladou ženou je Rahaf Mohammed, ktorá tri roky starostlivo plánovala svoj útek od rodiny v Saudskej Arábii. Táto krajina má síce najmodernejšie technológie, no tiež je to absolútna monarchia a teokratická diktatúra.
Rahaf sa však pri úteku do cieľovej Austrálie dostala len do thajského Bangkoku, kde jej vzali cestovný pas. Chystali sa ju vrátiť domov, jej rodine, no tam by ju čakal trest v podobe smrti a tak sa zabarikádovala v hotelovej izbe a otvorila si účet na Twitteri. Vďaka sociálnej sieti oslovila svet a za jediný deň získala 45-tisíc followerov a tiež pozornosť vládnych predstaviteľov, obhajcov ľudských práv a médií po celom svete. Austrálske úrady nereagovali príliš ústretovo a tak jej azyl utečenky udelila Kanada. Po siedmich dňoch pricestovala do Toronta a tam začala svoj nový život.
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Lucia Vráblicová:
Mrazivé rozprávanie
Vo svojej knihe Rebelka (vyšlo vo vydavateľstve Ikar) opisuje roky prežité v uzatvorenom kráľovstve, kde mladé ženy vychovávajú v systéme, ktorý potláča ich práva. Ukazuje, ako ich doslova kontrolovali mužskí opatrovníci. Hoci mala Rahaf veľké finančné výsady, žila vlastne v zlatej klietke, pod neustálym dozorom a jej detstvo bolo plné násilia, útlaku a pretvárky.
Jej príbeh je príbehom boja za slobodu. Mrazivé a šokujúce rozprávanie o ceste z každodenného útlaku a zneužívania. Rahaf sa nechcela podvoliť systému, išla za svojím snom a tým inšpirovala ženy na celom svete, aby snívali o lepšej budúcnosti pre seba aj svoje dcéry.
Keď čítate o tom, ako žila v Saudskej Arábii, pýtate sa – preboha, v ktorom storočí to žijeme? A keď potom sledujete jej cestu, pobyt v hotelovej izbe a napokon presun do Kanady, budete obracať jednu stránku za druhou a držať jej palce…hoci už teraz viete, ako sa to celé skončí.
Vzlietnuť ako vtáča…
Od slobody ma delila už iba jazda autom. Vyše roka som čakala, kedy sa mi naskytne vhodná príležitosť na útek. Mala som osemnásť rokov a bola som na smrť vystrašená, že môj dôkladne premyslený plán zlyhá. Moje srdce sa však búrilo proti ustavičnému strachu, krutým pravidlám a starodávnym zvykom v Saudskej Arábii, ktoré spôsobovali nám dievčatám utrpenie a občas aj smrť, a, naopak, vzlietlo ako vtáča zakaždým, keď som si predstavila život ďaleko od nich.
Telefón mi zostal, ale môj cestovný pas mal najstarší brat. Musela som ho získať a skryť na bezpečné miesto, aby som ho mala poruke, keď príde čas na útek. Predstierala som pokoj a tvárila som sa ako poslušná dcéra. Balila som sa a potláčala som úzkosť, ktorá ma zaplavovala, keď som zo spálne pozorovala rodinu, ako sa pripravuje na odchod a neskôr zhromažďuje na obed pred cestou do Kuvajtu.
Chystali sme sa do jeho hlavného mesta s rovnakým názvom na návštevu k príbuzným, u ktorých sme chceli stráviť celý týždeň pri príležitosti rodinného sviatku. Čakala nás desaťhodinová cesta autom z nášho domu v Há’ile, ktorá mi poskytne príležitosť na uskutočnenie môjho plánu.
Rahaf Mohammed
Mala osemnásť rokov, keď za dramatických okolností ušla zo Saudskej Arábie a strhla na seba pozornosť celého sveta prostredníctvom účtu na Twitteri. Rahaf, dcéru politika, vychovávali podľa represívneho výkladu islamu, ktorý ženám a dievčatám nepriznáva prakticky nijaké slobody. Vďaka výzve verejnosti na jej záchranu, uverejnenej na sociálnych sieťach, jej napokon udelili azyl v Kanade, kde ešte vždy žije a bojuje za slobodu a posilnenie postavenia žien.
Milan Buno, knižný publicista